PVC Kapı Ayarı Nasıl Yapılır?

PVC Kapı Ayarı Nasıl Yapılır? ve PVC kapı ayarı neden yapılır gibi sorular birçok PVC pimapen kullanıcısı tarafından araştırılır. PVC kapı ve pencere sistemleri birçok kişi tarafından kullanılır. Bu sistemler genelde firma tarafından yerine takıldıktan sonra bu şekilde aynı ayar ile kullanım devam edilir. Birçok kullanıcı PVC pimapenlerin farklı ayarlarının oluğunu dahi bilmez. Ancak bu konuda detaylı araştırma yapınca PVC sistemlerinde birçok farklı ayarın mümkün olabileceğini görürsünüz. PVC Kapı Ayarı Nasıl Yapılır sorusuna aradığınız bütün yanıtları burada bulabilirsiniz.

PVC Kapı Ayarları

PVC kapılar da hemen her şey gibi bir süre sonra kullanıma bağlı nedenlerden dolayı bozulabilir. Bu durum genelde ayarlarında meydana gelen değişiklikler nedeni ile oluşur. Bozulan bu kapı ayarlarını düzeltmek tekrar ilk günkü haline getirmek mümkündür.

PVC kapılar;

 1. Açılan kanat kısımlarından bozulabilir.
 2. Binaların temellerinde meydana gelebilecek her türlü ölçü değişimi, pimapen kapılarda direkt olarak kayma ve bozulmaya neden olabilmektedir.
 3. Montaj hataları da aynı şekilde pimapen kapılarda zamanla bozulmalara neden olabilir.
 4. PVC kilit mekanizmaları yaz ve kış moduna uygun şekilde kullanılmadığında bir takım sorunlar meydana gelebilir.

 

PVC Kapı Ayarı Nasıl Yapılır konusundan önce kapının bozulma nedenlerine dikkat çekmek gerekir. PVC kapısının ayarının bozulması için birçok farklı neden sayılabilir. Nedenin ne olduğunu tespit ettikten sonra sorunlara kısa sürede çözüm getirmek de mümkün olur. PVC kapılarda uzun süreli kullanımın mümkün olabilmesi için birtakım kurallara dikkat edilmesi gerekir. Bu kurallar şu şekilde sıralanabilir;

 • PVC kapıları yaz ve kış modlarına uygun şekilde kullanmak gerekir.
 • PVC kapılarının zorlanmadan hafi müdahaleler ile kullanılmaları önemlidir.
 • Kapılar eğer birden fazla açma moduna sahipse aynı anda iki mod birden kullanılmaya çalışılmamalıdır.
 • PVC kapılar sert müdahalelere maruz kalmamalı ve ters yönde açılmamalı veya kapatılmamalıdır.

 

PVC Kapı Ayarı Nasıl Yapılır Detaylı Açıklama

PVC kapı ayarı dendiğinde akla ilk gelen ayar yaz ve kış ayarıdır. Bunun yanı sıra kapının belirli dönemlerde kontrolden geçirilmesi ve menteşelerinin gözen geçirilmesinde yarar vardır. Pimapen kapılarda yaz ve kış ayarını şu aşamalar ile yapabilirsiniz;

 • PVC mekanizmasının yaz ve kış ayarını yapabilmek için kilit mekanizmasının yerini bulmanız gerekir.
 • Ardından kilit içerisine bir alyan ya da tornavida ile müdahale edilerek kilit döndürülür.
 • Silindir hareket ettiği esnada eğer sola doğru dönük ise bu ayar kış ayarıdır. Sola doğru en son ayara kadar sıkıldığında kış kullanımına uygun olur.
 • Silindir kilit üzerinde bulunan çentik eğer ortada yer alıyorsa bu durum pencerenin standart bir ayara sahip olduğunu gösterir. Bu durumda pimapen dört mevsim aynı ayarda kullanılabilir.
 • Silindir üzerinde bulunan çentik sağa doğru ise bu da pimapenin yaz ayarının açık olduğunu gösterir.

Pimapenleri mevsimlere göre kullanmak hem kullanımda üst düzey performans elde etmeyi sağlar. Hem de pimapenlerin kullanım ömrünü uzatır. Aksi taktirde yaz mevsiminde pimapenlerin içeriye soğuk hava sızdırması problem yaratır. Yazın sıcak mevsimlerinde ise pimapenler normalden çok fazla sıkılacağı için hava geçirgenliğini önler.

PVC Kapıların Ayar Durumu Nasıl Anlaşılır?

PVC kapıları ayarlayacağınız sırada kapının aslında bir ayara bağlı olduğunu görürsünüz. Bütün kapılar bir ayar neticesinde size teslim edilir. Siz ilk bakışta kapının ayarının neye uygun olduğunu anlamayabilirsiniz. Bunun için PVC kapının silindir kısmına bakmanız yeterli olur. Yukarıda bahsedildiği üzere silindir ve çentiğin durumunu kontrol ederek PVC pimapen kapının hali hazırda sahip odluğu ayarı kolayca öğrenebilirsiniz.

PVC Pimapen Kanat Ayarı

PVC pimapen kapılarda yapılması gereken bir diğer ayar kanat ayarıdır. Bunun için şu aşamaları takip etmeniz yeterli olur;

 • Menteşelerin üzerine uzanın ve burada bulunan pimleri sökerek çıkartın.
 • Üstte yer alan menteşenin üst kışında bulunan 2 vidasını sökün.
 • Üst kısımdaki menteşeyi 5mm kadar geriye doğru çekin ve tekrar vidalayın.
 • Orta vidayı yerine takın.

Böylece açılan kanadın yukarı doğu kalkmasını sağlamış olursunuz. PVC Kapı Ayarı Nasıl Yapılır sorusu özellikle PVC kapılarında sorun yaşayanlar tarafından araştırılır. PVC kapıların kapanmamasında karşılaşılan en büyük neden kapının düşmesidir. Bu durumda kapıyı kapatmak zor olur ya da hiç kapanmaz. Kapınızın kapanmadığını fark ederseniz ilk etapta pimapen kapıyı bir yağ ya da krem yardımı ile yumuşatmayı deneyebilirsiniz. Eğer kapının kapanmaması durumu hala devam ediyorsa bu durumda daha profesyonel bir yardım almanız kesin çözüm olacaktır.

“PVC Kapı Ayarı Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri