Dövme Yaptırmak Günah mı?

Dövme Yaptırmak Günah mı? Dövme yaptırmak günümüzde en fazla tartışılan konular arasındadır. Hükmü belli olan meselelerde farklı bilgi arayışları kişinin o günahı işlemeye açık kapı aramasından kaynaklanmaktadır. Dövme meselesi de bunun gibidir. Esasen birçok insan dövme yaptırmanın günah, haram olduğunu mutlaka duymuştur. Ancak yine de yaptırabilir miyim, bu konuda açık bir kapı var mı diye arayışlara gitmektedir. Dövme Yaptırmak Günah mı? Dövme Haram mı? Sorunun cevabı kesin ve net  evet ‘Dövme yaptırmak günahtır’.
Dövme ikiye ayrılmaktadır. Birincisi kalıcı dövme ikincisi ise geçici dövmedir. Kalıcı dövme yaptırmak peygamberimizin lanetini üzerine almaktır ve dinen yasaklandığı için bunu yaptırmak günahtır.

Dövme yaptırma günah olduğunu bildiği halde yaptıran kişiler vakit kaybetmeden Allah’ta af dilemelidir. Ki, bu hataya düşen birinin çok tövbe etmesi ve tövbesinin kabulü için büyük gayret göstermesi gerekmektedir.

İkinci dövme ise geçici dövmedir. Bunun için lanet ve günah vardır demek doğrudan doğru olmaz. Ancak kalıcı dövmeye benzemesi ve ona olan meraktan geldiği için bunun da Allah’ın razı olmayacağı açıktır. Ayrıca kalıcı dövmeler özel gayretle çıkarılmaya çalışılsa bile 20 – 30 gün gibi bir sürede ancak çıkarılabilmektedir. Kalıcı dövmeler deri üzerine yapıldığından kesinlikle abdeste ve gusle manidir. Kalıcı dövmelerde abdest ve gusül olur ancak geçici dövmelerde olmaz. Her ne sebeple olursa olsun dövme yaptırmaktan mutlaka uzak durmamız gerekmektedir.

Dövme Yaptırmak Günah mı? Önceden bilmeyerek kalıcı dövme yaptıranlar bol bol tövbe etmelidir. Kalben pişmanlık duyan bir daha o günaha dönmemeye söz veren gözyaşı ile tövbe edeni inşallah yüce Allah bağışlayacaktır. Allah’ın nuru tüm günahlardan çok çok daha büyüktür.

 

Sevgi Her Şeydir Bu makalemizi okumanızı öneriyoruz

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri