PVC Kapı Sarkması Neden Olur? Tamiri Nasıl Yapılır?

PVC Kapı Sarkması Neden Olur? Tamiri Nasıl Yapılır? PVC kapı sarkması hemen her pimapende görülen bir sorundur. Genelde kapının açılıp kapatılırken aşırı zorlanması sonucunda ortaya çıkar. Kapı normalden daha sert bir şekilde kapatılır ise ister istemez kilit bölümünde sorunlar meydana gelir. Bu durumda kapılar bir miktar yerlerinden oynar ve genelde öne doğu bir düşüş gerçekleşir. Başka nedenlerden dolayı da kapılarda düşme problemi görülür. Düşen kapı her açma ve kapatma sırasında soruna neden olur. Düşme derecesi ilerledikçe kapılar bir zaman sonra hiç kapanmaz. Bu durumda acil müdahale gerektirir.

PVC Kapı Sarkması Nasıl Tamir Edilir?

PVC Kapı Sarkması profesyonel adımlar uygulanır ise 5 dakika içerisinde tamir edilebilir. PVC konusunda usta olanlar kapıdaki düşmeyi çok basit müdahaleler ile tamir edebilir. Bu işlem herhangi bir ustaya gerek olmadan da halledilebilir. Kapılarda düşme nasıl tamir edilir? Bu konuda bilgi edinerek bu sorunu kendiniz de giderebilirsiniz. Böylece PVC sorunlarında usta aramanıza gerek kalmaz. PVC kapılarda düşme tamiri şu şekilde yapılır;

  • Düşme sorunu olan kapı açık pozisyona getirilir.
  • Kapının üst kısmında bulunan vida sökülür ve yerinden çıkartılır.
  • Burada kırılan veya yerinden çıkan bir parça varsa parça üzerindeki sorun giderilir. Vidalar tekrar yerine takılır ve matkap yardımı ile sıkılır.
  • Kapının yaz ve kış ayarı yapılarak tamirat işlemine son verilir.

Pimapen kapılarda meydana gelen bu problemi düzeltmek için yeteri kadar kabiliyetiniz yok ise bu işe hiç başlamayın. Bu durumda mutlaka profesyonel uzman kişilerden yardım almanızı tavsiye ediyoruz . Aksi taktirde kapıda mevcut olan sorun daha da büyüyebilir. Bu durum da ekstra masraflar ile karşılaşılmasını sağlar.

 

PVC Kapı Sarkması Nasıl Tamir Edilir?

 

PVC Kapı Düşmesi Nasıl Anlaşılır?

PVC Kapı düşmesi sorununda en sık karşılaşılan durum kapının kolunun boşa dönmesidir. Düşen kapıda kilit daima boşa döner. Yani kapıyı kapattığınızı zannedersin ancak kapı açıktır. Kapıyı kapattığınızda kolunu kaldırmanıza rağmen kapı eğer kapanmıyorsa bu durumda kapı muhtemelen düşmüştür demek doğru olur. İteklediğiniz zaman kapı tekrar açılacaktır. Bu durumun tamir edilmemesi, güvenlik açısından ciddi açıkların meydana gelmesine neden olur. Özellikle kış mevsiminde rüzgar gücü ile bile kapının açılması mümkün hale gelebilir. Bu durumda güvenlik ile birlikte ısıtma sorunu ortaya çıkartır. (Pvc Sürgülü Kapı Sorunları Nasıl Çözülür)

PVC kapılarda sarkma meydana geldiğinde bu durumun hemen giderilmesi gerekir. Aksi taktirde bu sorun çok kısa bir süre içerisinde ilerleyecektir. Kapı her açılıp kapandığında düşme sorunu daha da büyük boyutlara ulaşır. Bir süre sonra kapı hiçbir şekilde kapanmaz. Kapalı konumdaki kapı ise açılmaz. Bu nedenle sorunu bir an önce gidermek ve tamirini yapmak gerekir.
PVC Kapı Sarkması sorunu ile karşılaştığınızda bu sorunu gidermek için matkaba ihtiyacınız vardır. Küçük bir el matkabı ile sökülmesi gereken vidaları kolayca sökebilirsiniz. Matkap yoksa keskin olmayan bir bıçak ya da bir kalem de işinizi görecektir. Ancak işlem sırasında kapının vida sisteminin zarar görmesi ihtimaline karşı dikkatli olmanız gerekir. Aksi taktirde kapının kilit sistemini komple değiştirmeniz gerekebilir.

PVC Kapı Sarkması Yaşamamak İçin Nelere Dikkat Etmeli?

PVC Kapı Sarkması Sorunu genelde PVC Kapılarda en fazla görülen sorunlar arasında yer alır. Bu sorun kış mevsiminde yaşandığında tamiri acil müdahale gerektirir. Kapılarda sarkma ve düşme sorunu yaşamamak için şunlara dikkat edilebilir.

  • Kapı daima yavaş açılıp kapatılmalıdır.
  • Kapı kilidi açılıp kapatıldığı esnada kapının aşağı ya da yukarı doğru hareket ettirilmemesi gerekir.
  • Kapı açılırken kontrollü olunmalıdır. Kış mevsiminde özellikle dışarıya doğru açılan kapılar, rüzgarın baskısı nedeni ile bir anda arkaya doğru savrulabilir. Bu durum kapı mekanizmasında hasarlar meydana getirir. Sonuç olarak kapı bir anda yerinden gevşeyerek düşme sorunu meydana gelir.
  • Kapıların arkada bulunan duvara karşı açılmak için zorlanmaması gerekir. Kapıyı normal açılabilir seviyesinden daha fazla açmaya çalışmayın. Bu durum kapı mekanizması ve menteşelerinde sorunlara sebep olacaktır.
  • Kapıları normalden fazla yağlamak bir zaman sonra kapılarda gevşeklik ve boşama problemleri oluşturur. Belirli aralıklar dışında pimapen kapıların çok fazla yağlanmaması gerekir.
  • PVC kapıların yaz ve kış ayarlarına uygun şekilde kullanılması önemlidir. Kış mevsiminde yaz ayarı ile kullanılan bir kapıda kapı arasından soğuk gelmesini engellemek için kapı normalden daha fazla sıkılır. Bu durum kapılarınıza ekstra bir kuvvet uygular. Bu tarz zorlayıcı hareketler zamanla kapının vidalarında ve diğer mekanizmalarında bozulmalara sebep olur.

Pvc Sistemleri Dayanıklıdır

PVC Kapı ve pencereler günümüzde en kaliteli ve en dayanıklı sistemlerdir. Yeni yapı binalar başta olmak üzere hemen her kapalı yapıda PVC kapı ve pencere sistemleri tercih edilir. Bu sistemler kalitesine göre farklı sınıflara ayrılır. Ancak kullanımdan duyulan memnuniyet ve güven hepsinde aynı seviyededir. Kullanım konusunda titiz davranın ve dikkat edilmesi gereken konulara karşı bilinçli olun. Bu şekilde daha uzun süre bu sistemlerden memnun kalmak mümkündür. Aksi taktirde sürekli işlem gören PVC sistemlerin kullanım ömrü yarı yarıya düşer. Bu durum da ekstra tamir ve bakım maliyetlerine neden olur.

Yorum yapın