Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcu olanlar kefil olabilir mi 2018’de en çok merak edilen konular arasına girdi. Çünkü, artık bankalar kredi verirken birden fazla kefil istemeye başladı. Kefillerin de kredi borcunun olması kefilliğe engel teşkil eder mi diye merak edilmektedir. Kredi başvurularında bankalar çoğu kez kefil isteyebilirler. Eğer siz de bu noktada size kefil olacak birini bulduysanız; ama bu kişinin bankaya kredi borcu devam ediyorsa o zaman bunun kefilliği kabul edilir mi sorusunun da yanıtlanması gerekmektedir. Yoksa başvuru reddedilebilir.

Kredi Borcum Var Kefil Olabilir Miyim?

Kefil olmanın en önemli şartı bankaya bir güvence verilmesidir. Banka asıl borçlu kişinin krediyi ödeyemeyeceğini ön görmesi ya da kişinin ödeme güçlüğü çekebileceği anlaşılınca bu sefer banka ikinci kişi olarak kefilin kapısını çalacaktır. Kefil de borçlu ise ve krediyi ödeyecek gücü yoksa banka bu durumda zorda kalacak ve krediyi onaylayan görevli sorun yaşayacaktır.  Ama kefil olacak kişinin borcu devam ediyor olsa bile maaş bordrosu yüksek ise yani hem kendi kredisini hem de kefil olduğu kişinin kredisini ödeyebilecek güçte ise o zaman banka kişinin borcu olsa bile onun kefilliğini kabul eder.

Başkasına Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Çoğu kez dostlar birbirine kefil olurlar. Bu durumda yani başkasına kefil olan kişi yeniden kredi ihtiyacı için bankaya başvuru yapmadan önce kendisine kredi çıkıp çıkmayacağını sorgulamak hatta kesin öğrenmek isteyebilir. Çünkü, kredi kabul edilmediğinde kredi sicili bozulabilir.

Bu noktada kefil olan kişi kredi çekebilir mi sorusunun yanıtı önemli olmaktadır. Buna kesin olarak şunu diyebiliriz; Kişi eğer hem kefil olduğu krediyi hem de yeni çekecek olduğu kredinin taksitlerini ödeyecek kadar gelir sahibi ise o zaman kefil olabilir. Söz gelimi, kefil olduğu kredinin aylık ödemesi 1000 TL ve yeni çekeceği kredinin de aylık taksidi 1000 TL olsun ama kişinin aylık geliri 5 bin TL ise o zaman her iki krediyi de ödeyebileceği için kefil olan kişi yeniden kredi çekebilir.

Kimler Kefil Olabilir ve Kimler Kefil Olamaz?

Bankalara kredi için başvuru yapacak kişilerden kefil istenmesi durumunda ilk başvuruda kredinin kabul edilmesi için sağlam kefillerin ve güvenilir kefillerin olması gerekmektedir. Öncelikle kefillerde bulunması gereken şartlar;

  • Kefilin gelir belgesi sahibi olması
  • Kefilin sigortalı çalışması
  • Kefilin kredi limitinin yeterli olması gerekmektedir.

Eşler Birbirine Kefil Olabilir Mi?

Karı koca birbirine kefil olabilmesi için hanımın da yani kadının da maaşı olması gerekmektedir. Ev hanımı olan eşine kefil olamaz; ya da ipotek gösterecek malı varsa o şekilde belki kefilliği kabul edilir.

Bunun yanı sıra birçok kişi aslında kefil olamaz. Yani kefillikleri bankalarca kabul görmez. Bunlar; kredi notu düşük kişiler kefil olmaz, sicili bozuk olanlar kefil olamaz, gelir belgesi olmayanlar kefil olamaz, ev hanımları kefil olamaz, öğrenciler kefil olamaz. Bu noktada artık kimlerin kefil olmayacağı ile ilgili sorulan;

Ev hanımları kefil olabilir mi, öğrenciler kefil olabilir mi, gelir belgesi olmayanlar kefil olur mu, sigortasız olan kefil olur mu gibi soruların yanıtlarını a vermiş olduk.

kefil olan kişi kredi çekebilir mi

kredi borcum var kefil olabilir miyim

 

 

 

Emekliler Kefil Olabilir Mi?

Emeklilerin kefil olabilmesi için yine bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Emekli maaşını aşan kişilerin en fazla maaşlarının %70 ine kadar haciz ya icra gelmektedir. Bundan dolayı emekli maaşının miktarı ve kefil olunan kişinin çekeceği kredi limiti çok önemli Kredi limiti yeterli olan ve emekli kişinin maaşı yeterli görülen durumlarda emekliler kefil olabilir.