Hacca Gideceklerin Bilmesi Gerekenler

Hacca Gideceklerin Bilmesi Gerekenler

Hacca gideceklerin kutsal topraklarda farz olan hac görevini yerine getirmek için gittiklerinde bazı bilgiler ve temel kavramları bilmesi iktiza eder.

Hacca gideceklerin bilmesi gereken temel hususları bu yazımızda bir araya getirdik. İnşallah her Müslümana naip olur da bu bilgiler okunur diyelim ve yazımıza başlayalım.

Evvela gitmeden önce kendimizi manen hazırlamanız gerekmekte ve orada yapacaklarınız hakkında genel bir bilgi sahibi olmamız iyi olacaktır. Zira bu bilgiler ile hem sağlıklı hem bilinçli bir şekilde hac farizasını yerine getirmemize yardımcı olacaktır.

Hac her Müslüman için farz olmakla beraber, gerekli şartların sağlanması sonrası her Müslüman tarafından yerine getirilmesi gereken bir görevdir. İslam dininde zorlayama yoktur imkanı ve gücü olan bu görevi yerine getirir.

Hac ibadeti bedenen yapılan bir ibadet olup ve kısmen de yorucudur. Zamanımızın çoğu tavaf yapmakla geçer. Bu açıdan bedenimizi hazır etmek ve bu noktada hem beslenmemize dikkat etmek hem egzersiz yapmamız lehimize olacaktır.

Bu açıdan hac ibadetin genç yaşlarda yapılmasının önemi ortaya çıkıyor. Ama olsun her yaşta insan elbette gidebilir önemli olan gitmektir diyoruz.

Hacca gideceklerin İklim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hacca gideceklerin bilmesi gereken şeylerden önemli noktalardan biri Mekke ve Medine çok sıcak bir şehir olduğudur.

Sıcaklık ile ilgili sorununuz var ise gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyiniz. Hele kalabalık olmasından dolayı da bu sıcaklık daha fazla hissediliyor ki 50 dereceyi bulabiliyor bu sıcaklık. Ama gözünüz korkmasın Allah kolaylık veriyor.

Oralarda nadir de olsa yağmur yağar. Bundan dolayı sıcaklıktan korunmak için özel kıyafetler tercih etmek iyi olacaktır.

Erkekler ihram elbisesini pamuklu olandan seçmeleri ve kadınların ise tesettüre uygun olan kıyafetler tercih etmeleri uygun olacaktır. Bu kıyafetler pamuklu ve teri emici yapıda olur ise daha rahat hareket edersiniz. 

Hacca gideceklerin alında olması gerekene hususlardan birisi de ilaçlarınızı yanınıza almanızdır. Ayrıca gerek olursa hastanelerden de ilaç temini de yapabilmektesiniz.

Yanınızda Para Bulundurun

Hacda Türk parası geçmediğinden riyal almanız gerekiyor. Buradan riyal alabileceğiniz gibi yanınızda Türk parası ile gidebilir ve orada bulunan döviz bürolarından da riyal alabilirsiniz.

İhrama Girilmesi

İhram haccın farzlarından biri olup bir türlü havludur. İhramı erkekler kullanılır. Vücudun belden itibaren alt kısmı sarar ve sırtı da kapatır. Kadınlar ihrama girmezler onalar uzun bir entari giyerler. Tavaf yaparken de ihramlı olma zorunluluktur.

Dolayısıyla orada iken kullanabileceğimiz ihramı ve hac malzemelerini ayarlamayı unutmayalım.

Hacca gideceklerin hazırlığı

Hac yolculuğuna çıkmadan önce neler yapılmalı belli başlı halinde şu şekildedir:

Bu Kutlu yolculuğa tertemiz gitmek için akraba, eş dost ve konu komşu ile helalleşmek lazımdır. Hiç kimse ile dargın ve kırgın olmadan gitmeye özen gösterilmelidir. Bizler kul haklarını ödeyerek bu kutlu yolculuğa başlamak bizim için en güzelidir.

Hac helal mal ile yapılmalıdır. En çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de hac ibadetinin helal kazançla yapılmasıdır.

Bütün ibadetlerde olduğu gibi niyetle başlanmalıdır. Hac yolculuğuna çıkan kişi “Allah’ım senin rızan için Haccımı yerine getirmeye gidiyorum” demelidir.

Anne, baba ve diğer aile büyüklerinin hayır duasını almak çok önemlidir. Aynı şekilde hac yolcusu da geride bıraktıkları için dua etmelidir. Bu gidiş adeta hacca gideceklerin dünyadan ayrılığın adeta bir provası gibidir.

Hac esnasında dikkat ekmemiz gerekenler

Hacılar tavaf sonrasında bir süre dinlenmeden terli olarak soğuk zemzem suyu içiyorlar bu durumda boğaz tahriş oluyor ve öksürme başlıyor bunla beraber nefes alama konusunda zorluklar yaşanıyor.

Tavaf bittikten sonra, biraz dinlenmek iktiza eder. Eğer teriniz kurumadan Sa’y yapmaya başlarsanız büyük ihtimalle üşüteceksiniz. Zira Tavaf alanı sıcak iken Sa’y alanı normal değerlerin üstünde soğuktur.

Harem-i Şerifte otellere gitmek için kullanılan otobüsler genellikle klimalı olduğunda vazifeler akabinde terimize dikkat etmeliyiz ki üşütmeyelim

Hacca gideceklerin bilmesi gereken diğer bir husus otellerde musluk suyunun içilmemesidir. Mekke ve Medine’de oteller bakımlı olsa da musluk suları içmeye elverişli değildir.

Hac Nasıl Yapılır

  • İslam’ın 5 şartı içerisinde yer alan hacca gitmek maddi gücü yüksek olan ve sağlığı elverişli olan herkes için farz olarak karşımıza çıkıyor.
  • Bundan sonra hacca gitmek için Diyanet’in belirlediği kuraya katılmak icap ediyor. Bu kura sonucu isminiz çıkarsa hazırlanarak yolculuğa başlıyoruz. Kısaca hac nasıldır.
  • Başlamadan önce gerekli olan malzemeleri belirleyerek yanınıza almanız gerekiyor. Daha sonra sevdikleriniz ile helalleşerek ve dualarını alarak yolculuğa başlayabilirsiniz.
  • Mekke’ye ulaştığımızda Hacı adayı mikat denilen yerde temizlenir ve ihrama girer. İki rekât namaz kılar. Daha sonra Telbiye getirerek ihrama girer.
  • Telbiye ise şu şekildedir. “Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şeriyke leke lebbeyk. İnnel hamde ven-Nimete leke ve mülk, lâ şeriyke lek”

Daha sonra Mekke’ye doğru yola çıkar. Mekke de varış tavafı yaparak Sefa ile Merve arasında 7 defa say yapar. Hicri zilhice ayının sekizinci günü sabah namazı Mekkeyi mükeremede de kılınır ve Mina’ya doğru yolculuk başlar. Arafe günü sabah Arafat’ hareket edilir. Gece Müzdelife’de geçirilir.

Bayramın birinci günü şeytan taşlama yapılır. Ve daha sonra kurban kesilir. Kâbe’ye dönerek veda tavafı yapılır. Buradaki görevler tamamlanınca Medine’ye doğru yolculuk başlar.

Hacca gideceklerin dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de orada misafir olduğunuzu unutmamanızdır. Misafire yakışır bir şekilde orada hareket edilmesi ve çevre ile uyumlu bir şekilde hareket edilmesi gerekir.

Sabır önemlidir. Şeytan çok uğraşabilir orada biz sabırla ve anlayışla vazifemizi yapacağız ve döneceğiz. Bilelim ki orada Müslümanlığın adeta zirvesi vardır.

Ayrıca Hacca gideceklerin gitmeden evvel Hac ile ilgili duaları ve yapılması gereken kavramları da mutlaka öğrenmesinde büyük fayda vardır.

İslam dini en güzeli yaşayabilmeniz için tüm bilgileri güzelce sunar. Bu bilgileri hayatınıza uyguladığınızda hem huzuru hem rahatı bulabilirsiniz. Bu hacda da böyledir diğer ibadetlerde de vesselam.

Yorum yapın