Asr Suresi Türkçe Yazılışı ve Türkçe Anlamı – 3 Ayet

Asr Suresi nedir? Türkçe ve Arapça okunuşu, anlamı ve faziletleri hakkındaki bütün bilgileri derleyerek bir araya getirdik. Bu sureyi okumak, ezberlemek ve hakkında bilgi edinmek için makalemizi inceleyiniz.

Asr Suresi konusu nedir? Bu sure iman ederek dünya ve ahireti için yararlı işler yapanların ve birbirlerine hakkı, sabrı tavsiye edenlerin hüsrana uğramayacağı bildirilmektedir. İsmini birinci ayette geçen ve “zaman, çağ, ikindi vakti” gibi manalara gelen ‘asr’ kelimesinden almıştır.

Asr Suresi Kaç Ayettir ve Nerede İnmiştir?

Asr suresi 3 ayettir ve Mekke’de nazil olmuştur. Mushaftaki sıralamada103. iniş yani inzal sırasına göre 13. suredir. İnşirah süresinden sonra, Adiyat suresinden önce inmiştir. Medine’de indiğine dair rivayet de bulunmaktadır.

Konu Başlıkları

Asr Suresi

Asr suresiBismillâhirrahmânirrahîm.

1- Vel’asr.

2-İnnel insâne lefi husr.

3-İllellezîne âmenû ve ‘amilüs salihâti ve tevâsav bil hakkı ve tevâsav bissabr.

Asr Suresinin Türkçe Meali

Rahman ve Rahim olan Allah (c.c)’ın adıyla.

1-Kasem olsun ki, Asr’a.

2-İnsan elbette bir hüsrânda.

3- Ancak o kimseler değil ki, iman edip Salih ameller işlediler ve hep hakkı tavsiye ettiler ve sabrı tavsiye ettiler.

https://www.youtube.com/watch?v=MSNslVFdAMc

Asr Suresinin Faziletleri

Şiddetli ateş yapan bir hastalığa yakalanan kimseye okunursa Allah(c.c)’ın izni ile şifa bulur.

Bir kimse bu sureyi dört ayrı kağıda yazıp, her birisini korunması istediği yerin dört ayrı köşesine yerleştirirse, Cenabı Hakk o yeri her türlü felakete karşı himaye eder.

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in ashabından iki zat birbirine kavuşunca, biri diğerine Asr Suresini okumadan ve sonra da selam vermeden ayrılmazlardı.

Bu sûreyi celîleyi okumaya devam eden kimseye sabrı cemil ihsan olunur.

Bu sure en kısa surelerinden biri olmakla beraber Kur’an-ı Kerîm’de ifade edilen dini ve ahlaki sorumlulukların, nasihatlerin özü sayılmaya değer bir anlam zenginliğine sahiptir.

İmam-ı Şafi Hazretleri bu sure hakkında şöyle demiştir. “Kur’an’da başka hiçbir sure nazil olmasaydı pek kısa olan bu Asr Suresi, insanların dünya ve ahiret sadetlerini temin bakımından yeterdi.”

Zira İnsanoğlunun saadeti ve mutluluğu şu 4 şeye dayanmaktadır. Bunlar İman, Amel-i Salih ( Güzel Amel ), Hakkı Tavsiye ve  Sabrı Tavsiyedir.

Felak suresi ve faziletleri hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. Allah’a emanet olun vesselam.

 

Yorum yapın