Teknolojinin Yararları ve Zararları

Teknolojinin Yararları ve Zararları İnsanoğlu zekâ olarak gelişmiş bir canlıdır. Bu bizi diğer canlılardan ayıran en önemli farktır. Bir işte kas gücü yetersiz kaldığında o işin daha kolay bir şekilde yapılmasını istediğinde zekâsını kullanarak pratik yollar bulur. İşte teknoloji de tam olarak burada devreye girer.

İnsan hayatını kolaylaştırmak için gereken araç ve gereçlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulan bilgi, malzeme ve yetenek bütünlüğüne teknoloji denir. Teknolojinin en önemli özelliklerinden biri de devam ettirilebilir olmasıdır. Örnek; Uzun yıllar önce bulunan tekerlek sayesinde insanlar el arabasını, kağnıyı, son olarak ise arabayı icat etmiştir.

Bunları teknolojinin yararları olarak gözlemliyoruz. Ancak günümüzde son derece ileri bir seviyeye gelen teknolojinin birçok zararı da mevcuttur. Bu faydalar ve zararları aşağıda farklı başlıklar altında inceleyebiliriz.

Teknolojinin Yararları

Konu Başlıkları

Teknolojinin Yararları

Teknolojinin yararları hakkında incelemelerin ilk çıkan sonucu internet olacaktır. Çağımızın en önemli icatlarından biri olan internet sayesinde dünyanın her yanından bilgiye ulaşabiliyoruz. Kas gücünün yerini alabilen robotlar sayesinde insanlar yorulmuyor ve sağlıklarını zor işlerde çalışarak kaybetmiyor.

Teknoloji sayesinde insanlar zamandan tasarruf edebiliyor. Yapılacak işler daha kolay ve pratik bir şekilde yapılabiliyor. Artık hem yiyeceklerimizi hem de verilerimizi saklayarak uzun vadeli bir şekilde kullanabiliyoruz.

Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde insanlar daha sağlıklı ve huzurlu yaşayabiliyorlar. Teknoloji ile beraber ulaşım alanında devasa gelişmeler oldu. Eskiden günlerce hatta aylarca süren yollar şu an birkaç saatte gidilebiliyor. Kısacası teknoloji hayatımızın her alanında bize zamandan ve enerjiden tasarruf sağlayarak yaşamı kolaylaştırıyor.

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin Yararları ve Zararları – Gelişen teknoloji ile birlikte her insan kendi küçük dünyasında yaşamaya başladı. Cep telefonları, bilgisayarlar ve internet sayesinde her birey kendi konfor alanını kurdu. Her ne kadar insan sosyal bir varlık olsa da ! Her geçen gün kendini diğer insanlardan biraz daha soyutlamaktan alıkoyamıyor. Peki, bunun sebebi ne? Tabi ki, teknolojik gelişmişliğin verdiği rahatlık. Tam da bu noktada teknolojinin zararları konusunda bilgi sahibi olabiliyoruz.

Teknolojinin Zararları

Sanayileşme fabrikaların çevreye yaydığı zehirli gazlar ozon tabakasına zarar veriyor. Bu hava kirliliği ile birlikte insanların yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir. Günümüzde teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmak artık çok kolay. Ama insanlar bu kadar fazla bilgi arasında hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu bazen anlamıyor. Bunun sonucunda ise bilgi kirliliği dediğimiz olay ortaya çıkmaktadır.

Teknoloji gelişiminin bir diğer olumsuz etkisi ise gizliliğin kalmamasıdır. İnternetin yaygınlaşmasıyla gizliliğimizde elimizden alınmış oldu. Herhangi bir uygulama indirirken verdiğin izinlerin farkındamısın? Sosyal medyada paylaşım yapınca arka planda verilerin kayıt altına alınması en büyük örnek olarak sıralanabilir.

Kısacası, saymakla bitmez faydaları olan teknolojinin, uçsuz bucaksız zararları olduğu da son derece aşikâr bir durum. Tv izlerken müzik dinlerken sosyal medyada zaman harcarken ölçülü olun. Sevgili okuyucularımız zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir her şey gönlünüzce olsun. Teknolojinin Toplumda Gençlik Üzerindeki Avantajları ve Dezavantajları

 

Teknolojinin Yararları ve Zararları isimli makalemizi okudunuz.  Huzurlu Bir Hayat İçin Altın Kurallar isimli makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.