Deprem duaları nelerdir?

Deprem duaları nelerdir? bu soru her deprem sonrasında soruluyor ve araştırılıyor. Evet doğal afetler tedbir alınmadığında can alıyor, içimiz acıyor. Deprem ve doğal afetler esnasında hangi dualar okuyabiliriz bir araya getirdik.

Deprem duaları bize har daim lazım zira doğal afetlerin ne zaman nerede karşılaşacağımız belli değil. Özellikle sık sık karşılaştığımız deprem ve doğal afetlere karşı hazırladığımız duları öğrenmekte fayda var.

Öncelikle bilmeliyiz ki İslam dini bize tedbiri emreder. Yani tedbirini al neticeyi Allah’a bırak der. Biz buna tevekkül diyoruz. Biz evvela bu durumlara karşı tedbirli olmak zorundayız.

Dinimiz başımıza gelen bu tür şeyleri musibet olarak adlandırmış. Bu tür musibetleri engellemek her ne kadar elimizde olmasa da gerekli olan tedbiri almak ve dua etmek elimizdedir.

Bu konuda Allah Resulu (sav) “Tedbirli olmak kadar akıllıca hareket yoktur. Gece olduğu vakit yemek ve su kaplarınızın üzerini kapatın. Uyumadan evvel ateşi söndürün ve ateşi yanık bırakmayın.” diyerek tedbire işaret etmektedir.

Ayrıca sadakanın belayı def ettiğini unutmayalım. Rivayetlerde vardır ki sadaka vermek hem belayı def ettiği hem ömrü uzattığı hem bedene sıhhat, afiyet verdiği belirtilir. Bizlerde imkanımız ölçüsünde sadaka vermeliyiz ki bu tür belalar bizden uzak kalsın.

Peygamberimizin Afet İçin Okunmasını Tavsiye Ettiği Dua

 Sahabelerden İbni Abbas (r.a) rivayet ediyor, Peygamberimize (sav) birisi gelerek “Ya Resulallah (sav) benim başım dertten kurtulmuyor, afet ve musibetlerden korkuyorum.” dediği vakit o (sav) sabahları şu duayı okumasını tavsiye buyurmuştur.

 “Bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali.” Meali “Allah’ın adıyla nefsimi (kendimi), ailemi ve malımı Allah’a havale ediyor ve onun muhafazasına emanet ediyorum (bırakıyorum).”

Deprem Duaları

 Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s) başımıza bir kaza ve bela gelmesinden muhafaza olmak için tavsiye ettiği buyurduğu dua ile başlayalım.

Rivayet edilmiş ki “Bir kimse sabah ve akşam şu duayı 3 kez okursa, ona keza bela gelmez.” (İbni Mace, Dua, 3869)

korana virüs için okunacak dua

“Bismillahi hayril Esmâi, Bismillahillezî lâ yedurru ma’a’smihi şey’ün filardı velâ fissemâi ve hüves Sem’îul Alîm.”

Meali “Allah’ın adıyla (akşamladım) ki, O’nun adıyla birlikte ne yerde, ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O hakkıyla işiten ve bilendir.”

Deprem duaları olarak okuyacağımız başka bir dua; “Rabbi küllü şey’in hâdimüke, Rabbî fe’hfaznâ ve’nsurnâ ve’rhamnâ”

Meali: Ey Rabbim her şey senin hizmetindedir. Sen bizi koru, yardım et ve rahmet et.

Deprem duaları olarak okuyacağımız diğer bir dua;  “Allahümme lâ tektülnâ bigadabike velâ tühliknâ biazâbike ve âfinâ kable zâlik.”

Meali: Allah’ım, bizi gazabınla (öfkenle) öldürme, azabınla helâk (yok) etme! Bunlardan evvel bize afiyet ver.

Sel Deprem ve Afetlerde okunacak Dua

“Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve minhalfi ve an yemini ve an şimâlî ve minfevkî ve eûzü biazametike enuğtâle tahtî.”

Meali: ‘Allah’ım benim önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelecek bütün felaketlerden (musibetlerden) beni muhafaza et’

Depreme Karşı Hangi Ayetler Okunur

 Ayetel kürsi okuyabiliriz ki bu ayetler muhafaza denildiği zaman ilk akla gelen ayetlerdir. İsimiz azamım bu ayetler içinde bulunduğu rivayet edilmekle beraber, farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsi’yi okunduğunda diğer namaza kadar Allah korumasında olduğu ve sıkıntı, kederli olundu anlarda Allah’ın yardımcısı olduğuna kadar pek çok fazileti olduğundan ezberlemeli ve daima okumalıyız.

Ayetel Kürsi

Zilzal suresi Kuran’ın 99. suresi olup adını deprem ile eş anlamlı olan zilzalden almaktadır. Bu sureyi de okuyabiliriz.

Deprem Duaları ve Bir Salavat 

Salaten Tüncina diğer adı Salat-ı münciye olan salavatı da okuyabiliriz. Tehlikeli ve sıkıntılı anlarda  bu duayı okuyan birisi hem dünya hem de ahiretin sıkıntılarından kurtulacağı rivayet edilmiştir.

Başımıza gelen bütün kaza ve musibetlere karşı salaten tüncina duasını okumaya devam etmeliyiz. Hatta her farz namazların arkasında okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Deprem duaları

Meali: “Allah’ım! Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) ve onun ehl-i beytine salat et. Bu salat o derece ehemmiyetli olsun ki, Onun vesilesi ile (hürmetine) bizi bütün korku ve belalardan (afetlerden) muhafaza etsin. Hacatlarımızı o salat hürmetine ihsan etsin, tüm günahlardan temizlesin.

Bizi derecelerin en üstüne yükseltsin, hayatta ve öldükten sonra bütün hayırların ve gayelerin en son noktasına kadar ulaştırsın. Muhakkak sen her şeye kadirsin (gücü yetensin)”

Deprem duaları olsun ister başka dualar olsun samimiyetle okuyalım. Zor durumda iken bunları bilmiyorsak bildiğimiz duaları ve ayetleri elbette okuyabiliriz. Allah bizi ve sevdiklerimizi, ülkemizi ve alemi islamı deprem gibi tüm doğal afetlere karşı muhafaza buyursun inşallah. selametle

“Deprem duaları nelerdir?” üzerine 3 yorum

  1. Harika bir paylaşım, özellikle konunun önemli detayları oldukça net bir şekilde açıklanmış. İnsanları çeşitli karmaşık anahtar kelimelerle yormak yerine, okumaktan keyif alacağı içerikler her zaman daha iyidir. Kaliteli paylaşım adına teşekkür eder, paylaşımlarınızın devamını sabırsızlıkla beklerim.

    Yanıtla

Yorum yapın