En Sevilen Kedi Türleri ve Özellikleri (2024)

Kediler hem sokaklarda kendi başlarına yaşayan hem de evlerde insanlara iyi birer ev arkadaşı olabilen sevimli canlılardır. Son yıllarda kedilere olan ilginin daha da fazla artması farklı kedi türlerinin öne çıkmasını sağlamıştır. Zekâları, sevimlilikleri ve ev ortamında yaratmış oldukları neşe ile son derece özel canlılardır. Kedi türleri oldukça fazladır. Ancak bu sevimli kediler arasında öne çıkan farklı türler bulunmaktadır.

Kedi türleri karakter ve fiziksel özelliklerine uygun olarak farklılık göstermektedir. Bu sevimli canlılar her zaman evinizde size huzur verebilecek nitelikte canlılardır. Evlerde sıklıkla beslenen bu canlıların hem beslenmesi hem de bakımları son derece hassasiyet istemektedir. Bu sebeple evinde kedi beslemeye karar veren kişilerin öncelikle evde kedi bakımı ile ilgili bilgi sahibi olması oldukça önemli. En çok beslenen kedi türleri arasında ise şunlar vardır:


Van Kedileri ve Özellikleri

Van kedi turleri
Van Kedileri ve Özellikleri

Van kedileri günümüzün en popüler kedileri arasında yer almaktadır. Genel olarak bembeyaz tüyleri olan bu kedilerin göz renkleri en çok dikkati çeken özellikleri arasındadır. Bir gözü mavi bir gözü kahverengi olanlar çok fazla beslenen türleri arasındadır. Ancak bazı türlerinin iki göz rengi kehribar ya da mavi de olabilmektedir.

Van kedileri en zeki kedi türleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kediler arasında suyu en seven türler arasında yer almaktadır. Sevimlilikleri ile ilgi çeken bu kediler son derece akıllı kedilerdir. Bunların yanında insanlarla en iyi iletişimi kurabilen türler arasında yer almaktadır. Van kedisi özellikleri bakımından çok özel türlerdendir.

Maine Coon Kedileri ve Özellikleri

Maine coon
Maine Coon Kedileri ve Özellikleri

Maine Coon kediler çok karizmatik kedi türleri arasında yer almaktadır. Uzun tüyleri ve sert bakışları ile çok dikkati çeken bu kediler yetişkinlik dönemlerinde oldukça büyük boyutlara ulaşabilmektedirler. Bu kediler son derece sessiz bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda sahiplerine karşı aşırı bir bağlılıkları da bulunmaktadır.

Cins kediler arasında yer alan Maine Coon kedi türleri tüylerini tek başlarına temizlemekte oldukça zorlanabilirler. Böyle durumlarda da sahiplerinin temizlenme konusunda kendilerine yardım etmelerini bekleyebilirler. Bu kedi türleri ağaca çıkmayı çok sevdiklerinden kamp sırasında sizlere eşlik etmekten keyif alabilirler. Bununla birlikte yavruluk dönemlerinde son derece hareketli olmalarına rağmen ilerleyen yaşlarında daha sakin bir karakter yapısına bürünebilirler.

Scottish Fold Kedileri ve Özellikler

Scottish fold
Scottish Fold Kedileri ve Özellikler

Scottish Fold kedileri özellikleri bakımından öne çıkan kediler arasında yer almaktadır. Bu kediler çok beslenen kedi ırkları arasında yer almaktadır. Son derece sevimli görüntüleri bulunan bu kediler akıllı halleri ile ilgi çekmektedir. Bununla birlikte kısa bir süre içerisinde bulundukları ortamlara kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

Çok sevecen bir yapıları vardır ve aile bireylerine karşı da oldukça sevecen kedilerdir. Kedi cinsi evde yalnız kaldığında sıkılmayan türlerdir. Bununla birlikte özellikle yoğun tempoda çalışanların rahatlıkla beslemek isteyebileceği kediler arasında yer almaktadır. Bu kediler vakit geçirmek için birtakım oyuncaklara ilgi duyabilirler.

Birman Kedileri ve Özellikleri

Birman kedileri
Birman Kedileri ve Özellikleri

Birman kedileri de son derece sevimli ve zeki kediler arasında yer almaktadır. Bu kedi türlerinin en önemli yanlarından birisi de masmavi gözlere sahip olmalarıdır. Gözlerinin güzel olması ve sahiplerine olan bağlılıkları birçok kedi severin dikkatini çekmektedir. En sakin kedi cinsleri arasında yer alan Birman kedileri uzun ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptirler. Bu sevimli dostları sürekli olarak kucağınızda tutmanızdan kesinlikle rahatsızlık duymazlar. Bu nedenle de eğer kucakta kedi sevmeyi seviyorsanız rahatlıkla evinizde Birman kedilerine bir yer açabilirsiniz.

İran Kedileri ve Özellikleri

iran kedisi
İran Kedileri ve Özellikleri

Uzun tüylü kediler listesinin başında yer alabilecek türler arasında İran kedilerinin yeri tartışılmazdır. Bu kediler hem uzun tüylü hem de yassı bir yüz yapısına sahiptirler. Bu kediler zeki olmalarının yanında son derece dikkatli bir yapıya sahiptirler.

Persian kedileri olarak da bilinen bu sevimli kedilerin mutlaka uzun tüylerinin sık sık fırçalanması gerekmektedir. Bunun yanında kuru şampuan ile temizlenmesi de önemli bakım periyotları arasında yer alıyor. Evde beslenebilecek kedi türleri arasında yer almaktadır. İran kedileri ilk keşfedildikleri günden bugüne kadar oldukça popüler kedilerden biri olmuştur. Bu sevimli kedilerin beyaz tüylüleri genelde Van kedileri ile karıştırılmalarına da neden olmuştur.

British Shorthair ve Özellikleri

British shorthair
British Shorthair ve Özellikleri

Evde beslenebilecek kedi türleri içerisinde İngiltere kökenli olan British Shorthair kedileri son derece ilgi görmektedir. Bu kediler yoğun bir tüy yapısına sahiptir ve pelüş görünümleri bulunmaktadır. Etraflarında oldukça fazla dikkati çeken bu sevimli kediler yuvarlak bir yanak yapısına sahiptirler. Genel olarak gri renklerde olan bu kedilerin tüyleri fazla uzun değildir. Bu da tüy bakımının kolay şekilde yapılmasını sağlamaktadır. British Shorthair kedileri sevimli canlılardır ve ev ortamında hem oyunculukları hem de sevimlilikleri ile neşe kaynağı olacaklardır. Bu kedilerin bakımları kolay olduğu gibi kaliteli mamalarla beslenmeleri de gerekmektedir. Yaş mama ve kuru mama ile rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Tiffanie Kedileri ve Özellikleri

Tiffanie kedi turu
Tiffanie Kedileri ve Özellikleri

Tiffanie kedilerinin en belirgin özellikleri nazik ve sevecen olmalarıdır. Bu kedilerin son derece yumuşak bir karakteri vardır. Çok sevilen Tiffanie kedileri duygularını sahibine çok iyi bir şekilde ifade edebilen kedilerdir. Zeki ve oyuncu olmaları bu kedilerin birçok kişi tarafından sahiplenilmesini sağlamıştır. Uzun tüylü kediler arasında yer aldıkları için bakım periyotlarında tüyleri öne çıkmaktadır. Fırçalanmaları her zaman önemlidir ve özellikle ağız ve tırnak bakımlarının sıklıkla yapılmasına özen gösterilmelidir.

Kediler İle İlgili Söylenen Özlü Sözler

  1. “Bir kedinin dostluğu, en yumuşak yerinden dokunur insana.” – Judith Merkle Riley
  2. “Bir kedinin gözleri, karanlık bir odada bile ışık olabilir.” – Susan Easterly
  3. “Bir kedi, eve bir ruh getirir.” – Roseanne Ambrose Brown
  4. “Kediler, her daim doğru zamanda miyavlarlar.” – Stephen Baker
  5. “Kediler, bizi sevmeden önce, kendilerini sevdirirler.” – Terry Pratchett
  6. “Kediler, sessizliğin en gürültülü dostlarıdır.” – Kitte Turmell
  7. “Kediler, gözlerini ruhunuza dikerler ve ruhunuzun derinliklerine bakarlar.” – Helen Powers
  8. “Bir kedi, sevilmeyi hak ettiği zaman, tırnağıyla değil, yüreğiyle tırmalar.” – Stuart McMillan
  9. “Kediler, sessiz bir dünyada bile miyavlayarak ne kadar şükrettiklerini gösterirler.” – Tom Savage
  10. “Kediler, sessizce hayatınıza girer ve kalbinizdeki en yumuşak yere yerleşirler.” – Charlotte Gray

En Sevilen Kedi Türleri Resim Galerisi

Aşağıda siz değerli okuyucularımız için oluşturduğumuz resim galerisi ile baş başa bırakıyoruz.

 

Evde Beslenebilecek En Tatlı Küçük Köpek Türleri isimli konumuza bu bağlantı üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

İmaj Kaynakları: