Transformers Oyuncuları ve Kahramanları Kimlerdir

Bir çizgi film olan Transformers’ın beyaz perdeye aktarılmasıyla hem Transformers oyuncuları hem de çizgi filmin kendisi bir çok hayran kazandı.Serinin şimdiye kadar Trasnformers, Transformers: Yenilenlerin İntikamı, Transformers: Ay’ın Karalık Yüzü, Tranformers: Kayıp Çağ, Transformers: Son Şövalye ve Bumblebee olmak üzere 6 filmi var. İlk üç filmde ana Transformers oyuncuları aynı olsa da sonraki filmlerde gördüğümüz oyuncular ve karakterler değişmiştir.

Filmler ve Transformers Oyuncuları

Transformers film serisi günümüzde 6 filmden oluşmaktadır. İlk üç filmde ana Transformers oyuncuları aynı olsa da sonrasında Transformers oyuncuları ve karakterlerinde değişiklikler yapılmıştır. Filmlerin ana konusu Cybertron isimli gezegenden gelen robot yaşa formlarından Dünya’yı ele geçirmek isteyen Decepticonlar ve bizleri korumayan çalışan Autobotların mücadelesidir.

Transformers (2007)

Evrenin uzak bir köşesinde Cyberton isimli bir gezegende robotsu yaşam formları yaşamaktadır. Her gezegende olduğu gibi bu gezegende de iyiler yani Autobotlar ve kötüler yani Decepticonlar arasında bir savaş devam etmektedir. Fakat bu savaş Cyberton’un enerji kaynaklarını yok etmiştir. Bundan dolayı Autobotlar yaşamak için, Decepticonlar ise gezegenin enerjisini sömürmek için yeni bir gezegen arayışına girmişlerdir. Bu arayışta iki tarafta Dünya gezegenini bulmuştur. Bir taraf insanlığı korumaya çalışırken öbür taraf Dünya’nın enerjisini almak istemektedir. Bu savaş sırasında Autobotların yolu Sam Witwicky ile çakışmıştır ve Dünya’yı ve insanlığı kurtarmak için Decepticonlara karşı insanlarla birlikte savaşmaya başlamışlardır.

Transformers Oyuncuları


Shia LaBeouf

Amerikalı oyuncu Transformers filminin başrol oyuncularından biridir. Filmde Sam Witwicky karakterini canlandırmaktadır. Constantine, Ben Robot, Indiana Jones ve Kafatası Krallığı gibi filmlerde rol almıştır.

Transformers oyunculari Shia LaBeouf
Transformers oyunculari Shia LaBeouf
Megan Fox

Her ne kadar mankenlik kariyeriyle tanınsa da kendisi aynı zamanda bir oyuncudur. Transformers filmde Mikaela Banes karakterini canlandırmıştır. Confessions of a Teenage Drama Queen (Bir Drama Kraliçesinin İtirafları) ile yıldızı parlayan oyuncu Hope and Faith adındaki televizyon programıyla ününü pekiştirmiştir.

Transformers oyunculari Megan Fox
Transformers oyunculari Megan Fox
John Turturro

Transformers filminde Reggie Simmons isimli ajanı canlandırmıştır. Altmıştan fazla filmde oynayan oyuncu Cannes Film Festivali dahil birçok ödülün sahibidir.

 • Peter Cullen: Kanadalı oyuncu ve ses sanatçısı Transformers filminde Optimus Prime karakterinin seslendirme sanatçısıdır. Optimus Prime karakteri Autobotların lideridir ve amavı Dünya’yı ve insanları korumaktır.
 • Hugo Weavign: Avusturalyalı film ve tiyatro oyuncusu olan sanatçı Trsanformers filminde Megatron karakterinin seslendirme sanatçısıdır. Megatron Decepticonaların lideridir ve filmedeki amacı Cyberton’a enerji sağlamak için Dünya’ya saldırmaktır.
 • Mark Ryan: İngiliz oyuncu ve şarkıda Bumblebee karakterini canlandırmıştır. Filmde Sam Witwicky’nin koruması olan Autobottur.
 • Josh Duhamel: Filmede asker William Lennox’u canlandıran Ameriklı oyuncu Autobotlara yardım eden insanlardan biridir.
 • Tyrese Gibson: Filmde William Lennox’la aynı birlikte olan Robert Epps’i canlandıran Amerikalı oyuncu Autobotlarla Decepticonlara karşı savaşan insanlar arasında yer almaktadır.
Transformers oyunculari John Turturro
Transformers oyunculari John Turturro

Transformers: Yenilenlerin İntikamı (2009)

Serinin ikinci filmi olan Transformers: Yenilenlerin İntikamı’nda Sam Witwicky üniversite başlamıştır ve koruyucusu Bumblebee ile ayrılmıştır. Decepticonlar bu filmde yeni Decepticonlar yapmak için türlerini yaratan gücü aramaktadırlar. Bunun için yine Sam Witwicky’nin peşine düşen Decepticonlar amaçlarına ulaşmak için her şeyi yapmaya göze almışlardır. İnsanlığın ve Dünya’nın geleceğini düşünen Autobotlar ve yıkım isteyen Decepticonlara arasındaki savaş kaldığı yerden devam etmektedir.

Filmin karakterleri ilk filmle aynı olduğundan dolayı Transformers oyuncuları arasında bir değişiklik yapılmamıştır. Oyuncuların listesi Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro ve seslendirme sanatçılarını listesi Peter Cullen, Hugo Weavign, Mark Ryan şeklinde verilebilir.

Transformers Oyuncuları : Ay’ın Karanlık Yüzü (2011)

Serinin üçüncü filminde Ay’ın bilinmeyen karanlık yüzünün gizeminden ve neden gizli kaldığından bahsedilmektedir. Filmin senaryosuna göre astronotların Ay’a ilk gidişinin ardından başka bir amaç vardır. Astronotlar Ay’da farklı bir yaşam formuna ait bir gemi bulmuşlardır ve Ay’a yapılan seferlerin amacı bu gemiyi ve içindekileri incelemektir. Aradan yıllar geçtikten sonra Autobotlar bu geminin taşıdığı önemli kargonun Dünya’da olduğunu farkeder ve geminin Autobotların asıl lideri olan Sentinal Prime’a ait olduğu söyler ve Ay’a Sentinal Prime’ın bedenini almaya giderler. Fakat Sentinal Prime Autobotların hatırladığı ve saygı duydukları liderleri değildir.

Bu filmde de ilk iki filmde olan Transformers oyuncuları rol almaktadır fakat ana karakterlerden birinde değişiklik olmuştur ve bazı karakteler eklenmiştir. Aynı kalan oyuncular ise Shia LaBeouf, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro ve seslendirme sanatçılarını listesi Peter Cullen, Hugo Weavign, Mark Ryan şeklindedir.

 • Rosie Huntington-Whiteley: İngiliz oyuncu filmde Carly Spencer karakterini canlandırmıştır. Megan Fox’un seriden ayrılmasının ardından filme eklenen Carly karakteri Sam Witwicky’in kız arkadaşıdır.
 • Patrick Dempsey: Amerikalı oyuncu filmde Dylan Gould isimli zengin iş insanını canlandırmaktadır. Dylan babasının müşterileri oldukları için Decepticonlara yardım eden birisidir. Parasını ve teknolojisini Decepticonlar için kullanmaktadır.
 • Leonard Nimoy: Amerikalı oyuncu, yönetmen, müzisyen ve sanatçı olan Leonard Nimoy filmdeki önemli karakterlerden Sentinal Prime’ın seslendirme sanatçısıdır.

Transformers Oyuncuları : Kayıp Çağ (2014)

Serini dördüncü filmi binlerce insanın ölümüne neden son Autobot ve Decepticon savaşında 4 yıl sonrasından başlamaktadır. İnsanlar tarafından düşman edilen Autobot ve Decepticonlar bulundukları yerlerde öldürülüyorlar. Autobotlarını korumak isteyen Optimus Prime bütün Autobotların saklaması gerektiğini söyleyerek ortadan kayboluyor. Bu sırada Teksas’ta yaşayan kendi halinde ve parasız mucit Cade Yeager tamir edip satmayı düşünerek eski bir kamyonet alır. Fakat aldığı eski kamyonet Optimus Prime’dır. Bunu öğrenen hükümet tarafından kurulan ve amacı Autobotları öldürmek olan Mezar Rüzgarı timi Cade Yeager’ın evine baskın düzenler ve olayla bu şekilde başlar.

İlk üç filmden farklı olarak bu filmde Transformers oyuncuları tamamen değişmiştir.

 • Mark Wahlberg: Amerikalı oyuncu ve müzisyen olan Mark Wahlberg Cade Yeager karakterini canladırmaktadır. Bir mucit olan Cade Yeager gerçekleri öğrenmesinin ardından Autobotlara yardım etmeye başlamıştır.
 • Nicole Peltz: Amerikalı oyuncu filmde Cade Yeager’ın kızı Tessa Yeager’ı canlandırmıştır. Başta bu savaşa girmek istemeyen karakter sonrasında babasıyla Autobotlara yardım etmiştir.
 • Jack Reynor: Filmde Tessa Yeager’ın erkek arkadaşını canlandıran Amerikalı oyuncudur.
 • Stanley Tucci: Amerikalı oyuncu, yapımcı, senarist ve yönetmen olan Stanley Tucci filmde Joshua Joyce isimli milyarde iş insanını canlandırmaktadır. Filmdeki amacı ölen Autobot ve Decepticonların bedenlerini kullanarak kendi Transformerslarını yapmaktır.
 • Kelsey Grammer: Cheers dizisi ile adından söz ettirmeye başlayan Amerikalı oyuncu filmde Harold Attinger karakterini canlandırmaktadır. Filmdeki amacı Autobot ve Decepticonların yok etmektir.

Bu değişikliklerin dışında seslendirme sanatçılarında bir değişiklik yapılmamıştır.

Tranformers: Son Şövalye (2017)

Bir önceki filmde yaşananlardan ve öğrenilenlerden sonra Optimus Prime Dünya’da ayrılmış ve sorularının cevabını öğrenmek için gezegeni olan Cyberton’a gitmiştir. Dünya’yı koruyan asıl güç ortada olmayınca gezegeni korumak Cade Yeager, Bumblebee, Vivian Wembley ve Sir Edmund Burton’a kalmıştır. Bu seferki tehlikenin Kral Arthur döneminden beri gezegenimizi tehdit etmektedir. Cyberton gezegeninin yaratısıcı olan Quintessa’nın amacı Dünya’nın enerjisini kullanarak Cyberton’a tekrar hayat vermektir. Fakat beklenmeyen bir düşman kahramanlarımızın işlerini oldukça zorlaştıracaktır.

Bu filmdeki bazı karakterler önceki filmlerde olsalarda yeni Transformers oyuncuları ve karakterleri filme eklenmiştir. Eski filmlerde gördüğümüz Josh Duhamel, Tyrese Gibson, John Turturro ve Mark Wahlberg bu filmde de yer almışlardır. Bunun dışında seslendirme sanatçıları Peter Cullen, Hugo Weavign, Mark Ryan’dır. Yeni eklenen karakterler ve oyuncular aşağıdaki gibidir.

 • Laura Haddock: İngiliz oyuncu filmde Büyücü Merlin’in soyundan gelen akademisyen Vivian Wembley karakterini canlandırmaktadır. Filmde Dünya’nın kurtarılmasında oldukça önemli yere sahip bir karakterdir.
 • Anthony Hopkins: Usta İngiliz oyuncu bu filmde Sir Edmund Burton karakterini canlandırmaktadır. Çok eski ve amacı gezegenimizi korumak olan bir topluluğun son üyesidir. Bu macerada Cade ve Vivian’a yol göstericilik yapmıştır.

Bumblebee (2018)

Bumblebee filmi diğer filmlerde de karşılaştığımız Bumblebee’nin başında geçenleri konu almaktadır. Film Cyberton’daki savaşla başlamaktadır. Savaşın kaybedileceğini anlayan Optimus Prime Bumblebee’ye bir görev vermiştir. Bumblebee’nin yerni görevi Dünya’ya gelmek ve hem insanları güvende tutmak hem de Autobotlar için bir ev inşaa etmektir. Dünya’ya geldiğinde hiçbir şey bilmeyen Autobot Charlie isimli bir kızla tanışmıştır ve ikili arasında bir arkadaşlık ilişkisi kurulmuştur. Fakat Decepticonların Bumblebee’nin peşini bırakmak gibi bir amaçları yoktur.

Bu filmde diğer filmlerde hiç görmediğimiz karakterler ve Transformers oyuncuları yer almıştır.

 • Hailee Steinfield: Filmde Charlie Watson karakterini canlandıran Amerikalı oyuncudur. Babasıyla birlikte araba tamir etmeyi öğrenen Charlie’nin Bumblebee ile tanışması bu sayede olmuştur.
 • Dylen O’Brien: Filmde Bumblebee’nin ses sanatçısıdır.
 • John Cena: Filmde Jack Burns isimli askeri canlandıran sanatçı ve sporcu başta Bumblebee ve Charlie için düşman olsa da sonrasında olaylar farklı şekilde gelişmiştir.
 • Jorge Lendeborg Jr. : Filmde Charlie’nin karşı komşu olan Memo’yu canlandıran Amerikalı oyuncudur. Yaşanan bazı olaylardan sonra kendisini Bumblebee ve Charlie’nin yanında bulmuştur.
 • John Ortiz: Filmde yeni yaşam türleriyle tanıştığına sevinen bilim insanı Dr. Powell’i canlandıran Amerikalı oyuncudur.

Önerilen Yazı: Piyanist Nerede Çekildi ve Filmin Konusu Ne? (2002)