Yanlışlıkla İki Kez Ödenen Fatura

Otomatik ödeme talimatları yüzünden aynı faturayı iki kez ödemek zorunda kalan kişiler, yanlışlıkla 2 kere ödenen faturaların yani mükerrer fatura ödemelerinin geri iadesinin olup olmadığını ve bu sorunun nasıl çözüleceğini merak etmektedir. Türk Telekom, su faturası, elektrik faturası, doğalgaz, Vodafone, avea, turkcell gibi bütün operatörler, cep telefonları vb faturaların 2 defa ödenmesi sonrası yapılacak küçük bir çalışma ile faturası iadesi ya da fatura telafisi söz konusu olmaktadır.

Otomatik Ödeme Talimatını Unuttum Tekrar Fatura Ödedim

Otomatik ödeme talimatlarını unutan kişiler kendileri manuel bir kez daha fatura ödeseler bile son ödeme tarihi geldiğinde ödenmiş fatura tekrar otomatik olarak talimat gereği ödenir. Bu bütün otomatik ödeme talimatı verilen bankalar için geçerlidir. Ama bazı bankalar ödenmemiş faturanız yok diye bunu mükerrer şekilde ödemeyebilir; ama genelde 2 kez aynı fatura ödenme sorunu yaşanabilmektedir.

2 Kez Ödenen Fatura Geri İade Olur Mu?

Aynı faturayı yanlışlıkla iki kez ödediyseniz ve bunu fark ettiyseniz o zaman ilgili kurum ya da bankayı arayarak faturanın iadesini isteyebilirsiniz. Kurum ya da banka ise genelde fatura iadesi yerine gelecek ayki faturadan düşmek üzere size art bakiye şeklinde bu ödenen tutarı hazırlarlar. Bir dahaki ay ise siz yeni fatura ödemek zorunda kalmadan yanlışlıkla ödenen fatura ile yeni faturanızı ödeyebilirsiniz. Bir şekilde aktarım yapılmaktadır.

Birden fazla ödenen fatura sorununun en önemli çözüm yolu bankayı arayarak otomatik ödemeye müdahale etmeleridir. Sonuçta fatura yanlışlıkla da ödenmiş olsa ilgili kurumun hesabına geçtiği için artık banka buna müdahale edemez. Siz otomatik ödemesi olan bir faturayı öderseniz ve hesabınızda ya da kredi kartınızda limit varsa o zaman son ödeme tarihi geldiğinde aynı fatura hesaptan otomatik ödenecektir. Bunu fark ederseniz hemen bankayı arayarak mükerrer ödemenin önüne geçebilir ve 2 kez yanlışlıkla fatura ödemek zorunda kalmazsınız.

Vodafone Fatura İki Kez Ödenmiş

Aynı faturanın iki kez ödenme hatası en çok vodafone müşterilerini mağdur etmektedir. Müşterilerden ve sistemden kaynaklanan bu hatalar nedeni ile aynı fatura bir ay içinde 2. kez ödenmektedir. Bunun çözümünü aşağıda yazdık. Ama ilk olarak otomatik ödeme talimatlarınızı kontrol edip gerekirse hatırlatma kurmalısınız. Aynı yanlışlığı tekrar yapmamak için hatırlatma kurmanız daha yerinde olacaktır.

Vodafone operatörü müşteri hizmetleri ile görülüp fatura ödemesinin bir tanesini iptal edil geri iade alabilirsiniz. Ama iade etmiyoruz derlerse o zaman gelecek ayki faturadan mahsup edilmesini de talep edebilirsiniz.

Aynı Faturayı 2 Kez Ödenince Ne Olur?

Aynı faturayı ( Elektrik, su, tedaş, internet, türk telekom, turkcel, vodafone, vergi ve benzeri bütün ödemeler) 2 kez öderseniz bu fazladan para ödemek durumunda başka bir soruna neden olmaz. Aynı fatura iki kez ödendiyse o zaman bankayı arayarak buna müdahale edebilirsiniz. Kurumu aramak yerine ilk olarak bankayı ararsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Bu bankalar arasında; Ziraat Bankası, Yapı Kredi, Deniz Bank, Teb, Halk Bankası, Vakıf Bank, QNB FinanS Bank, ING Bank, AK Bank gibi bütün bankalar yer almaktadır.

Yorum yapın