Korona Virüs İçin Okunacak Dua

Korona virüs için okunacak dua konusunu işleyeceğiz. Maalesef küçük ama zararı pek çok bu virüsün.  Elbette Tıp ilminin ve bilimin bu hastalığa karşı çalışmaları devam ediyor. Ve doktorların önerilerine yapacağız. Hem de dua edeceğiz.

Korona virüs için okunacak dua olsun veya diğer işlerimiz için dua olsun elimizden gelen tedbiri yapma dua etmek tevekkül değil midir? İşin bilim boyutunu doktorlara bilim insanlarına havale ediyoruz.

Biz bu yazımızda korana virüs için okunacak dua, sure ve ayetleri tek bir yerde liste haline getirdik. Zira dua bizin için bir kalkandır. Dediğimiz gibi her yere yayılan ve pek çok kimsenini ölümüne sebep olan bu hastalığa inşallah tedbirlerle ve dua ile dur diyebiliriz.

Konu Başlıkları

Korana virüs nasıl bulaşıyor?

Öncelikle bu virüs nasıl bulaşıyor bir bakalım ona göre tedbir alalım. Evvelen fiili duamızı yapalım. İnsanların bir biri ile temasından, hijyen olmayan yerlerden kısacası hayatın her alanında var.

Ama buna dur demek aslında çok kolay. Temizlik, temizlik ve temizlik… Zaten temizlik dinimiz yarısı değil mi?  Bizi Korona virüs illetinden kurtaracak en büyük ilaç temizlikten geçiyor ve tabi ki Allah’a bol bol dua etmek ve ona sığınmak. Temasa dikkat edeceğiz fiziki mesafeye dikkat edeceğiz ve maskelerimizi takacağız.

Bunlar fizi tedbir peki manevi tedbir için ne yapabiliriz. Şimdi korana virüs hastalığına karşı okunacak bu dualar neler onlara hızlıca bir göz atalım.

Korona virüs için okunacak dua 

1) Hastalık dert, fitne, bela, nazar, sihir ve kötü zalimlerin şerrinden korunmak için okunacak dua şudur. Bismillahillezi la yedurru Duası

korana virüs için okunacak dua

Okunuşu: Bismillâhillezi layedurru ma’asmihi şeyün filardı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim. Bu dua için Resûlullah (s.a.v)  şöyle dedi: Kim her sabah ve her akşam üç defa bu duayı okursa ona hiçbir şey zarar vermez. (İbni Mace)

Yani ismi sayesinde ne yerde ne gökte hiçbir şeyin kendisine  zarar veremeyeceği Allah’ın ismiyle. O her şeyi işitir ve bilir. anlamındadır.

İmam-ı Rabbani (r.a.) talebeleri ile bir yere gidiyorlardı. Gece bir handa kaldılar. Talebelerini toplayarak şöyle dedi:  “Bu gece bir musibet (bela) zuhur edecek. Besmele ile, Bismillâhillezi lâ yedurru  duasını üç defa okuyun. demiştir.

2) Beladan korunmak için Yunus Peygamberin yaptığı dua da oldukça tesirli ve güzel bir duadır.

(“La ilahe illa ente sübhâneke, innî küntü minez-zâlimin” duasını okuyan, dert ve beladan kurtulur.) [Hakim]

3) Ebu Hüreyre (r.a.) den rivayet ediyor diyor ki. Rasûlullah (s.a.v.) Büyük bir işe (musibete) uğradığınızda  ‘Hasbunallah ve nimel vekil.’ deyiniz buyurdular. Okuması kolay olan bu ayeti 100-500 ne kadar okusak iyidir..

4) Korku duyulan bir yerde okuyabileceğimiz bir dua: Hadis-i şerifte bir yere gelen birisi Eûzü bikelimatillâhit-tâmmâti min şerri mâ haleka okur ise o yerden ayrılıncaya kadar, ona hiçbir şey zarar vermez ve kötülük yapamaz.

5) Muhammed Masum Hazretleri dedi ki, dertlerinden kurtulmak ve bir isteğe kavuşmak için 500 kere La havle vela kuvvete illa billah demelidir.  Okumaya başlamadan ve okuduktan sonra 100 kere salevât-ı şerife okuyup dua etmelidir.

6)- Korona virüs için okunacak dua konumuza bir sure ile devam edelim.  Korku veren yerlerde, zamanlarda veya düşman karşısında güvenli olmak için Kureyş suresini okunmaktadır. Bu tecrübe edilmiş ve faydası görülmüştür. Gece ve gündüz olmak üzere hiç olmazsa 11 defa okumalıdır!

7) İstiğfar etmek de insanı her isteğine kavuşturur. İnsan tövbe etmeli, istiğfarı çok okumalıdır. Bütün dertlere, sıkıntılara karşı faydası vardır. Zira Allah (c.c) buyuruyor: “İstiğfar okuyun; imdadınıza yetişirim.” (Hud, 11/52)

Velhasılıkelam

Yine Felak ve Nas surelerini okumak ve ayetel kürsi okumanın pek çok faydaları vardır.

Üzerimizde ise cevşenül kebir taşımak bizi belalara karşı bir zırh gibi koruyacaktır. Ayrıca korku veren şeyden kurtulmak ve bir isteği kavuşmak için Taha suresinin 37. ayetinde geçen “velekad” dan 39. ayetin sonuna “ala ayniye” kelimesine kadar olan ayetler okunabilir veya üzerinde taşınabilir.

Bu konu ile alakalı şifa duaları ve ayetleri konulu yazıyı da okuyabilirsiniz.

Cenabı hak sizleri ve bizleri ve ehli imanı bu vb hastalıklardan muhafaza buyursun. Korona virüs için okunacak dua yazımız inşallah faydalı olur. Selam ve dua ile..

Kısa namaz sureleri ve anlamlarını öğrenmek okumak için buraya tıklayınız.

Yorum yapın