Gebelikte – Hamilelikte İbadet Hayatı

Hamilelikte ibadet nasıl olmalı? Elbette bu dönemde günlük ibadetler aksatılmadan devam etmeli, bunun yanı sıra bol bol kur’an-ı kerim okunmalı, dua edilmeli, dil ile yapılan ibadetlerin yanı sıra beden ile ( yani hal ve hareketler ile de ) ibadet edilmelidir.

Hamilelikte ibadet sadece müspet manada değil haramlardan da uzak durulmalı, sakıncalı işlerden kaçınılmalıdır. Annenin hamilelik dönemi boyunca yaptığı hal ve hareketler çocuğu da etkiler. Bu yüzden ibadetlerde sıklık, yasak ve sakıncalı durumlardan kaçınma, bol bol kur’an-ı kerim ve dua okumakta çok fayda vardır.

Hamilelikte İbadet

Peygamberler her isteklerini Allah (c.c)’dan niyaz ederlerdi. Evlatları ve kendilerinden sonra gelecek nesiller için de elbette dua etmişlerdir. Bizlerde Peygamberleri örnek almalı ve onlar gibi dua etmeliyiz. Bu duaları okuyarak  doğacak çocuğumuzun Allah (c.c.)’dan hayırlı bir evlat ve  sahil bir kul olmasını niyaz edebiliriz.

Hz. İbrahimin Duaları

Saffât Suresi 100. Ayeti ve Türkçe Anlamı

“Rabbi heblî mines sâlihîn(e).” ( رَبِّ هَبْ ل۪ي مِنَ الصَّالِح۪ينَ)

Rabbim, bana salihlerden olacak (evlatlar) bağışla.

İbrahim Suresi 40 ile 41. Ayetleri ve Türkçe Anlamları

Hamilelilke dua

Hz. Zekeriyanın Duası

Âl-i İmran Suresi 38. Ayeti ve Türkçe Anlamı

Zekeriyya dua

Rabbiheblî minledunke zürriyyeten tayyibeten inneke semîuddua’(i).”

“Rabbim! Bana kendi katından temiz bir nesil bahşet (bağışla) Muhakkak sen duayı hakkıyla işitensin (kabul edensin)” dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=dQz8y6ZNq2I

Hamilelikte Yapılacak Zikirler

  • Hamilelik zamanında “el-Musavvir (c.c)” zikri çokça çekilmelidir

Hamile olanların ellerini bebeklerinin üzerine koyarak el-Musavvir (c.c) zikrine devam etseler inşallah bu doğacak olan çocuk bu esma (isim) ile güzel ve sağlıklı olur. (Mecmuatul Ahzab)

  • Yine elleri karna konup, 99 kez “Ya Mübdî (c.c)”(Varlığı veren),
  • Sürekli olarak “Ya Berr (c.c)” (Yani kullarına iyilik ve ihsanı ve nimetleri bol olan)
  • Her gün 121 defa “Ya Kaviyy (c.c)” (Yani o pek kuvvetlidir)

Aşağıda belirtilen Allah (c.c)’ın isimlerini bir suya okunup içilmesi güzeldir.

  • Ya Musavvir (c.c) (Tasvir ederek her bir şeye şekil veren) 21 defa
  • Ya Berr (c.c) (Yani kullarına iyilik ve ihsanı ve nimetleri bol olan) 21 defa
  • Ya Kuddüs (c.c) (çok temiz ve pak müberra olan) 11 defa

Namaz kıldıktan sonra 33 kez Allahuekber, 33 kez Elhamdulillah ve 33 defa Subhanallah deyin.

Namaz kıldıktan sonra 70 kez “Estağfirullahe ve etube ileyh” diyerek tövbe edin.

Eğer 70 bin defa Subhanellahi ve bihamdihi okuyan kişinin çocuğu salih olur. İlk dört ay içinde okunsa evladır.

Doğumun Kolay geçmesi için Dua

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) kızı Hz. Fatıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığı zaman Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a onun yanına gitmelerini ve bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No625)

Doğum yapacak hanımın hem sıhhati hem suhuletle (kolaylıkla) doğumu niyetiyle, Evvelen Âyete’l-Kürsî  akabinde Felâk ve Nâs sûreleri okunur. Bu surelerden sonra da Araf suresi 54. ayeti okunur:

Araf suresi 54

“İnne rabbekümüllahüllezi halegassemavati velerda fisitteti eyyamin sümmesteva alelarşi yuğşilleylennehara yatlübühu hasısa. veşşemse velgamera vennücume müsehharatim biemrih ela lehülhalgu velemr. tebarakellahü rabbül alemın.”

Meali: Gerçekten (şüphesiz) sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva(kuşatan) eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi emriyle baş eğdirendir. Haberiniz olsun (dikkat edin) yaratmak da, emir de (sadece) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne (uludur) yücedir.

Hamilelikte Okunacak Sureler

Hamilelikte İbadet için Yasin-i Şerif birçok hayırlı kapının açılması için bir anahtardır. 41 Yasin okumak hakkında da alimler “hayırlı kapıların açılması için bir anahtardır” demişler.

Hz. Enes (r.a) anlatıyor: Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyurdu ki:

“Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’ân’ınkalbi de Yasindir. Kim Yasin suresini okursa, Allah (c.c.) bu okuması nedeniyle Kur’ân-ı 10 kez okumuş sevabını verir.” (Tirmizi)

Doğacak olan çocuğun zeki ve gürbüz olması için; 

Cuma günü  ala suresini yazıp üzerinde taşıyan kişi her türlü felakete karşı kendisini muhafaza altına almış olur. Bu sure hamile kadın için yazılır. Bu yazım işi ayın ilk günlerinde gerçekleştirilse doğacak çocuk zeki ve gürbüz olur. (ArifPamuk)

Evladın sabırlı olması için;  Eller karnın üstüne konulur ve Asr suresini okunur.

Ahlakın güzel olması için; 70 tane insan suresi okunur.

Doğacak çocuğun Peygamber ahlaklı olması için dua; Her gün bir kez Enbiya Suresi okunur buna imkan bulamaz ise en az 70 kere okumaya çalışır bu sayıya ilk dört ay içinde ulaşmak ehemmiyetlidir.

Çocuğun yumuşak huylu olması için; İbrahim Suresi çok okunmalıdır.

Çocuğu şeytanın zararından korumak için; Al-i İmran Suresi Okunur.

Doğacak çocuğun “Lokman sözlü Yusuf yüzlü” olması için; Hamileliğin her günü 1 Yusuf suresi, 1 Lokman suresi okunur. Buna imkân olmaz ise tek sayı olarak okuyabildiği kadar okur ve bunun da ilk dört ay içinde okunması daha evladır.

Hamilelikte İbadet yapılmalıdır imkan nispetinde sonun kadar da bu dualar okunmalı ve Allah’a sığınılmalıdır Allah’a emanet olun vesselam.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri