Duayla Gelen Huzur

Duayla Gelen Huzur İslam’da dua, Allah’la kul arasında ki perdeleri kaldırır. Dua sevgisi, Allah’a yakınlaştırır, köprü kurar. Duayla Gelen Huzur Dua ile kurulan bağ, kulun iç huzurunu sağlar.

İslam dininde dua çok önemlidir. Nitekim, ‘‘Bir babanın oğlu için duası, peygamberin ümmeti hakkında ki duası gibidir. Dua sevgisi ile gelen huzur, sizin Hakk’a yaklaşmanız ile olacak. Dua faziletleri ile kullar için cennetin kapıları aralanıyor…

Duanın Faziletleri

Dua etmek, Allah’a el açmak; onunla kurduğunuz bağdır. Elbette faziletli olan; şükür, şifa, bereket, nazar duaları gibi özel dualar; Allah’tan istemenin en güzel yoludur. Ona yaklaşmak, onun istediği şekilde ona ulaşmak dualar ile olacaktır.

Allah ona açılan elleri boş çevirmez.

O’nun rızasını almak her şeyden önce gelir. Allah ona açılan elleri boş çevirmeyecektir. Bunun için isteyin. Dua ederek, ibadet ederek Allah’tan istemek, dertte sıkıntıdan ona sığınmak en hayırlı kullarına nasip olur. Faziletli olan, önemi olan duaları okumak Allah’tan istemenin en güzel yolu olacaktır.

Her Gün Okunması Gereken Dualar

Faziletli dualar her gün okunması gereken dualardır. Allah’tan bereket, sağlık istendiğin okunacak dualar gibi Kur’an’ı Kerim içinde fazileti ile yer alan dualar vardır. Bu duaları okumak, sizin Allah’a yakınlaşmanı sağlar. Ayrıca ona olan sevginizi gösterdiğiniz, isteklerinizin boş çevrilmediği dualardır. Dua edin ve her zaman sadece Allah’tan medet umup, Allah’tan isteyin.

Namazdan sonra, dua ederken;

“Allahümmeecirnîminennâr ve edhılnil. Cennete” demezse melekler, “Yazık şuna, Cehennemden korunmasını istemekten âciz kaldı,” Cennet de, “Yazık şuna Cenneti istemekten âciz oldu” der.) [Taberânî]

Sabahları üç defa;

“Eûzübillahis-semî’ilalîmimineşşeytânirracîm” diyerek Haşrsûresinin son üç âyetini okuyana, 70 bin melek, akşama kadar dua eder. O gün ölürse şehit olur. [Tirmizî]

Sübhânallahi ve bi-hamdihisübhânallahil-azîm). Tesbihini, sabah akşam yüz kere okuyanın günahları af olur, dertlerden arınılır ve bir daha günah işlemekten uzaklaşır.

Duayla Gelen Huzur Dua etmek isteyen kullar için namaz duaları ve namazdan sonra okunacak dualar öğütlenir. Kullar, Allah’a yaklaşmak için içten dua etmelidir.

Bazı dualar vaktini beklemekte ve bazı dualar ise imtihan sırrı gereği kabul edilmemektedir. Her şeyin hayırlısını onun bildiğinden emin olarak duanın gücünü kullanmaya devam etmek gerekmektedir. Bir gün isteğimizin bizim için hayırlı olmadığını anladığımız muhakkak olmaktadır. Aynı zamanda imtihan içerisinde de bulunduğumuzun farkına muhakkak varmamız gerekir. Kesinlikle isyan etmemek ve hiçbir zaman Allah’tan umut kesilmemesi icap etmektedir.

Duam Kabul Olmuyor Ne Yapmalıyım?

 
Allah kendisine el açarak dua eden herkese cevap vereceğinin garantisini veriyor. Peki, istediklerim neden olmuyor? Şeklinde birçok kişinin kafasına takılan soru bulunmaktadır. Rabbimiz bizim duamıza olumlu yanıt vermemesi cevap vermediği anlamına gelmemektedir. Olumsuz olarak verilen cevap da taahhüdün yerine getirildiğini gösterir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse bir doktordan hastalığımız için her istediğimiz ilacı almamız mümkün değildir. Bazı isteklerimizin bize zarar vereceğini bilen doktor buna rağmen ilacı bize vermez. Bu örnekte olduğu gibi Cenabı Allah (C.C) istediğimiz her şeye cevap verilir. Bu cevap olumlu veya olumsuz olabilir.
Dua, Allah ile kul arasındaki en önemli iletişim yollarından biridir. Yüce Allah her şeyi görür, işitir ve bilir. Onun haznesinde her şey çok ve sonsuzdur. Bu nedenle istemek ve dilemek gerekir. Duaların ne zaman kabul edileceği bilinmez. Ümidi kesmemek ve her zaman dualarımızı dile getirmek gerekir. Allah kalbimizden geçeni en iyi bilendir. Bize şah damarımızdan daha yakındır. Biz ancak ve ancak ona döndürüleceğiz. Huzuruna gitmeden önce yaşadığımız bu dünyada, iyilikler yapmak ve ibadet etmek çok önemlidir. Yalan dünyaya kanıp, gerçek sonsuzluğu yaşayacağımız günü unutmak, yanlış bir davranıştır. Bugün ölecek gibi diğer dünya için, hiç ölmeyecek gibi diğer dünya için yaşamak gerekir. Bu ince çizgiyi tutturmak ve Allah’ın rızasını kazanmak, dünya sınavından geçenlerin başarısı olacaktır.
Duayla Gelen Huzur Namaz, günlük koşturmaca içinde insana zor gelen bir ibadettir. Zaman kaybı gibi ya da çok zaman alıyormuş gibi düşünülebilir. Bu tamamen şeytanın insana verdiği vesveselerin en kötüsüdür. Oysa namaz, toplamda 24 saat içinde 1 saat bile sürmeyen bir ibadettir. Allah ile kul arasındaki bu özel anlarda, insan da doğası gereği huzur bulur. Namaz insanı iyileştirir ve güzelleştirir. Her insan ancak ibadet ederek, huzur bulur. Kendi iç huzuruna ancak Allah için bir şeyler yaparak ulaşır.

Sevgi Ekseni kategorimizde bu ve benzer konuları bulabilirsiniz.

Yorum yapın