Hz Muhammed’in Allah Katına Yükselmesi/ İsra ve Miraç Olayı

İsra kelime anlamı olarak gece yürüyüşü demektir. Ve bu kelime Hz. Muhammed’in Mescit-i Haramdan, Mescit-i Aksaya götürülmesini teslim etmektedir. Miraç olayı ise Peygamberimizin Mescit-i Aksadan, Allah katına yükselmesini teslim etmektedir. Hz Muhammed’in Allah Katına Yükselmesi hadisesinin detaylarını ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hz Muhammed’in Allah Katına Yükselmesi

Olaylar zinciri ise şöyledir; Hz. Muhammed Recep ayının 27. Gecesi Cebrail (a.s) tarafından Mescit-i Haramdan, Mescit-i Aksaya götürüldü ve Hz. Muhammed Kudüs’te bulunan Mescit-i  Aksa da namaz kıldı. Daha sonra Cebrail, Peygamberimizi Allah katına çıkardı. Peygamberimize burada bazı ayetler öğretildi. Ayrıca Hz. Muhammed burada kendinden önceki Peygamberleri görme ve onlarla konuşma fırsatı buldu. Hatta Hz. Muhammet ve diğer Peygamberler, Hz. Muhammed imam olacak şekilde beraber namaz da kıldılar. Buradaki önemli bir diğer olay ise 5 vakit namazın burada farz kılınmasıdır.

Hz Muhammed’in Allah Katına Yükselmesi/ İsra ve Miraç Olayı
Hz Muhammed’in Allah Katına Yükselmesi/ İsra ve Miraç Olayı

Bu olay ise şöyle gerçekleşmiştir; Yüce Allah, Hz. Muhammed’e bütün insanlığa 50 vakit namazı farz kıldığını söyledi. Hz. Muhammed’de bu durumu diğer Peygamberlere anlatınca, Peygamberler ‘senin ümmetin bu kadar namazı kılamaz, bunun azaltılmasını iste’ dediler. Hz. Muhammed’de bunun üzerine Yüce Allah’a bu durumu izah etti ve Allah da onu kırmayarak namaz vaktini 5 vakit indirdi. Ancak diğer Peygamberlerde Hz. Muhammed’e aynı şeyleri söyleyince, Hz. Muhammed onları da kırmadı ve Allah’ın huzuruna tekrar çıkarak aynı şeyleri söyledi. Böylelikle namaz süresi 5 vakit’e kadar inmiş oldu.

İsra Suresi

Hz. Muhammed’in burada Allah katına çıktığı yer ise Sidret’ül Münteha denilmektedir. Ayrıca Hz. Muhammed’in Miraç’ta yaşadığı olaylar İsra suresinde bildirilmektedir. İsra suresi ise şu şekildedir;

Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu ( Muhammed’i) bir gece Mescit-i Haramdan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescit- i Aksaya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

Miraç gecesinin Hicret den 1 yıl önce yaşandığı tahmin edilmektedir. Ayrıca Hz. Muhammed Miraç gecesi Cenneti ve Cehennemi de görmüştür ve bu gece her yıl Müslümanlar tarafından Miraç Kandili olarak kutlanmaktadır.

 

Yorum yapın