Zekat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zekat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zekat Hesaplama Nasıl Yapılır? Zekat nedir? Zekatı kimler alır? Dinimizde en fazla merak edilen konulardan biri de zekattır. Fakir ile zengin arasında bir dayanışma olan bu ibadet ile ilgili detaylar bu yazımızda.

Zekat Hesaplama noktasında dikkatli olmalıyız. Zira farzdır ve belli ölçüleri vardır. İbadet olduğu için evvela geçerli olması için öncelikle niyet şarttır. Bu hesaplama işinden önce konu hakkında genel bilgiler verelim.

Zekat Nedir?

Lugatta temizlenmek, bereketli olmak, iyi ve düzgün olmak anlamı olup Dini noktada ise; nisap miktarı yani zekatı verebilecek zenginliğe sahip olan bir Müslümanın, belli miktarda malı vermesi olarak tanımlanır.

Zekat Kimlere Farzdır?

Müslüman olan hür, akıl buluğ çağına gelmiş yani ergenlik çağına gelmiş ve üzerinden bir yıl geçmiş nisap miktarı mala sahip olan her Müslümana farzdır.

Ne Zaman Verilir?

Belli bir zamanı olmamakla birlikte sevabının daha çok olması nedeniyle çoğunlukla ramazan ayında verilmektir.

Zekat kimlere

Fakirler durumda olanlara, hiçbir şeyi olmayanlara, borçlu olanlara, yolculara ve öğrencilere olanlara verilir. Kardeşe, amcaya, hala ve teyzelere verilebilir.

Zekat Kimlere Verilmez?

Anne ve babaya, onların annesi-babasına, çocuklarına ve onların çocuklarına verilemez.

Evin zekatı var mıdır? Kiralık evin zekatı verilir mi?

Kişinin bizatihi kendi oturduğu veya kiraya verilen ev ve gayrimenkuller zekata tabi olmayıp eğer bunların gelirleri nisap miktarını aşıyorsa o zaman zekat düşmektedir.

Sadece Nakit Olarak mı Verilir?

Zekat hesaplama yapılırken ister nakit ister mal veya ikisinin karışımı şeklinde olarak da verilebilir.

Ölçü Nedir?

  • Nisap miktarıdır yani 80,18 gram altındır.
  • Kişi 80,18 gram ya da buna denk gelen birikmiş parası (kesin alacaklar dahil) varsa zekat vermekle yükümlüdür.

Bazı ilmihâl kitaplarında bu miktarı 92 gram altın olarak geçse de Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu nisap miktarını 80,18 gram altın olacak şekilde belirtmiştir.

Zekat Hesaplama Nasıldır?

Zekat hesaplama yapılırken zekâta tâbi olan mallar ve bu malların cinsleri altın, gümüş, ticaret malı, koyun keçi, sığır, manda, deve, arazi vb. miktarlarıyla beraber tespit edilir.

Zekât miktarı olarak bu malların kendi cinslerinin gerektirdiği şekilde hesaplanır ve zekât verilecek miktar ortaya çıkmış olur.

Burada iki şeye dikkat lazımdır. Biri eldeki varlıkların üzerinden 1 yıl geçmiş olması diğeri nisap miktarından daha fazla olmasıdır. Yani ne kadar verilmeli dersek cevabı zekata tabi varlıkların toplam değerinin %2,5’i ya da bir başka bir ifade ile 1/40’ı kadarıdır.

Dijital çağda olmamız hasebiyle Diyanet işleri başkanlığı tarafından bir program geliştirilmiş ve bu program vasıtasıyla kolayca hesap zekat hesaplama yapabiliyoruz. Programa ulaşmak için tıklayınız

Mal ile yapılan bu ibadeti hakkıyla yapabilmeyi Allah’tan niyaz ediyoruz.

Zekat neden verilir konulu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri