Sürekli Gerginliğin Altında Yatan Sebepler Nelerdir?

Sürekli Gerginliğin Altında Yatan Sebepler Nelerdir? Sürekli gerginliğin temelindeki nedenler, panik bozukluk, fobi, sosyal anksiyete, obsesif kompusif bozukluk etkileridir. Sürekli gerginliğin altında yatan sebepler, sorunların üzerine gidilerek ve psikolojik destek alınarak bertaraf edilir. Üzerine gidilen sorunlar ardından, düşüncede yaratılan problemlerin yaşanmadığı gözlemlendiğinde, devamlı kaygı ve gerginlik terk edilir.


Panik Bozukluğu Etkisi

Panik bozukluğu yansımaları, sürekli gerginliğin altında yatan ve yoğun terleme ve karakteristik duygunun bir anda değişimi ile birlikte gelen etkilerdir. Sallanma, baş ağrısı, kafa karışıklığı, zorlu durumlarda baş dönmesi, mide bulantısı ve nefes alamama hissi, panik bozukluğun yansımalarıdır.

Panik bozukluk genel olarak korkutucu deneyimler ardından ortaya çıkar. Tetikleyici olmadan ortaya çıktığı durumlar ise nadir şekilde gözlemlenir. Başlana bir işte veya gelecekte yaşanacak bir olayda zorlu şartlardan kaçınma ve değişimden çekinme eyleminde olan birey, devamlı olarak panik bozukluk ile sürekli gerginlik yaşar.

Sürekli gerginliği engellemek için yaşanılan bu durumun kaygı temelli bir panik olduğu, bir süre sonra geçeceği ve karakter, yaşam şartları ile ilgili kalıcı bir etki olmadığı kişi tarafından dile getirilerek, nefes egzersizi ile sakinleşme yoluna gidilmelidir.

Fobi Etkileri

Fobi yansımaları, sürekli gerginlik altında yatan bir sebep ve gelecek olaydan kaçınmaya yol açan irrasyonel korku etkileridir. Buradaki korku akıl dışı ve gereksiz olarak kabul edilir. Kişi bir olay hakkında kendi içinde korkular yaratır ve olay sonunda zarar alacağını düşünerek, sürekli kaygı, gerginlik sürecini devam ettirir. (Fobilerinizle Yüzleşin)

Bu kapsamda, sürekli gerginliğin altında yatan sebepler yenilmek istendiğinde, fobiyi ilk olarak başlatan hayvanlar, günlük nesneler, karanlık gibi kavramlar içerisinde temel olan olgu tespit edilip, bu korkuyu giderici bir deneyim uygulanmalıdır. Deneyimi uygulama kapsamında uzman psikologlardan destek alınmasında yarar görülür.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Etkileri

Sosyal anksiyete sorunun yansımaları, sürekli gerginliğe neden olan, başkaları tarafından olumsuz değerlendirmeden korkma şeklinde ortaya çıkan düşüncelerdir. Anksiyete’de samimiyetin sahte çıkması, aşağılanma, beğenilmeme konularında, kişi kendi yarattığı düşünceler ile boğuşur. Bu durum ise her bir yeni iletişinde devam eden gerginliğe sebep olur.

Sorunun kontrolü için kişi psikolojik destek yanında kamusal alanlara karışma, farklı bireyler ile iletişim kurma yollarını seçerek, düşüncelerin sadece kaygıları temeli ile oluştuğunu anlamalı ve deneyimlemelidir.

Obsesif Kompusif Bozukluk Etkileri

Obsesif kompulsif sorun yansımaları, devam eden gerginliğin temelinde yatan, üzücü ve müdahaleci eylemleri beraberinde getiren kaygılardır. Bu guruptaki kişileri kaygılarını kendi yarattıklarının farkındadırlar. Yine de kaygılarını kontrol altına almakta güçlük çekerler.

OKB olan kişiler, kişisel eşyalarını ve ellerini defalarca yıkayabilir, kapıları ve ışıkları belirli bir ritüel, sayı kapsamında yakıp söndürebilirler. Bu işlemleri yapmadıkları takdirde ise mikrop kapacaklarına veya kötü bir olay ile karşılaşacaklarına inanırlar. Gün boyu devam eden bu zorlu süreç ise sürekli gerginliğe yol açar.

Sorunu yenmek için psikolojik destek almak ve bu kapsamda kişinin uyguladı ritüeli yapma süresini azaltma yoluna gitmek gerekir. Kişi dilediği ritüeli yapamadığı takdirde kaygısı yükselirken bir süre sonra, kaygı eşiği eşiği aşıldığında ve hayatta hiçbir uğursuz olayın yaşanmadığı görüldüğünde, alışkanlıktan vazgeçilir. Bu uygulama ile sürekli gerginliğin altında yatan sebepler ortadan kaldırılır.

Kedi isimleri almanca.com.tr 1melek.com