Ebu Katede ve Yerinden Çıkan Gözleri

Adı Ebu katede idi, lakabı ise peygamberimizin süvarisi olup Sevgili Peygamberimiz (sav) kendisine pek çok kez iltifat ettiği bir sahabe idi.

Bu yazımızda bir savaş esnasında ağır yaralanan bir sahabenin şimdiki olanaklarla bile tedavisi çok zor iken o mübarek peygamber nasıl mucize göstermiş onu işleyeceğiz inşallah.

Savaşlarda göstermiş olduğu kahramanlıklar nedeniyle Hz. Peygamber’in (sav) takdirini kazanarak duasını aldı. Gabe Gazvesinde gösterdiği gayret ve başarıdan dolayı Hz. Peygamber ona “Süvarilerimizin en hayırlısı Ebu Katade’dir” sözünü söylemiştir. (Müslim)

Bir gazve için gece boyunca yolculuk devam etmişti. Bu yolculukta Hz. Peygamber (sav) sabaha karşı bineğinin üzerinde uyuya kalmış Ebu katede ise onu iki defa uyandırmadan doğrultmuştu. Üçüncüyü doğrulttuğunda o zaman Hz. Peygamber (sav) uyanmış ve kendisine “Sen Peygamberini koruduğun için Allah da seni korusun” şeklinde dua etmişti. (Müslim)

Bir gece vakti Hz. Peygamberimiz (sav) ile karşılaştılar. Peygamberimiz karanlıkta ona sormuştu ey Ebu katede sen misin? Evet Ya Resulallah benim deyince ona kuru bir Çubuk verdi. O günden sonra o çubuk bizim bildiğimiz el fenerimiz gibi oldu. En karanlıklı geceler o çubuk ile ışıl ışıl aydınlanıyordu.

Bir seferinde Müslümanlar Medine yakınında bulunan Uhud dağının yanında düşman ile savaşıyorlardı ve Ebu katede bu savaşta bulunuyordu. Savaşta bir ara Müslümanlar çok zor bir duruma düştüler.

Hatta öyle ki sevgili Peygamberimiz (sav) bir kaç arkadaşı ile düşman arasında kalmıştı Düşmanlar etrafını sarmış ve şiddetli bir şekilde saldırıyorlar ama Peygamberimizin (sav) arkadaşları ise tarihte emsali görülmemiş bir şekilde onu savunuyorlardı.

Bir Ok ve Bir Göz

Bir ara Ebu katede müşriklerden birsinin Efendimize (sav) ok attığını gördü ve hemen hiç düşünmeden canı pahasına o okun önüne atladı. Ok onun gözüne isabet etti ve gözü ağır bir şekilde yaralandı.

Ebu katede gözü parçalanmış ve canı çok acıyordu ama o bunu hiç düşünmüyordu bile sevgili Peygamberimize (sav) gelen o oku engellediği için hatta mutluydu.

Savaş biraz yavaşlamıştı Peygamberimiz (sav) yanına geldi ve durumu anlatarak gözünü gösterdi. Peygamberimiz (sav) ona dedi ki istersen bu haline sabret ve senin için bir cennet hazırlansın.

Hazreti Ebu katede ise Ya Resulallah benim güzel bir eşim ve güzel bir ailem var. Onların beni bu halde görmelerini istemem. Hem gözüm iyileşse hem de cennet hazırlansa olmaz mı ? dedi.

Peygamberimiz gülümsedi ve Ebu katedinin gözünü alarak yuvasına yerleştirdi ve mübarek tükürüğü ile mesh ederek ona dua etti. Hemen akabinde Ebu katede gözünün bir anda iyileştiğini ve görmeye başladığını fark etti. Hatta o kadar iyi görüyordu ki diğer gözünden daha iyi ve parlaktı.

Hz. Peygamber arkasından Ebu katede için cennetlikler arasında olması için ona dua etti.

Ne ilginç değil mi? Şimdi olsa o göz için nasıl bir ameliyathane, ekip ve malzeme gerek yeterli mi ve sonuç alınacak mı? meçhul. Ama Hz. Peygamberin bir mesh etmesi ve dua etmesi yani bir mucize ile o göz eskidsinden daha iyi görmüş. Hatta o mübarek sahabe diyor ki o gözüm vefat edene kadar hep sağlıklıydı.

Allah Peygamberimizi (sav) çok seviyordu ve onu sevdiği arkadaşlarını da seviyordu. Onun (sav) için arkadaşının parçalanmış olan gözünü yerine koyuyor ve bir duası ile hemen o göze şifa veriyordu.

Ebu Katede Duası

Allah Resulu (sav) Ebu Katade’nin genç kalması için şöyle dua buyurdu;  “Bismillahirrahmanirrahim. Efleha’llahü vecheke Allahümme barik lehu fi şa’rihi ve beşerihi”.
 
Meali; Allah yüzünün güzelliğini artırsın. Allah’ım, saçını ve vücudunu kendisi için mübarek kıl. Bu duanın bereketi ile Ebu Katade (ra) 70 yaşlarında vefat ettiği vakit şahitlerin ifadesi ile sanki on beş yaşında bir delikanlı gibi genç, diri ve güzel görünüyordu.
 

Ebu katede ashabın ileri gelenlerinde olup 170 den fazla hadis rivayet etmiştir. Medine’de vefat etmiş olup cenaze namazını Hz. Alinin kaldırdığına dair rivayetler vardır. Allah ondan razı olsun vesselam.

Ey Allah’ım Peygamberimiz (sav) hürmetine bizim de maddi ve manevi hastalıklarımıza şifa ver. Bizi istikametten ayırma. Amin.

Konuşan kurt isimli yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

“Ebu Katede ve Yerinden Çıkan Gözleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri