PVC Kapı Menteşesi Nasıl Değiştirilir?

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Değiştirilir sorusunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz. PVC kapılar güvenli ortamlar sağlaması nedeni ile ev ve ofislerde tercih edilir. Kullanımı son derece kolay olan kapılar uzun ömürlü olması nedeni ile de tercih edilir. PVC pimapen menteşeleri nasıl değiştirilir sorusu özellikle pimapende meydana gelen sorunları kendileri çözmek isteyen kişiler tarafından araştırılır. Bu tür konularda ustalardan gerekli hizmet alabileceğiniz gibi basit müdahaleler ile kendinizin de çözüm üretmesi mümkündür. PVC Kapı Menteşesi Nasıl Değiştirilir sorusunun yanıtına hep birlikte bakalım.

PVC Pimapen Kapı Menteşeleri

Yaşamın olduğu her yerde mutlaka bir kapı ve pencere sisteminden söz edilebilir. Bu sistemleri genelde günümüzde PVC ürünler destekler. PVC kapılarda güvenliği sağlayan menteşe sistemleri kapıların modeline göre değişiklik gösterir. Her tasarım için farklı bir menteşe tercih edilir. Ancak genele baktığınızda hemen her menteşenin aynı sistem ile takıldığını görmeniz mümkündür. Temelde menteşenin görevi kapının açılmasını ve kapanmasını sağlamaktır. Doğru tercih edilen bir menteşe ile de kapılar zorlanmadan gün içerisinde birde fazla kez açılma ve kapanma görevini yerine getirebilir.

Kapı Menteşesi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullandığınız PVC pimapenlerin menteşelerini değiştirmek istiyorsanız, bu konuda bilgi edinirken mutlaka dikkat etmeniz gerekenler bölümüne bakmalısınız. Bu sayede uygulama sırasında her türlü detaya ait bilgi edinmeniz mümkün olur. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda menteşeyi basit bir şekilde değiştirebilirsiniz. Nasıl yapmanız gerektiğine dair ince detayları öğrenerek ikinci bir sökme takma işlemine gerek kalmadan menteşeyi kapılara doğru bir şekilde takmanız mümkün olur.

PVC Pimapen Menteşesi Nasıl Değişir konusuna geçmeden önce menteşe seçiminde dikkat etmeniz gereken durumlar şu şekildedir;
Tercih edeceğiniz menteşe modelinin mutlaka kapınız ile tam uyumlu olması gerekir.
PVC kapı modelinize uygun tonlarda bir menteşe seçerek tasarımda bütünlük yakalamanız önemlidir.
PVC kapı menteşeleri farklı boyut seçeneklerine sahiptir. Menteşe tercih etmeden önce PVC kapı üzerinde mutlaka ölçü almanız ve ardından menteşe modellerini gözden geçirmeniz gerekir.
Menteşe tercihinde karar verdiğiniz ürünün malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. Kaliteli malzeme seçimi yapmanız, menteşenin kapılarınızda daha uzun s üre boyunca kullanılabilir olmasını sağlamaktadır.
Bu gibi konulara dikkat ederek tek seferde menteşe değişiminden başarılı ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Menteşeyi eğer doğru bir şekilde kapılarınıza takmayı başarırsanız, kapılarınızda rahat bir kullanım avantajına sahip olabilirsiniz. (Pvc Kapı Ayarı Nasıl Yapılır)

 

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Değiştirilir? (Adım Adım Anlatım)

 

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Değiştirilir? (Adım Adım Anlatım)

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Değiştirilir sorusunun şu aşamalar ile yanıt bulabilirsiniz;

1.  PVC kapınıza uygun menteşe modelini satın aldıktan sonra eski menteşeyi yerinden sökerek işleme başlayın.
İlk olarak PVC kapıyı alttan küçük bir takoz ile destekleyin. (Bu işlem, menteşeyi sökme sırasında kapının düşmesini ve hizasını kaybetmesini engelleyecektir.

2. PVC kapı üzerinde bulunan menteşenin ortasında bir mil kısmı bulunur. Bu mili bir çekiç ve ince bir çivi yardımı ile çıkartın. (Farklı özelliklere göre sistemsel olarak çıkartılabilen miller de mevcuttur)
Mil çıkartma işleminin ardından aynı işlemi alt kısımda bulunan menteşe için de uygulayın.

3. Kapıyı çerçevesinden komple ayırdıktan sonra kapının üst ve altında bulunan menteşe parçalarını sökün. Bunu bir matkap ya da tornavida ile yapabilirsiniz. Vidaları sökmeniz yeterli olacaktır.

4. Menteşeleri söktükten sonra menteşenin geldiği kısımları hafif ıslak bir bez ile temizleyerek toz gibi kırıntıları alın.

5. Yeni menteşenizi kutusundan çıkartın ve hangi parçanın kapıya takılması gerektiğine dair bilgileri ambalajı üzerinden öğrenin.

6.Menteşeyi PVC kapı üzerinde uygun yere getirerek sabit tutun. Kutu içerisinden çıkan vidaları menteşenin deliklerine geçirerek PVC kapıya montajını yapın.

7.Bütün vidaları takarak menteşenin kapıya tutunmasını sağlayın. Menteşeni diğer parçasını aynı şekilde sabit olan kapı direğine montajlayın. (Bütün vidaları eksiksiz bir şekilde takarak maksimum güvenlik elde edebilirsiniz.)

8.Alt menteşelerin montajı için de aynı adımları uygulayın. 4 parçanın da bütün vidaları ile kapıya sabitlendiğinden emin olduktan sonra kapıyı ve kapının sabit direğini bir araya getirin.
Menteşeler birbirine geçmeli bir sisteme sahiptir. Bu sayede siz kapıyı yerine yerleştirdiğinizde menteşeler birbirinin içine geçer.

9.Menteşenin tam olarak yerine yerleştiğinden emin olduktan sonra kutu içerisinden çıkan mili menteşenin orta kısmından içine doğru takın.
Milin tüm şekilde menteşenin içine tamamı ile girmesinin ardından takma işlemi sonlanacaktır. Mili yerine sabitleyerek işleme son verebilirsiniz.

10. Diğer üç menteşe için de aynı işlemi tekrarlayın.

 

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri