İstanbul İzmir Kaç Saat Sürer? – Yol Güzergâhları 🏖️

İstanbul’un kalabalığında ve kargaşasından uzaklaşarak tatil yapmak isteyenler için ön araştırmada sorulacak sorulardan birisi: İstanbul İzmir arası kaç saat sürer ?İnsanların zaten kısıtlı olan tatil zamanlarını yolda harcamak istememeleri oldukça normal ve beklendik bir durumdur.İstanbul İzmir arası yolculukta geçen süre kullandığınız araca ya da kullandığınız yola göre farklılık göstermektedir.

Kullandığınız Araca ve Güzergaha Göre İstanbul İzmir Arası Kaç Saat Sürer?

İzmir ile İstanbul arasındaki yol yaklaşık 480-490 kilometredir. Kullandığınız güzergaha göre İstanbul İzmir kaç saat sürer sorunuzun farklı cevapları olacaktır. Eğer E881 üzerinden İzmir’e gitmek isterseniz toplam yolunuz 489,6 kilometre olacaktır ve bu yolu yaklaşık 5 saat 24 dakikada tamamlarsınız. Eğer D565/ E881 yolu ve Bandırma- Yenikapı/ Yenikapı- Bandırma güzergahından gitmek isterseniz İzmir’e gitmek için 414,5 kilometrelik bir yolu yaklaşık 5 saat 53 dakikada geçersiniz. Bu iki yolu da tercih etmeniz ve D550/ E87 yolu üzerinde İzmir’e gitmek isterseniz toplam 630,6 kilmoterelik bir yolu yaklaşık 9 saat 13 dakikada bitirirsiniz. Karayolunda kullanabileceğiniz bu güzergahlar sayesinde İstanbul- İzmir kaç saat otobüsle ya da arabayla yolculuk gerektirir sorunuza yaklaşık bir cevap alabilirsiniz.

2019 yılında faaliyete geçen otoban sayesinde İstanbul- İzmir arası yeni otoban kaç km sorusu yolu kısaltacağı için merak konusu oldu. Mevcut yolda İzmir- İstanbul arası yol 515 kilometredir. Yeni otoban sayesinde bu yol 426 kilometreye düşmüştür. İstanbul- İzmir arası 3,5 saat yol güzergahı arayanlar için yeni İzmir Otoyolu doğru tercih olacaktır.

Eğer deniz manzarası eşliğinde feribot ile yolculuk yapmak isterseniz İstanbul- İzmir arası feribotla kaç saat süreceğini merak edebilirsiniz. İstanbul- İzmir arası feribotla 478 kilometredir ve bu mesafeyi tamamlamak 5 saat 48 dakika sürecektir.

Eğer bu güzergahlardan hiçbirini kullanmak istemezseniz bir diğer seçeneğiniz uçak ile yolculuk yapmaktır. Bu durumda her güzergahta olduğu gibi İstanbul İzmir arası uçakla kaç saat sürer diye düşünebilirsiniz. Eğer uçakla İzmir’e gitmeye karar verirseniz bu yolculuk yaklaşık 56 dakika sürecektir.

İzmir- İstanbul Kaç Saat Süreceği Sizin İçin Önemli Değilse Yol Önerileri

Eğer yolculuğunuzun İstanbul- İzmir arası kaç saat sürer sorusu sizin için önemli değilse yol üzerinde gezebileceğiniz pek çok yer vardır. İstanbul’da İzmir’e giderken yol üzerinde Bursa ve Balıkesir illeri çevresinde gidebileceğiniz pek çok ilçe vardır. Bu yerlerde antik kalıntıları inceleyebilir ya da doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

1. Gemlik- Bursa

Bursa Gemlik

Gemlik doğal güzellikleriyle, zeytinlikleriyle insanları kendi hayran bıraktıran bir ilçedir. Gemlik’ten geçerken kıyı boyunca tadını çıkarabileceğiniz bir kıyı şeridi vardır. Muhteşem deniz manzarasının yanında doğal zeytinyağlarından alabileceğiniz bir ilçedir. Fakat bu doğal güzelliklerin yanında gezecek başka yerler arıyorsanız gitmeniz gereken yer Aytepe ve çevresidir. Aytepe’de 1356 yılında şehit olan Kara Ali Paşa’nın anıt mezarını ziyaret edebilirsiniz. Fakat doğa tutkunları üzülmesin Aytepe Gemlik’te bulunan en güzel mesire yerlerinden biridir. Yolunuz üzerindeki bu durakta güzel piknik yerlerinde küçük bir piknikle karnınızı doyurabilirsiniz.

2. Eskikaraağaç, Karacabey- Bursa

Avrupa Leylek Köyü

Doğal güzelliklerin içerisinde, insanlar uzakta bir yerlere gitmek ya da görmek isterseniz Eskikaraağaç Köyü’ni yol güzergahınıza muhakkak eklemelisiniz. 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından “Avrupa Leylek Köyü” ünvanını alan köyde günümüzde çok az insan yaşamaktadır. Bunun yanında kuş gözlemcileri tarafından çok sevilecek bir yer olacak köyde Türkiye’nin ilk leylek gözlemi yapılan yeri konumudur. Burada kuş gözlemcilerinin gözlem yapabilecekleri bir kuş gözlem evi vardır. Ulubat Gölü’nün kıyısında yer alan köyde her mayıs ayında “Leylek Festivali” yapılmaktadır. Eğer bu zamanda köye gidecek olursanız yeni insanlarla tanışıp sosyalleşebilirsiniz. Bunun yanı sıra yolculuğunuz sırasında göl kenarında güzel bir piknik yaparak karnınızı doyurabilirsiniz.

3. Bergama- İzmir

Bergama

Eğer İzmir- İstanbul kaç saat süreceği sizin için önemli değilse ama İzmir’e giderken de İzmir’de görmeniz gereken tarihi yerlerden birini görmek istiyorsanız Bergama bir durağınız olabilir. Bergama Antik Kenti yanı sıra antik zamanlarda sağlık merkezi olan Asklepin, Kızıl Avlu’yu ve ilk yerleşim yerlerinden olan Akropol’u ziyaret edebilirsiniz. Tarihi yerlerin yanı sıra eski Bergama evlerini görebilir, sokaklarında kaybolabilirsiniz. Tarihi mekanlarda fotoğraf çekerek anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Müze gezmekten hoşlanan kişiler için Bergama Müzesi’nde Bergama tarihini ve kültürünü inceleyebilirsiniz.Denizi izlemek ya da girmek isterseniz Bergama’dan Dikili’ye giderek denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Yorum yapın