Kişisel İmaj Yönetimi Nasıl Olmalı?

Kişisel İmaj Yönetimi Nasıl Olmalı?

Kişisel imajı yönetebilmek için öncelikle kişisel imajın ne ifade ettiğini bilmek gerekir. Kişisel imaj sadece görüntüden ibaret değildir; ancak kişinin kendisiyle ilgili çok şey ifade eder. Kişisel imaj; görüntü, davranış ve iletişimden oluşur.

İmaj yönetimi sanılanın aksine içeriden başlar. Kişisel imajınız kendinize verdiğiniz değerle oluşmaya başlar. Aynaya baktığınızda gördüğünüz kişiden siz memnun değilseniz başkaları da olmayacaktır.

Öncelikle imajınızı daha iyi hale getirmek için yatırım yapmanız gereken ilk şey kişisel gelişim. Bunu yaparken yeni bilgiler edinmek, kendinizi tanımak ve belki yeni şeyler deneyerek sınırlarınızı belirlemek önemlidir. Denemeden bir şeyi yapıp yapamayacağınızı bilemezsiniz.

Kişisel İmaj Nasıl Oluşturulur

Kişisel İmaj Nasıl oluşturulur?

1. Davranış: Kendinize yaptığınız yatırım sadece kişisel gelişim yöntemleri ile sınırlı değildir. Aynı zamanda kendinize olan davranışlarınızı düzeltmek gerekir. Siz kendinizden bahsederken olumsuz olursanız dışarıya olumlu bir şey yansıtamazsınız. Davranışlar nezaket ve görgü kurallarına uygun olmalıdır. Bu sadece sözlü iletişim sırasında değil bütün alanlarda kullanılır. Ayrıca bulunduğunuz ortama göre hareketlerinize ve konuşmalarınıza dikkat etmelisiniz.

2. İletişim: İletişim sözlü veya sözsüz olabilir. Sözlü iletişim için kelimelerin doğru kullanılması, vurgulanması, doğru ve net söylenmesi çok önemlidir. Tabi bunun yanı sıra üslup da oldukça önemlidir. Sözlü iletişim sadece konuşma sırasında değil yazılı iletişim sırasında da önem kazanır.

Sözsüz iletişimde ise beden dili ön plana çıkar. Beden dilinde vücudun duruşu, mimikler, göz hareketleri gibi şeylerden yararlanılır. Beden dilimizi kullanarak gönderdiğimiz işaretler karşımızdaki kişinin bizi daha net anlamasını sağlar. Beden dilimiz karakter özelliğimize göre şekillenir. Doğal olarak içimizden gelir. Ancak beden dili de öğrenilebilir ve geliştirilebilir.

3. Görüntü: Dış görünüşünüz aslında iç dünyanızın yansımasıdır. Görüntü moda, stil ve giyim kodlarından oluşur. Ancak burada en önemli olan kısım stildir. Stil modaya ne kadar uygun olduğunuzdan ziyade kişiliğinizle ilişkili olarak sizin yarattığınız tarzınızdır. Bunun yanı sıra giyim kodlarına dikkat etmeniz gereklidir. Yani neyi nerede ve nasıl giyeceğinizi bilmeniz gerekir. İş görüşmesine giderken giyeceğiniz kıyafetle gündelik kıyafetleriniz arasında mutlaka ki fark olacaktır.

Kişisel İmaj Oluşturmak ve Yönetmek İçin Gerekenler

Kişisel İmaj Oluşturmak ve Yönetmek İçin Gerekenler

  • * Kişisel gelişiminize yatırım yapmak
  • * Kendinize değer vermek
  • * Kendinize ve başkalarınıza karşı olan davranışlarınızı düzeltmek
  • * Nezaket ve görgü kurallarına uymak
  • * Konuşurken ve yazarken kullanacağınız kelimeleri doğru seçmek
  • * Konuşurken kelimeleri doğru ve net biçimde söylemek, kelimeleri yuvarlamadan ya da yaymadan konuşmak
  • * Beden dilini doğru kullanmak
  • * Tavırlarınızın ve hareketlerinizin bulunduğunuz ortama göre olmasına dikkat etmek
  • * Bulunacağınız ortama göre giyinmek
  • * Karakterinize uygun bir stil yaratmak (giyim, aksesuar kullanımı, insanlara davranış, üslup)

Aslına bakarsanız kişisel imajınızı daha iyi hale getirmek için biraz çaba harcamanız gerekli. Tabi bu gözünüzü korkutmasın. Öncelikle kendinizde eksik olan şeyleri belirleyerek bunları geliştirmeye çalışmalısınız. Kişisel imajınız için yapacağınız her şey hem size değer katacak hem de öz güven sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu konu ilginizi çekebilir. Kaçış sendromu nedir ?