Ziraat Bankası Senet Kırdırma Bozdurma

Günü gelmiş olsun ya da gelmemiş olsun senet bozdurmak isteyenler, Ziraat Bankası senet kırdırma işlemi yapabilir. Ziraat Bankası senet bozdurma 2021 yılı içinde yasal olarak yapılmaya devam ediyor. Senet tahsilatı yapmak isteyenler istedikleri bir şubeye giderek gişede ya da servis katında senetleri paraya çevirebilir. Ziraat Günü Gelmemiş Senetleri Bozma konusunda da müşterilerine komisyonla yardımcı olmaktadır. Birçok banka gibi Ziraat Bank da senetlerinizi aynı gün içinde düşük maliyetler karşılığında paraya çevirmektedir. Peki senet bozdurma oranları 2020 güncel hesaplaması nasıl yapılıyor ve senet nasıl bozdurulmaktadır? İşte detaylar

Ziraat Bankası Senet Bozar Mı?

Ziraat Bankası resmi kaşe ve imzalı tüm senetleri bozmaktadır. Sadece günü gelmiş olanlar değil, günü gelmemiş olanları da karşılıklı anlaşma yapılarak paraya çevirmektedir. Bazı senetlerin karşılıksız çıkması söz konusu olduğu için banka senetleri almadan önce senetleri ödeyecek olan kişinin senet risk raporuna bakar. Eğer kişi daha önce ödemelerinde sorun yaratmadıysa o zaman banka aynı gün içinde hemen seneti alır ve nakit ödemeyi yapar.

Ziraat Senet Bozdurma Oranı

Ziraat Bankasının senetleri bozdurma oranı kişilerin risk endekslerine göre değişmektedir. Senet sahibi yani seneti hazırlayan kişinin risk endeksi yani kredi sicili çok önemlidir. Eğer kişi senet sicili olarak kötü bir puana sahipse banka bu senedi bozmayabilir. Ya da bozsa bile risk aldığı için komisyonu da yüksek olacaktır. Bu %10’dan başlar senet günün ne zaman olduğuna göre değişir. Senet bozduran kişilerden komisyon alınırken şuna bakılır;

  • Senedi imzalayan kişinin risk endeksi
  • Senetin tahsilat gününe ne kadar zaman kaldığı

Bu iki unsura göre senetler uygun ve düşük oranlarla Ziraat Bankası tarafından paraya çevrilmektedir. Senet bozan banka olarak Ziraat Bankası aynı zamanda senetli nakit avans kredisi de vermektedir. Senetle kredi veren bankalar içinde Ziraat Bankası senetle kredi imkanı sağlayarak nakit avans kullanım imkanı sunmaktadır.

Senet bankaya sunulurken şunlara dikkat edilir;

  • dış iskonto hesaplama
  • dış faiz yöntemi hesaplama
  • ziraat bankası senet kırdırma
  • faktoring senet kırdırma
  • senet kırdırma oranları
  • banka; %12 dış iskonto uyguladığı senedin sahibine, 2.500 tl öderse iskonto tutarı kaç tl olur?
  • akbank senet kırdırma
  • banka; %7 dış iskonto uyguladığı senedin sahibine, 9.800 tl öderse iskonto tutarı kaç tl olur?
Senet Bozan Bankalar 2021

Senet Kırdırma Hesaplama 2021

Ziraat Bankası olsun diğer bankalar olsun ya da faktöring firmalar olsun senet kırdırma hesaplama yapmadan önce senetlerinizi vermeyin. Bazı yerler yüksek oranlarda kırdırma yaparken bazı bankalar ise düşük komisyonlar almaktadır. Şu anda senet kırdırma hesaplama 2021 oranları aşağıdaki gibidir.

Senet süresi + senet üzerinde yazı tutar birlikte risk analizi yapılır. Süresi 6 aydan kısa olan senetler için en fazla %12 oranında senet kırdırma kesintisi yapılır. Senet ödeme zamanı 6 aydan fazla olanlar için %15 oranında kesinti yapılabilir. 2021 yılı senet bozdurma hesaplama oranı %12 ile %15 arasında olmaktadır. Fazla komisyon ödemeyin. Diğer bankaları gezip teklifleri tek tek alıp kendiniz hesaplama yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Senetle Nakit Avans Kredisi Vermektedir!

Ziraat Bankası senet imzalatarak nakit avans imkanı sunmaktadır. Aslına birçok banka şu aralar nakit avans verirken müşterilerinin sadece sözüne göre hareket etmektedir. Yani sözlü taahhüt alınca artık imza atmasına gerek kalmamaktadır. Ama bankalar bu durumda sorun yaşadığı için artık senetli nakit avans vermeye başladılar ve bu bankaların başında Ziraat Bankası ilk sırada yer almaktadır. Ziraat Bankası senetle kredi

SENET BOZAN BANKALAR 2021

Ziraat Bankası dışında ayrıca diğer kamu ve özel bankalar da senet bozan bankalar olarak işlem yaparlar. Birçok banka senet kırdırma işlemi yaparak senetleri komisyonla bozabilmektedir. Yapı Kredi, İş Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası senet bozan bankalar arasında yer almaktadır. Senet Kırdırma ve Senet bozdurma işlemleri için yazımıza okumaya devam edin.

Senet Kırdırma İşlemleri Yapan Bankalar ve Şartları

Senet kırdırmak istiyorum diyenlere tavsiyemiz şudur; eğer senet sağlamsa ve günü de yakınsa o zaman komisyonla senet bozmak yerine evrakın gününü beklemek daha yararlı olacaktır.

Ama paraya sıkıştığım için senetleri bozdurmak istiyorum diyorsanız o zaman senet kırdırma işlemi yapan Halk Bankası ya da Garanti Bankasını tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın