Kuran-ı Kerimi Sevmek

Kuran-ı Kerimi Sevmek tüm İslam alemine indirilen ve Müslümanların kitabı olduğundan Kuran sevgisi imanın gereğidir. Kur’an- ı Kerim’i seven bir müslüman Allah’ı peygamberleri ailesini, kendisini ve Kur’an’ın anlatmış olduğu tüm güzellikleri seviyor demektir.

Kur’an Sevgisinin Önemi

Kuran-ı Kerimi Sevmek Allah’ın kitabına karşı olan en önemli görevlerden biririsidir. Tüm müslümanlar Kur’an’ı çok fazla sevmekte büyük değerve önem vermektedir. Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur. ‘’Allah, bu kitap sebebi ile yani Kur’an’a uydukları için bazı milletleri yükseltir ve yine bu kitapla yani Kur’an’a uymadıkları için bazı milletleri alçaltır.’’ demiştir. Gönülden muhabbet duymak, çocuklara, yetişen nesillere ve gençliğe Kur’an’ı sevdirmemiz gerekiyor. Bu çok önemli ve kesinlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Özellikle sevdirmek için gerekli olan alt yapıyı hazırlamak önemlidir. Genç nesli küçük yaştan itibaren Kur’an sevgisi ve saygısı ile yetiştirmek en önemli görevlerden biridir. Kutsal Kitabımız bize kulluğu öğreten, imanı aşılayan, ahiret hayatına hazırlanmayı anlatan bir kitaptır. Kuran-ı Kerim ayrıca dünyanın nurlanmasına ve yaşama yaşam katan ölümsüz ulvi ölçülere işaret etmektedir. Şefkat, sevgi, rahmet, adalet, iyilik, kardeşlik ve bunun gibi pek ok önemli konuları anlatarak hayatımıza dokunur.

Kur’an Okumak

Allah’ın tüm insanlığa indirmiş olduğu ve imanın kılavuzu olan Kur’an-ı Kerim’i okumak hayatınıza tüm yaşantımıza doğru bir yön verir. Kitabımızı okumak ruhun manevi gıdası, kulluğun gerçeği olmaktadır. Ayrıca Kur’an okumak Allah Rasulüne ve ümmetine verilen ilahi bir emir olmaktadır. Bir mümin her gün Kur’an okumalı ve kitabın emirlerini uygulaması gerekmektedir. Kur’an okunmayan bir gün karanlık bir gündür.

Kuran-ı Kerimi Sevmek Kur’an ile birlikte zaman geçiren bir Müslüman için o saatler nurlu, bereketli, aydınlık saatlerdir. Hatta kitabın düzenli olarak her gün okunması kişinin kıyamet günü yalnız kalmayacağı anlamına gelir. Hesap günü Allah’ın huzuruna çıktığınız zaman okuduğunuz kuran sizi yalnız bırakmayacaktır. Kur’an sevgisi ile büyüyen nesillerin geleceği aydınlık olur.

 

 

1melek.com petinya.net Kedi isimleri