PVC Kapı Menteşesi Nasıl Takılır? (Adım Adım Anlatım)

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Takılır sorusuna yanıt arıyorsanız, yazının devamında aradığınız bilgilere ulaşabilirsiniz. Kapı menteşesi değiştirme işlemi normalde ustalık gerektiren bir iştir. Ustalardan alacağınız hizmetler ile kapılardaki menteşeler kolayca değiştirilebilir. Ancak ustaya gerek olmadan dikkatli bir şekilde uygulama adımlarını izlerseniz? Sizde de PVC kapısı menteşesini kolayca yerine takabilirsiniz.

Kapılar evlerde gün içinde sıklıkla açılıp kapatılır. Bu duruma bağlı olarak bir süre sonra kapılarda birtakım hasarlar meydana gelir. Özellikle kapıların sert bir şekilde açılıp kapatılması sonrasında kapı menteşeleri gevşemeye başlar. Kapılarda bulunan menteşelerin kullanılamaz hale gelmesi ile kapılar açılıp kapatılırken problemler ortaya çıkar. Bu sorunlardan kalıcı olarak kurtulmak için kapı menteşelerinin yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

PVC Kapı Menteşesi Takma ve Değiştirme (Adım Adım Detaylı Anlatım)

PVC kapı menteşeleri genelde iç mekan kapılarında kullanılır. Kapıların dik bir şekilde durmasını sağlayan menteşeler kapıların daha rahat bir şekilde hareket etmesine olanak tanır. Menteşe değişimi sırasında kapıdan tekrar eskisi gibi iyi performans alabilmek için bu işlemin dikkatli yapılması gerekir. Aksi taktirde kapılar açılıp kapanmadığı gibi yerinden düşer ve hizası bozulur.
Kapı menteşelerini değiştirmek son derece kolaydır. Kapı menteşelerine belirli dönemlerde bakım yaptığınız taktirde bu menteşeleri daha uzun süreli olarak kullanabilirsiniz. PVC Kapı Menteşesi Nasıl Takılır sorusuna şu adımlar ile yanıt bulabilirsiniz;

 • Kullanacağınız kapıya uygun menteşe modelini satın alın.
 • Menteşe hangi kapıya monte edilecek ise menteşeyi bu bölgeye yerleştirin.
 • Menteşenin delik olan kısımların, daha sonra delmek üzere kurşun kalem ile işaretleyin.
 • Delinmek üzere işaretlenen yerlerde tornavida ile küçük delikle açın.
 • Menteşe iki parçadan oluşur. Bir parçasını kapı üzerine bir parçasını kapının kasasının üzerine monte etmeniz gerekir.
 • Menteşenin kapı kasasında olması gereken parçasını da uygun yere tutarak delikler üzerinde işaretleme yapın.
 • Kapı kasasındaki işaretlere de aynı şekilde küçük delikler açın.
 • İlerleme ve deliklerin açılmasının ardından menteşe delikleri kapıların üzerindeki deliklere denk getirilir. Sonra akıllı vidalar yerleştirilerek sıkılır. Bütün vidaların takılmasının ardından menteşe takma işlemi sonlanacaktır.

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Takılır sorusuna bu adımlar ile yanıt bulabilirsiniz. Menteşe takma işi bu adımlar ile dışarıdan kolay gibi görünür. Adımları sırası ile uygulamalı ve aceleci olmamalısınız. Şayet delikler arasında herhangi bir kayma olduğunda vida takma sırasında sorunlar meydana gelir. Bu durum bütün vidaların yerine takamamanıza neden olur. Sonuç olarak menteşeleri takabilirsiniz ancak istediğiniz başarılı ve verimli sonuçları alamazsınız. (PVC Kapı Menteşesi Nasıl Değiştirilir?)

Menteşe Takarken Dikkat edilmesi Gerekenler

 

Pvc Kapi Mentese Takilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Takılır konusu kadar menteşe takarken nelere dikkat etmek gerekir konusu da önemlidir. Menteşe takmak yukarıdaki adımlara bakıldığında son derece kolay bir iş gibi görünür. Ancak bu iş son derece dikkat ve titizlik gerektiren bir iştir. Hemen her aşamasında bilmeniz gereken birçok önemli detay yer alır. Aksi taktirde menteşeleri yanlış takabilirsiniz. En ufak bir dikkatsizlik ile kapının hizasını bozabilir ve düzgün bir şekilde açılıp kapanmasını engelleyebilirsiniz. Menteşe takmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. İşte o zaman her adımda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu çalışma ile kapılarda istediğiniz açma ve kapatma performansına sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Takılır? Sorusuna yanıt bulduktan sonra sağlıklı bir şekilde menteşe takabilmek için dikkat etmeniz gereken en önemli detaylar şu şekildedir;

 • Menteşe tercihinde ne kadar iyi malzeme seçerseniz kapılarınızda da o kadar uzun süreli bir dayanıklılık elde edersiniz.
 • Menteşe satın aldığınız esnada kullanacağınız kapının yönünü bilmelisiniz. Aksi taktirde kapıya ters menteşe satın alabilirsiniz.
 • Kapının hem içeri hem de dışarı yönde açılmasını istiyorsanız bu durumda çift taraflı menteşe almanız gerekir. Sadece tek yön açılacaksa bu durumda da tek yön menteşe işinizi görecektir.
 • Menteşeleri dik bir şekilde monte etmeniz gerekir. Hafif eğimle bile monte edilecek olursa, kapı tam kapanmaz ve zamanla kullanım performansı düşer. Menteşenin yamuk olduğunu fark ederseniz, tekrar sökmeli ve mutlaka tekrar düzelterek takmalısınız.
 • Eğer menteşe takmak istediğiniz kapıda daha önceden bir menteşe varsa onu sökmelisiniz. Eski menteşeyi sökme esnasında kapıyı mutlaka alttan takoz ile desteklemelisiniz. Aksi taktirde menteşe bağlantısını kestiğiniz anda kapı düşer ve zemine zarar verebilir.
 • Menteşe takma işlemi yaparken öncelik olarak kapının üstünde yer alan menteşeyi takmanız gerekir. Bu şekilde alt menteşeyi takmanız daha kolay olacaktır. Takma işlemine alt menteşeden başlarsanız hem zorlanırsınız hem de taktığınız menteşe büyük ihtimal ile yamuk olur.
 • Menteşeleri takma sırasında eğer eski menteşeleri sökmeniz gerekiyor ise bu durumda önce eski menteşeyi söküp, ardından yeni menteşeyi takın. Sonra diğer alt veya üstte bulunan menteşe için sökme takma işlemini gerçekleştirmelisiniz.
 • Kapını üst kısmında yer alacak menteşede herhangi bir belirleyici boşluk bırakılmasına gerek olmaz. Boşluk payı alt menteşelerde bulunmalıdır. Bu sayede kapının rahat açılıp kapanması sağlanır. (Alt menteşede bırakacağınız boşluğun 2 cm üzeri olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde içeriye toz dahil istemediğiniz birçok küçük canlının girmesi mümkün olur.
 • Kapının altına takılacak olan menteşenin yerden yüksekliği en az 20 cm olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu sayede başarılı sonuçlar alabilirsiniz.
 • Menteşenin kapıya takılacak olan parçasının uç kısmının aşağı yöne bakmasına dikkat etmelisiniz. Diğer ucunu da takarken yönünü yere doğru ayarlarsanız menteşenin birbirine geçmesi kolaylaşacaktır.

PVC Menteşesini Düz Takmak İçin Ne Yapmalı?

PVC Kapı Menteşesi Nasıl Takılır? Sorusuna bu adımlar ile yanıt bulabilir ve uygulayarak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Menteşe takarken mutlaka ihtiyacınız olacak en önemli malzeme su terazisidir. Bu malzemeyi mutlaka edinmeli ve terazi kullanarak kapıda gerekli işaretlerin düz bir şekilde yapılmasını sağlamalısınız. Su terazisi özellikle menteşe deliklerinin aynı hizada olmasını sağlamak açısından size büyük fayda sağlar. Bu sayede ikinci bir defa menteşeyi sökmek zorunda kalmadan tek seferde bu işlemi başarı ile yerine getirebilirsiniz.

Yorum yapın