Psikolojinin Tanımı

Psikolojinin Tanımı Psikoloji Bilimde Aslında Nasıl Tanımlanıyor?​ Bilim, çok çeşitli dallara ayrılmaktadır. Bu dalların bir kısmını biliyoruz ve günlük hayatımızdaki konuşmalar içerisinde yer veriyoruz. Bir kısmının ise varlığından bile haberdar değiliz. Bildiğimizi düşündüğümüz bu bilim dalları, bilim içerisinde farklı şekillerde tanımlanıyor olabilir. Günlük konuşmalar içerisinde bilim dalları farklı anlamlara gelebilir veya gerçek halinin sadece bir kısmını içerebilir. Psikoloji için de benzer bir durum geçerlidir diyebiliriz. Bir bilim dalını, doğru şekilde anlayabilmek için onun bilim içerisindeki tanımlamasını bilmemiz gerekir. Psikoloji bilimi içinde gerçekleştirilen bir tanım bulunmaktadır.

Psikolojinin Tanımı Nedir?

Eğer bir psikoloğa psikolojinin tanımını soracak olursanız size muhtemelen şu cevabı verecektir. Psikolojinin Tanımı “Psikoloji insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bilim dalıdır” diyecektir. Bu tanım, genel olarak bilim içerisinde ve tüm psikologlar tarafından kullanılan bir tanım haline gelmiştir. Bu tanım içerisinde dört farklı önemli öge bulunmaktadır: insan, hayvan, davranış ve bilim. Şimdi dilerseniz bu ögelerin psikoloji için ne anlamı ifade ettiğini teker teker göz atalım. (Psikoloji Nedir)

Psikoloji İnsan

Psikolojinin Tanımı Şüphesiz ki, psikoloji için en önde insan gelmektedir. Psikoloji, insanı anlamaya çalışmaktadır. Onların sorunlarını çözmek üzere onlara yardımcı olmaya çalışmaktadır. Bundan dolayı insan, psikoloji için büyük bir yere sahiptir. Dolayısıyla, insan kelimesinin olmadığı bir psikoloji tanımı asla düşünülemez. Ancak, insanı anlayabilmek için bazı farklı canlılardan elde edeceğimiz bilgilerden de faydalanırız. Bu canlıların başında ise hayvanlar gelmektedir.

Psikoloji Hayvanlar

Hayvanların da psikoloji için büyük bir önemi bulunmaktadır. Hayvanlarla birlikte insanlar üzerinde yapılamayacak bazı deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu durum, araştırmacılara ve bilim insanlarına çok önemli bilgiler sağladı. Bu sayede insanı çok daha iyi şekilde anlayabilmek mümkün hale geldi. Hayvanların sahip oldukları sistemler, insanın sahip olduklarının basit şekli olarak görülebilir. Bundan dolayı hayvanlar üzerinde bilgi sahibi olmak insanları anlamak adına önemli bir adım olarak görülür. Tarih boyunca hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, onlar için acı verici bir hale gelme riskini taşır. Psikoloji bilimi için de benzer bir durum geçerlidir. Zaman ilerledikçe etik değerlerin ön plana çıkması ile birlikte hayvanların acı çekmemesi için önem ve emek sarf ediliyor.

Psikoloji Davranış

Tanımımızda, psikolojinin insan ve hayvan davranışlarını incelediğini söyledik. Bu durum pek çok kişinin kafasını karıştırabilir. Neden soyut bir kavram yerine davranış gibi bir kavramın kullanıldığı ilk bakışta anlaşılamayabilir. Psikolojinin Tanımı Bu durum gayet doğaldır. Psikoloji bir bilim olarak ortaya geçerli somut kanıtlar koymak durumunda olan bir daldır. Bundan dolayı insanın ölçülebilen yönlerine yani davranışına yoğunlaşarak onu anlamaya çalışmaktadır. İlk zamanlarda, davranış kelimesi çok daha basit şekilde dolduruluyordu. Günümüzde insanın düşünceleri, duyguları gibi daha soyut olarak tanımlanabilecek durumlar da davranış içerisine dahil edilmektedir. İnsanı gözlemenin en güzel yanı davranışı gözlemek olduğu için, psikoloji davranıştan yola çıkarak insanı anlamaya ve davranış aracılığıyla beyni çözmeye çalışmaktadır. Yani aslında davranış, insan zihnine giden bir köprü olarak görülmektedir.

Psikoloji Bilim Dalı

Kimi insanlar, psikolojinin bir bilim dalı olmadığını düşünmektedir. Psikologların, insanların sorunlarında sadece onlara yardım eden bir pozisyonda olduğunu düşünürler. Ancak işler tam olarak böyle yürümemektedir. Psikoloji, bilim dalı olarak ortaya koyduğu bilgi ve verileri kanıtlama mecburiyeti vardır. Bunu başarabilmek adına çeşitli araştırmaya yöntemleri kullanmaktadır. Araştırmaya yöntemleri ile birlikte, psikoloji bilimi insanı analitik olarak incelemektedir. Psikolojinin 20. yüzyılda felsefeden ayrılmasıyla birlikte çeşitli araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, psikoloji ortaya bilimsel bilgiler koyabilen bir bilim dalı olabilmiştir. Ayrıca yoluna emin adımlarla ilerleyebilen bir hale gelmiştir. Günümüzde ise, yapılan araştırmalar ciddi anlamda karmaşık bir hale gelmiş ve psikoloji sayesinde büyük bir kanıtlanmış bilgi birikimi oluşmuştur. Bu sayede, bilimsel bilgilerle birlikte insan zihninin açıklanmasında ve insanların sorunlarının çözülmesinde önemli bir yol katedilmiştir.

Psikoloji, kendi bilimi içerisinde pek çok görevi aynı anda yerine getirmeye çalışmaktadır. Bunların büyük bir kısmı insanlar tarafından bilinmemektedir. Bundan dolayı aslında psikolojinin büyük bir kısmının, ne yaptığının pek konuşulmamasından dolayı farkına varılmamaktadır. Bu durum, psikolojinin çalışma alanının tam olarak anlaşılamamasına sebebiyet vermektedir. Psikolojinin tanımını ve ne yaptığını doğru şekilde bilmek gerekiyor. Psikolojinin bize sağlamış olduğu bilgilerden doğru ve verimli bir şekilde faydalanmamızı sağlamaktadır.