Kişisel Gelişim Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenler

Kendini Geliştirmek İsteyenler: Kişisel Gelişim Alanında Kendinizi Hangi Konularda Geliştirmek İstersiniz?

Donanımlı Birey Nasıl Olunur?

Günümüz çağı tamamen bir bilgi çağıdır. Bu çağda savaşlar artık silah ile değil bilgi ile kazanılır. Eğitimin çok büyük bir rol üstlendiği, bireylerin kendisini bilgili ve donanımlı olarak yetiştirmesinin gelecek kariyeri için büyük önem arz ettiği bir yüzyıldayız.

Yalnızca üniversite bitirme bu dönem için yeterli değil. Diploma tek başına bir şey ifade etmez. Öğrencilerin okullarda öğretilenin dışında kendilerine bir şeyler katması, yalnızca okula bağlı kalmaması gerek. Bu dönem pratik olmayı insanlara zorunlu kılar. Yorum gücünün önemli olduğu, insanları kendi düşüncelerini yaratması için yönlendiren, taklidi değil özgünlüğün örnek alınması gereken bir dönem. Bu çağ donanımlı bir şekilde kendini yetiştirmeyen insanlara hayat şartları daha düşük, konfor açısından yeterli olmayan bir hayat sunar. Donanımlı bir birey olmanın en önemli yoludur

Kişisel Gelişim Nedir?

kisisel gelisim nedir

Kişisel gelişim bir insanın kendini tanıyıp, eksikliklerini ve fazlalıklarını tartıp bunları düzeltmesidir. (Bakınız: Kişisel Gelişim Dersi Nedir?) Kendisini birey olarak daha bilgili, daha kalifiyeli, daha özgüvenli bir hale getirmesidir. Ayrıca kendisini yeni alanlarda keşfetmesidir. Yeni şeyler öğrenmesi, bunları hayatına uyarlamasıdır. Özellikle bu dönemde kişisel gelişim çok mühimdir. Çünkü kendini geliştiremeyen, yetiştiremeyen insanlar bilginin ön planda olduğu bu çağda çok geride kalırlar. Bu nedenle iyi yerlere gelmek isteyen her birey kişisel gelişimine büyük önem vermelidir.

Durmadan çalışmalı ve kendini geliştirmelidir. İçinde var olan gizli ve büyük potansiyelini daha fazla geriye itmeden ortaya çıkarmalıdır. Daima daha ileri gitmeli, daha ileriyi hedeflemelidir. Kişisel gelişim yoluna çıkan insan, olumsuz düşüncelere kulaklarını kapatmalı, başarısızlığı aklına getirmemeli ve tereddüt etmemelidir. Çünkü her insanın içinde dışarı çıkmayı bekleyen, insanın farkında olamayacağı bir potansiyel vardır.

Kişisel Gelişim Alanında Hangi Konularda Kendimizi Geliştirebiliriz?

Kişisel gelişim çok kapsamlı bir alandır. Farkında olmadan dahi çoğu yaptığımız şey aslında kişisel gelişimimize katkı sunar. Mesela sinemaya gitmek öylesine yaptığımız bir rutin ve bazen bir aktivitedir. Buna rağmen girdiğimiz o sosyal ortam ve süregelen hayatımızdaki alışkanlıklarımızın dışına çıkıp sinemaya gitmek bizi iyi hissettirir. Bu iyi hissetme belirtisi kişisel gelişime olumlu bir katkıdır.

Bunun dışında kişisel gelişimimiz için bol bol kitap okumalıyız. Kitap okumak kişisel gelişimin en önemli ve en kolay yoludur. Kitap zaten bir bilgi kaynağıdır ve yeni şeyler öğretir. Kişisel gelişimin de en büyük amacı budur. Bunların yanında yeni bir dil öğrenmek, bir müzik aleti çalmak, farklı bir spor dalında spor yapmak. Özellikle grup sporları sosyal ilişkilerimizi arttırdığı için insanın iletişim konusunda daha da ilerlemesine yardımcı olur. Doğru iletişim kurabilmek de kişisel gelişim için önemli unsurlardandır. Ayrıca grup çalışmaları ve toplu etkinliklerin düzenlendiği alanlarda görev almak insanı geliştirir bakış açısın katkılar sunar.