Vakıfbank Konut Kredisi Nasıl Alınır? – 2023 Faiz Oranı

Ev alırken hepimizin merak ettiği sorulardan biridir konut kredileri ve faiz oranları. Devlet bankalarından birisi olan Vakıfbank da konut kredisi çekmek isteyen bireylerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Peki Vakıfbank konut kredisi nasıl alınır, güncel Vakıfbank faiz oranı nedir? Sorularımızı cevaplandırmadan önce konut kredisi ne anlama gelir onu cevaplandıralım.

Konut Kredisi Nedir?

Aylık gelir gider oranları düşük olan, fatura ve taksitleri ödemeyecek durumda olan veya temel ihtiyaçlarını yani barınma, eğitim, sağlık ve yaşam gibi haklardan mahrum olan kişiler bankaların belirlemiş oldukları kredi imkânlarından faydalanmaktadır. Bu ihtiyaçların haricinde ev sahibi olmak isteyen ancak peşinat yolu ile ödenme zorunluluğu tutan firmalar adına bireyler konut kredisine başvurmak zorundadır. Belirlenmiş faiz oranları ve aylık vade süreleri bakımında yapılan anlaşmalar dâhilinde konut kredisi başvurusu yapmış olan müşterilere istedikleri tutar nakit olarak verilir. Ancak bu konut kredisi geri ödenirken belirli şartlara ve yaptırımlara tabidir. Banka ve müşteri arasında yapılmış olan bu anlaşmaya uyulmaması sonucu kredi politikaları devreye girerek sorun çözülmüş olur.

Vakıfbank Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Vakıfbank konut kredisi başvurusu yapmak isteyen şahıslar Vakıfbank müşterisi olmak zorunlu değildir. Herhangi bir üyelik veya abone şartı olamadan talep edilen tutarlar etrafında gerekli anlaşmalar ve sağlanır ve kişiye kredi verilir. 7 gün 24 saat müşteri hizmetleri, mobil uygulama üzerinden başvuru yapılabileceği gibi günün belirli saatlerinde Vakıfbank şubelerine gidilerek gerekli işlemler başlatılabilir.

Diğer banklardan faklı olarak Vakıfbank konut kredisi başvurusunda bulunmuş kişiler için vade aralığı ve konutun durumuna göre faiz oranını değiştirmektedir. Örneğin 60 ay vadeli 100.000 TL kredi almak isteyen birey için %1.40 faiz oranı belirlenir.Aylık olarak 2.474,52 TL ödemesi olacak bu kredinin geri ödemesi faizi ile birlikte 148.470,87 TL olacaktır.İkinci örneğimiz 120 ay vade ve yine 100.000 TL üzerinden olacak şekilde ayarlandığında %1.40 faiz oranının sabit kaldığı görülmektedir.Aylık ödemeyi daha az yapmak isteyenlere cazip gelen bu seçenekte taksit tutarı 1.725,33 TL ,geri ödeme de 207.037,86 TL olacaktır.

Her iki örneğe de baktığımızda uzun vadeli kredinin aylık ödeme rahatlığının yanında toplam geri ödemenin fazlalığı dikkat çekiyor. Kredi çekmek isteyen bireylerin bunu dikkate alarak başvurmaları yerinde olacaktır.Dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise kredi almak isteyenler hakkında yapılan araştırma ve krediyi verme süresince yapılan masrafların yer aldığı kredi tahsis ücretidir. Vakıfbank konut kredisi çekmek isteyen bireylerden 500 TL kredi tahsis ücreti ve 1100 TL yi bulan ekspertiz ücreti talep edilmektedir.

vakifbank konut kredisi faiz oranlari
vakifbank konut kredisi faiz oranlari

Not:Ekspertiz ücreti talep edilip edilmemesini bankaya sormanız yerinde olacaktır. Çünkü tüketicinin bilgisi dahilinde olmayan bu ücretin geri iadesinde sıkıntı yaşanabilmektedir.

Vakıfbank Kredi Politikası Nedir?

Vakıfbank üzerinden konut kredisi almak isteyen bireyler ile banka arasında bir anlaşma imzalanmaktadır. Bireyler temel ihtiyaçları bakımından zarara uğramaması adına yapılan bu anlaşma kredi politikalarına uyum sağlamak zorundadır. Müşterinin tüm malvarlığı ve geliri doğrultusunda verilecek olan bu kredi tutarı devletin belirlemiş olduğu sınırlar çerçevesinde hesaplanır. Birey açısından haciz ve ipotek gibi durumlarla karşılaşmamak adına yapılan bu anlaşma kredi başvurusunun iptali ve vade sürelerinde değişiklik yapma ihtimallerini de beraberinde getirmektedir.

Vakıfbank Konut Kredisi Başvuru Şartları

 • 18 yaşının doldurulmuş olması ve akli yeterliliğin yerinde olması,
 • Kredi verilmeye uygun olacak şekilde borçlarınızın bulunmaması,
 • Gelirinizin resmi dökümanlarının bulunuyor olması,
 • Varsa eşinizin rızasının yazılı belgesi,
 • Almak istediğiniz konutun tapuda “mesken” olarak geçiyor olması,
 • Konutun iskanının alınmış olması.

 

Vakıfbank Konut Kredisi Başvuru Evrakları

Konut kredisi için banka tarafından bireylerin kendisine ait birtakım belge ve kayıtlar istenmektedir. Bunlardan ilki kimlik fotokopisi ve başvuru formudur. Kimlik fotokopisi yeterli olurken başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gereklidir. Yanlış veya eksik bilgilerin doldurulması sonrasında banka yetkililerinin bu durumu fark etmesi kredi başvurusunun iptaline sebebiyet verir.

Banka tarafından istenilen diğer evraklar ise gelir belgesi ve faturaların örneğidir. En az 3 ay öncesine ait elektrik, su ve doğalgaz faturalarının fotokopisi, işyeri tarafından ıslak imza ve onaylı ya da e-Devlet üzerinden çıktısı alınmış maaş bordrosu gerekli belgeler arasındadır. Bireyin varsa üstüne ait konut tapusu, ticari işletme ruhsatı, araç ruhsatı ve kefil olan kişilerin evrakları yine konut kredisi başvurusunda istenilen belgeler arasındadır. Emekli olan bireyler için ise aylık maaş bordrosu istenmektedir.

Vakıfbank Konut Kredisi Almak İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

 1. Almak istediğiniz konut kredisinin tutarını belirleyin.
 2. Başvuru formundaki tüm bilgilerinizi (iletişim bilgilerinizi ve kişisel bilgilerizi) hatasız doldurun.
 3. Talep edilen tüm evrakları bankaya eksiksiz ve zamanında teslim edin.
 4. Ekspertiz ücretini duruma göre ödeyin(talep edilirse detayları öğrenin) ve raporun çıkmasını bekleyin.
 5. Bankadan tüm ipotek evraklarını teslim alıp tapuya iletin.
 6. Tapu devir işlemi tamamlandığında ilgili evrakları bankaya götürün.
 7. Krediniz onaylandığında size bildirilen kredi ödeme planını ve kredi sözleşmesini onaylayarak işlemleri tamamlayın.