Ailede Tasarruf Alışkanlığı Edinmek

Ailede tasarruf nedir? Neden tasarruf yapmalıyız? yazımızda bu konudan bahsedeceğiz. Ailede tasarruf bilinci önemli bir ahlaki değerdir.

Ailede tasarruf yada genel manada tasarruf demek aslında bereket demektir. Bereket demek ise aslında israf etmemekten geliyor.

Tasarruf nedir?

Herhangi bir şeyi kullanma yetkisine tasarruf denir aynı zamanda idareli tüketim şekli de tasarruf olarak adlandırılır.Bu yazımızda ailede yapılabilecek tasarruflara ve bunu alışkanlık haline getirebilmenin önemine değineceğiz.

Bir vakit Peygamberimiz (s.a.v), sahabelerden birinin abdest alırken suyu israf ettiğini gördü. “Bu israf nedir?” diye sordu. Bunun üzerine sahabe “Abdest alırken israf olur mu?” diye sordu. Peygamberimiz (s.a.v):“Evet, akan bir nehrin kenarında dahi olsan, normal bir miktarın üzerinde su kullanman israf olur.” buyurdu.

Hem dinimiz hem Hz. Peygamber (s.a.v.) israf hakkında çok hassas olan bir peygamberin ümmeti olduğumuzu bilelim  ve buna uygun hareket etmek bizim için mühim bir esas olmalıdır.

Ailede Tasarruf Bilinci 

Tasarruf bilinci ve alışkanlığa dönüşmesi çocuklukta ve ailede öğrenilmesi ile yakından ilgilidir. Bunun için anne babanın harcama usulleri, tüketim algıları ve tasarrufa dair varsa uygulamaları önemlidir.

Çöplerin geri dönüşümüne uygun birbirinden ayrılması, harcamaların özenli ve dikkatli olması, çılgınca alışverişin değil infakın (sadakanın) mutluluk vesilesi olması, eğer kişinin durumu yerinde ise yokluk ve yoksunluğun ailede bulunanlara hissettirilmesi bu alışkanlığın oluşturulmasında önemli bir yoldur.

İşte onun için sadakanın yerinde yapılması, ihtiyaç sahiplerinin durumunun bizatihi görülmesi, ortamlarının görülmesi etkili olacaktır.

Zamandan tasarruf da önemlidir. Bunun için zaman planlaması yapmak önemlidir. Gereksiz malayani işleri hayatımızdan çıkarmak ve işlerimizi önem sırasına göre dizayn etmek önemlidir.

Parada tasarruf etmek için Evde bir kumbara oluşturabiliriz. Ev bütçesini hesaplayın, Eski moda ampullerinizi tasarruflu yeni nesil ampullerle değiştirerek tasarruf  edebilirsiniz.

Elektrikli aletlerin bekleme modunda da enerji harcadığını unutmayalım. Kullanmadığınız ışıkları kapatarak önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. suyu boşa akıtmayın, Alışverişte liste kullanın, diğer insanların nelerden tasarruf ettiğini gözlemleyin bu size yeni bakış açıları kazandırır.

Bu hadisi şerif her şey için daha tasarruflu ve dikkatli olmayı bize tembih ediyor. “Hiçbir kul, kıyamet vaktinde ömrünü nerede harcadığından, ilmiyle ne gibi işler yaptığından, malını nereden kazanıp nerede harcadığından, vücudunu nerede yıprattığından sorulmadıkça bulunduğu yerden hareket edemez.”

Çocuklara Tasarruf Etmeyi Öğretmek

Zaman kavramı ve kullanımı, enerji kullanımı, tüketim alışkanlıkları bakımından tasarruf bilincine dair alışkanlık oluşturması çocuk ve gençlere görev ve sorumluluklar cihetinde etkilidir.

Evde veya bulunan yerde görev vermek, sorumluluk vermek etkili bir yoldur. Örneğin evdeki su ve elektrik kullanımından sorumlu birisi, kırtasiye gereçlerinden birisi, bilgisayar kullanımından birisi, mutfak işlerinden birisi gibi.

Alınan harçlıklarını biriktirmeleri ve bu paralar ile istedikleri bir şey alması veya ihtiyaç sahiplerine yardım etmesi  harcama konusundaki tutumlarını etkileyecektir. Zira küçük yaşlarda öğrenilecek tasarruf sadece hayatın maddi yönüyle değil belki hayatın her alanında lazım olacaktır.

En önemli tasarruf ve israf ögelerinden  biri de zamandır. Zamanın kıymetinden bahsederken yılın değerini sınavı geçemeyen öğrenciden, ayın değerini erken doğum yapan anneden, haftanın değerini haber kaçıran gazeteciden saatin değerini kavuşmayı bekleyenden, dakikanın değerini otobüsünü kaçıran birisinden ve saniyenin değerini birinciliği kaçıran sporcudan sorsak daha iyi anlarız.

Daha bunun gibi enerji ve tüketim ürünleri hususundaki tasarruf örnekleri uzun uzun anlatılabilir. Burada temel mevzu kıymet bilmek, değer vermek,emek vermek, üretebilmek, paylaşabilmek ve daha birçok insanı değerleri tekrardan hayatımıza yerleştirmektir.

Ailede tasarruf olması gereken hem insani hem ahlaki bir olgudur. Bu ahlakın hayatımıza yerleşmesi temennisiyle vesselam..

Tatlı dil ve güzel konuşma hakkında yazdığımız makale için buraya tıklayınız.

Yorum yapın