Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler

Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler. Sağlıklı bir iletişim kurmanıza ve kendi iç huzurunuzu sağlamanıza yardımcı olacaktır. Kendini ifade etmek noktasında problem yaşamak, çoğu zaman sonraki dönemler için önem taşır. Pişman olmanız veya içinizde birikenler nedeniyle sıkıntı yaşamanız gibi problemler olarak geri döner.

İnsan olmanın kaçınılmaz sonuçlarından birisi kendini ifade etmek zorunda kalmaktır. Kendinizi sağlıklı bir şekilde ifade etmek, isteklerinizi gerçekleştirmek önemli. Ayrıca istemediğiniz isteklerinizden kaçınmakta önemlidir. Bunun yanında hem iş hem de özel hayatınızda çok daha etkin olmanıza yardımcı olacaktır. Yazımızın devamında bulacağınız öneriler ile kendinizi çok daha iyi ifade edebilirsiniz.

Kendinizi Kontrol Edebilmenizi Sağlayacak Egzersizler Yapın

Nefes egzersizleri yapmak, kendinizi ifade ederken yardımcı olacak ilk adımlardan birisidir. Stres altında olduğunuz için kendinizi ifade etmekte zorlanıyormusun? Veya kendinizi ifade edemeyeceğinizi düşündüğünüz için baskı altında hissediyorsanız, kendinize biraz zaman tanımalısınız. Duygu ve düşüncelerinizi doğru şekilde aktaramadığınız için sonrasında pişmanlık yaşamaktansa! 20 saniye gibi bir süre kendinize zaman tanıyın ve gözlerinizi kapatın. Derin nefesler alarak gevşeyin ve kendinizi sakinleştirin. Konuşma sırasında verdiğiniz bu kısa mola stresten kurtulmanıza ve kendinizi daha iyi ifade etmenizi sağlayacaktır.

Negatif Düşüncelerden Uzaklaşın

Negatif düşüncelerden kurtulmak, kendinizi iyi ifade etmek için dikkat etmeniz gereken adımlardan bir diğeri. En kötü senaryoyu düşünmek, en kötü senaryoyla karşılaşmanıza neden olacaktır. Sakin olmalı ve olumsuz düşüncelerden kurtulmalısınız.

Kendinizi İyi Tanıyın

Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler Kendini tanımak, sağlıklı bir iletişimin ilk ve en önemli koşuludur. Kendinizi iyi ifade etmek istiyorsanız, öncelikle kendinizi tanımanız gerekmektedir. Bu nedenle duygularınızı ve düşüncelerinizi tahlil etmeli ve farkına varmalısınız. Gerçekten ne istediğinizin farkına varmanıza ve kendini ifade etmek hususunda çok daha başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi tanımanın iletişimde yardımcı olacağı bir diğer nokta ise şudur. Yalnızca gerçekten hak verdiğiniz düşünceleri onaylama ve yapmak istediklerinizi yapmaktır. Kendinizin farkında olursanız ısrarcı tavırlar düşüncelerinizi değiştirmeyecektir. Bu sayede yalnızca iletişim anında değil, sonrasında da istemediğiniz durumlarla karşılaşmazsınız.

Kendinizi İfade Etmek için Haklı Olmayı Beklemeyin

Kendinizi ifade ederken haklı olmak zorunda değilsiniz. Unutmayın ki, insan olarak kendimizi ifade etmek zorundayız. Bazen öfkemizi sevgimizi bazende iş mülakatında profesyonelliğimizi anlatmamız gerekir. Kendinizi doğru şekilde ifade etmeniz, her an haklı olduğunuz anlamına gelmemektedir. Yalnızca fikirlerinizi söylemektir. Bu nedenle haklı da olsanız, haksız da olsanız kendinizi ifade etmelisiniz.

Kendinizi Acımasızca Yargılamayın

Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler Kendinizi yargılamak, elbette gelişiminiz için oldukça önemlidir. Hatalarınızın farkına varmanız ve düzeltme fırsatı yakalamanız için kendinizi eleştirmeniz gerekmektedir. Ancak bunu yaparken kendinize olan saygı ve sevginizi zedelememeniz ve öz saygınızı korumanız gerek. Kurmuş olduğunuz iletişimlerden sonra kendinize karşı acımasız olmamalı ve problemi bularak düzeltmeye çalışmalısınız.

Kendinizi İfade Edebilmek için Denemeler Yapın

Kendinizi ifade etme önerilerini uygulamak, başarılı olmak için mutlaka denemeniz gereken yöntemlerden birisidir. Kendinizi gerçekten iyi ifade etmek istediğiniz bir mülakata mı hazırlanıyorsunuz? İletişim anında sakinliğinizi korumayı ve rahat hissetmeyi öğrenmeniz gerekecektir. Girdiğiniz bir mağazada istediğiniz tişörtü tam olarak tarif etme ve sonrasında almak istemiyorsanız? Beğenmediğinizi belirtmek ve teşekkür edip çıkmak bu noktada iyi bir uygulama olacaktır. Öfke duyduğunuz bir kişiye bunun sebeplerini anlatmalı, sevdiğiniz birine duygularınızı ifade etmelisiniz. Veya istemediğiniz bir hususta ne kadar ısrar edilirse edilsin hayır diyebilmelisiniz. Bir kez yaptıktan sonra çok daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Kelime Haznenizi Geliştirin

Kendini İfade Etmede Güçlük Çekenlere Öneriler Kelime haznesini geliştirmek, basit ama en etkili yöntemlerden birisidir. Kitap okumalı, film izlemeli ve bu sayede kelime haznenizi geliştirmelisiniz. Kendini ifade etmek için kullanılabilecek kelime sayısının fazla olması, çok daha rahat iletişim kurulmasını sağlayacaktır.

Bu makalemizi okumanızı öneriyoruz.Kişisel İmaj Yönetimi Nasıl Olmalı?