İspanyol Hançeri

İspanyol hançeri (yucca gloriosa) Asparagaceae familyasına ait yüksekliği 2.5 metreye ulaşabilen,kılıç şeklinde ve uzun ömürlü bir bitkidir.Genellikle süs bitkisi olarak kullanılır.

İspanyol Hançeri’nin Görülme Alanı ve Yapısal Özelliği

Yucca gloriosa bitkisi güneş gören ılıman ve subtropikal iklimlerde yetişmeye elverişlidir.Bu iklimlerde yer alan kıyı kumulları ve kıyılara yakın bulunan ovaların kumulları olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde görülür.Başta ABD’nin güneydoğusu (Florida,Alabama,Lousiana,Missisippi,Georgia eyaletleri) olmak üzere Türkiye, İtalya, Mouritius, Guam, Kuzey Mariana Adaları, Porto Riko, Arjantin, Şili, Uruguay’da yetişir.

Yaprakları bir hançeri anımsatan bitkinin yüksekliği 2.5 metreye kadar ulaşabilir.Yaprakları 30 ila 50 cm uzunluğunda,2 ila 3.5 cm genişliğinde düz ve serttir.Yaprakların hemen üzerinde beyaz renkli çiçekleri çan biçimlidir ve aralarda mor ya da kırmızı renkler görülebilir.Her yıl çiçek açmayabilir.Ayrıca çiçeklerinin hermafrodit (hem dişi hem erkek üreme organının aynı çiçekte bulunması) özelliği bulunur.

Yaklaşık 40 ila 50 arasında türü bulunan bu familyanın tüm üyeleri birbirine benzerlik gösterirler.Farklılıkları yapraklarından değil,gövdelerinden anlaşılır.Çok yıllıklı bir bitkidir ve dona karşı dayanıklıdır.

 

ispanyol hanceri

 

İspanyol Hançeri Kullanım Alanları

 1. Bu bitki genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır.Peyzaj alanı bu süslemelerin başında gelir.
 2. Meyvesinin 10 cm’ye ulaşmakla birlikte müshil etkisi vardır.Çiğ ya da pişirilerek yenebilir.
 3. Çiçekleri kurutulabilir ve çeşni olarak kullanılabilir.
 4. Yapraklarından elde edilen lif kumaş,ip,sepet ve hasır yapımında kullanılabilir.
 5. Köklerinden sabun ve deterjan yapımı için faydalanılabilir.
 6. Bitki Kırım ve Kafkasya’da steroid üretimi için yetiştirilmektedir.Ayrıca Küba’da doğal bir çit olarak kullanılmaktadır.

İspanyol Hançeri’nin Bakımı

İspanyol Hançeri’nin güzel bir görünüme kavuşması için bazı zahmetli bakımlarının yapılması mutlaka gereklidir.

Tüm Yucca türlerinde olduğu gibi İspanyol Hançeri’nin de bol güneşe ihtiyacı vardır.Bundan dolayı güneşin bolca görüldüğü alanlar tercih edilmelidir.Güneşten mahrum olması demek kof,sağlıksız bir görüntüye;daha sonra da çürüyüp ölmesine zemin hazırlar.

Toprak ve su bakımından da bazı özel koşullar yerine getirilmelidir.Toprağın çabuk kurur ve havadar özellikte olması gereklidir.İçerisine kuvars kumu ve ponza taşı eklenebilir.Ayrıca kumun aralıksız bir biçimde yerleştirilmesi gövdeyi tutması bakımından önemlidir.

Önemli diğer bir etken de sulamadır.Suyun özellikle klorsuz olması ve toprağın yarıdan fazlası kurumadıkça sulanmaması gereklidir.İspanyol Hançeri’nin kökünde saponin bulunur.Saponin insanlar için zayıf etkide toksik ve alerjik etki yaratabilir. (Bukalemun Nerede Yaşar ve Ne Yer?)

Kaynakça:

 • http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=Yucca+gloriosa
 • https://www.rhs.org.uk/plants/19168/Yucca-gloriosa/Details
 • https://www.gbif.org/species/2775619
 • https://kocaelibitkileri.com/yucca-gloriosa
 • https://www.horticultureunlimited.com/plant-guide/spanish-dagger/
 • https://www.fidanburada.com/yucca-avize-agacicicegi
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Yucca_gloriosa#cite_note-BSBI07-2

Yorum yapın