Hamilelikte Okunacak Sureler Hangileridir?

Hamilelikte Okunacak Sureler ve dualar çok önemlidir. Zira çocuğun hayırlı ve sağlıklı hepimizin dileğidir. Doktora gitmekle beraber bolca dua edip Kur’an-ı Kerim okumak bu noktada ehemmiyeti büyüktür.

Bir annenin hamile iken, hamilelikten önce veya sonra yaptığı davranışlar o çocuğun ruh ve beden sağlığına olumlu ya da olumsuz tesiri vardır.  Çocuğunun hayırlı bir evlat olmasını isteyen bir anne öncelikle kendi davranışlarını Allah’ın istediği tarza çevirmesi ve Hamilelikte Okunacak Sureler ve dualara dikkat etmesi gerekir.

Hamileyken dil ile yapılan dualarla birlikte lisan-ı hal (hal dili) ile de yapılan dualar, çocuğun hayırlı bir evlat olmasında büyük rol oynar.

 

Hamilelikte Okunacak Sureler

Hamilelikte İbadet için Yasin-i Şerif birçok hayırlı kapının açılması için bir anahtardır. 41 Yasin okumak hakkında da alimler “hayırlı kapıların açılması için bir anahtardır” demişler.

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyurdu ki:

“Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’ân’ınkalbi de Yasindir. Kim yasini okursa, Allah (c.c.) bu okuması nedeniyle Kur’ân-ı 10 kez okumuş sevabını verir.” (Tirmizi)

Doğacak çocuğun zeki ve gürbüz olması için; 

Âla suresini Cuma günü yazıp üzerinde taşıyan kişi her türlü felakete karşı kendisini himaye altına almış olur. Bu sure hamile kadın için yazılır. Bu yazım işi ayın ilk günlerinde gerçekleştirilse doğacak çocuk zeki ve gürbüz olur. (Arif Pamuk)

Evladın Sabırlı Olması İçin;

Eller karnın üstüne konularak Asr suresini okunur.

Ahlakın güzel olması için;

70 adet insan suresi okunur.

Doğacak çocuğun Peygamber ahlaklı olması için;

Her gün bir defa Enbiya Suresi okunur, buna imkân bulamayan en az 70 tane okumaya gayret eder, bu sayıya ilk dört ay içinde ulaşmak evladır.

Çocuğun yumuşak huylu olması için;

İbrahim Suresi çok okunur.

Çocuğu şeytanın zararından korumak için;

Al-i İmran Suresi Okunur.

Doğacak çocuğun “Lokman sözlü Yusuf yüzlü” olması için;

Hamileliğin her günü 1 tane Yusuf suresi, 1 tane Lokman suresi okunur. Buna imkân bulamayan tek sayı olarak okuyabildiği kadar okur, bunun da ilk dört ay içinde okunması daha evlâdır.

İster Hamilelikte Okunacak Sureler ve dualar olsun ister sair dualarımız olsun yeter ki ihlas ve samimiyet ile olsun ne kadar çokça yaparsak o kadar iyidir. Allah hayırlı evlatlar nasip etsin inşallah.

Hamilelikte Okunan Dua Ayetleri İçin tıklayınız…

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hamilelere Tavsiyeleri İçin tıklayınız…

Hamilelikte Yapılacak Zikirler ve Kolay Doğum İçin Okunan Dua İçin Tıklayınız…

Yorum yapın