Nazardan Korunmak İçin ve Nazar Değen Kişiye Okunacak Nazar Duası

Nazar Duası Var Mıdır? Nazar olduğunu düşündüğümüzde neler yapabiliriz?  Toplumumuzda negatif enerji ve göz değmesi olarak da bilinen Nazar Nedir? Nazar belirtileri nelerdir?  Hangi duaları okumalıyız? yazımızda bu konu hakkında derlediğimiz bilgileri bir araya getirdik.

Nazarın yani göz değmesinin mahiyeti ve nasıl gerçekleştiği bilinmemekle beraber bazı insanların bakışlarından olumsuz etkiler ile geldiği ve bu durumun dinimizde de geçerli kabul edildiği bilinmektedir. Nazar belirtileri ortaya çıktığında genel sağlık, iş ve yaşam kalitemiz olumsuz yani negatif yönde etkilenmektedir.

Nazar Nedir? 

Lıgatta “bakma, görme; düşünme” manasında nazar kelimesi Dilimizde “beğenilen bir şeye kıskanarak bakmak ve ona zarar verecek şekilde etkilemek” olarak kullanılmaktadır.

Nazar kavramı sadece kıskançlık duygusunun eşlik ettiği zarar verici etkiye sahip göz ve bakış olarak görülse de hayranlık ve övgü sözlerin de nazar açısından etkisi görülmüştür. Ondandır ki beğendiğimizde maşallah demek iyidir.

Nazar Duası 

Nazar ayeti

Kur’an-ı Kerim’de Kalem Suresi 51. Ve 52. Ayetleri Nazar Hakkındadır. “Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnun(e).”

“Ve inkâr edenler, zikri (Kuran’ı) işittikleri zaman gerçekten seni, neredeyse gözleri ile devirirler. Ve: “Muhakkak ki o, gerçekten mecnundur (delidir).” derler. Bu ayet tek sayı üzerine okumak evladır.

Peygamberimizin Nazara Karşı Okuduğu  Dua

Peygamber Efendimiz (s.a.v) torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’e nazar değmemesi ve her türlü şerlerden korunması için dua ettiği nakledilmektedir.

“Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.”

“Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Peygamber Efendimiz (s.a.v) nazar için; “Allahümme barik fihi ve la tedarruhü” okurdu

Meali; “Allah’ım, bunu mübarek eyle. Ona zarar dokunmasına izin verme.” (İbni Sünni)

Nazar Hakkında Hadisi Şerifler

“Fatiha ve Ayet-el Kürsi okuyana o gün nazar değmez” ( Deylemi)

Peygamber Efendimiz (s.a.v)  Nas ve Felak Surelerini okuyup buyurdu ki “Bu iki sure ile ( belalardan ve nazardan ) korunun. Hiç kimse bu iki sure ile korunduğu gibi, başka hiçbir şey ile korunamaz.” (Ebu Davud)

Sabah-akşam, 3 defa; “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim” okuyan, büyü, nazar ve zulümden korunur. (İbni Mace)

korana virüs için okunacak dua

Nazar Değen Kişinin Okuyacağı Dualar

Nazar Değen Kişiye Sırası İle 7.şer defa aşağıdaki dualar okunur.

-Fatiha Suresi, -Ayet-el Kürsi, -Kafirun Suresi, -İhlas Suresi, -Nas Suresi, -Felak Suresi

Çocukları Nazardan Korumak İçin Dua

Peygamber Efendimiz (s.a.v) torunları Hz. Hasan ve Hüseyin’e nazar değmemesi ve her türlü şerlerden korunması için dua ettiği nakledilmektedir. Biz de Efendimiz (s.a.v) gibi dua ederek çocuklarımızı Allah (c.c.)’ın izni ile nazarlardan koruyabiliriz.

Nazar duası

“Euzu bi kelimâtillâhi’t-tâmmeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh.”

“Her türlü şeytandan, zararlı şeylerden ve kem gözlerden bütün kelimeleri yüzü hürmetine Allah’a sığınırım.”

Dilek duası nedir ve hangi duaları okumak lazımdır. Öğrenmek için linke tıklayınız. Allah’a emanet olan vesselam.

“Nazardan Korunmak İçin ve Nazar Değen Kişiye Okunacak Nazar Duası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın