Özgüven ve Motivasyon 2022

Özgüven ve Motivasyon Hepimizin hayatında önemli bir yere sahiptir. Hayatta başarılı ve mutlu olabilmemiz için Özgüven ve Motivasyon kesinlikle gereklidir. Psikologların şu yorumunu lütfen dikkatli bir şekilde okuyun. Bir çocuğun özgüveninin yüksek olması ve ailesi tarafından motive edilmesi ileride daha başarılı bir birey olmasını sağlıyor. Bugün çok başarılı hayatları olan ve kendi ayakları üzerinde duran kişilerin başarı sırları kesinlikle Özgüven ve Motivasyondur. Kendine güvenen ve her şeyi yapabileceğine inanan kişiler her zaman bir adım önde olurlar. Peki bu iki kavram tam olarak ne anlama gelir? Özgüveni sadece kendine güven olarak tanımlamak doğru mudur? Motivasyon nedir? Bu yazıda tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Özgüven Nedir?

Birçoğumuz özgüven kavramını sadece kendine güven olarak görürüz ancak asıl tanım çok daha geniştir. Özgüven; bireyin güzel düşünceler ve duygular besleyerek kendini iyi hissetmesidir. Yüreklilik ve cesaret olarak da tanımlayabiliriz özgüveni. Özgüven ve Motivasyona sahip olan bireyler kendisini sever ve dış dünya ile barışık bir hayat sürer. Özgüven ve başarı, birbiri için tamamlayıcı olan iki kavramdır. Özgüveni olmayan bir insanın başarılı olma ihtimali düşüktür ve başarılı olan bir insanın da özgüveni yüksektir.

Motivasyon Nedir?

Hepimizi önemli bir işe adım atmadan önce kendimizi iyi hissetmek isteriz. Sınav, sunum vebunlar gibi önemli olaylara iyi motive olmak başarı olasılığımızı arttırır. Motivasyon, kişilerin hedeflediği amacı gerçeğe dönüştürmek için kendi istekleri doğrultusunda davranmalarıdır. Örnek verecek olursak; zayıflamak istiyorsak hayalimizdeki kıyafetleri alarak kendimizi motive edebiliriz. Motivasyon arttırıcı etkinliklerin ve eylemlerin sayısı kişinin zevklerine göre değişir.

Hayatta birçok şeyi başarmamıza yardımcı olan yegane kavramlar arasında şüphesiz motivasyon ilk sıralardadır. Bir insanın motive olması demek, başarıya yaklaşması anlamına gelir. Zorlandığımız veya istemediğimiz sorumluluklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu konularda başarılı olmak ve hedefe ulaşmak için farklı motive olma yöntemlerinden yararlanabiliriz. Psikologların da desteklediği bu yöntemler sayesinde başarılı olma süremizi kısaltabiliriz. Ayrıca kendimize olan güvenimizi net bir şekilde arttırabiliriz. Özgüven ve Motivasyon birbirinden etkilenen kavramlardır ve doğru orantılıdırlar. Motive olmuş bir insanın özgüven seviyesinde de hayatının akışında gözle görülür bir artış olur.