Boşanan Kadına Babasından Maaş Kalması

Boşanan Kadın Babasının Maaşını Alabilir Mi 2020? Ölen babanın maaşını alabilen boşanmış dul kadınlar aynı şekilde sağ babasının da maaşını alabilir mi diye merak edilmektedir. Bunun yanında boşanmış kadın annesinin maaşını alır mı ve boşanmış kadınların anne babalarının sağlık güvencesinden yararlanması ile ilgili tüm detayları yazdık.

Babası Ölen Dul Kadın Maaşı ve Hakkı

Kadının evliliğinin son bulmasından sonra maddi ve manevi anlamda destek olmak açısından gerek devlet gerek sosyal yardım kurumları boşanan kadına yardımda bulunmaktadır. Yapılan bu yardımlar; eşinden ayrılan kadına adam tarafından verilen nafaka, dernekler ve sosyal kurum ve kuruluşlardan destekler ve şayet bayanın babası vefat etmişse ondan kalan maaş yardımı.

Eşlerinden ayrılan hanımların en çok merak ettikleri ve araştırdıkları yardımlardan biri boşanan kadın ölmüş babasının maaşını alabilir mi?  Bu yardımı alabilmek için gereken şartlar var mıdır? Varsa bu şartlar nelerdir? Makalemizde boşanan kadın babasından maaş desteği alabilir mi? Detaylar makalemizde.

Eşinden ayrılan ve dul kalan bayanlar emekli olan babalarının hayatta iken maaşlarını alamazlar. Ama Baba öldükten sonra maaşın bir kısmı boşanmış olan kıza geçmektedir. Eğer bekar bir kız daha varsa o zaman aynı maaşın eşit 2 kısmı bu kızlara dağıtılır. Boşanmış kadınlar bekar kız kardeşler aynı haklara sahip olur. Ama baba ölmeden yani baba sağ iken boşanmış kadın babasının aylığını alamaz.

İlgilinizi Çekecek Bir Yazı; Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı 2020 güncel

Dul Bayanın Babasının Maaşını Alma Şartları

Fakat babası ölmüşse ve annesi de yine hayatta değilse o, eşinden ayrıldıktan sonra başka bir adamla evlenmemesi gerekmektedir. zaman kız maaşın tamamını almaktadır. Yine kadın herhangi bir SGK ‘lı bir kurum ya da kuruluşta çalışmaması gerekmektedir.

Dul Bayanın Babasını Maaşını Almada Başvuru Nasıl Yapılmaktadır?

Eşinden ayrılan kadın vefat eden babasının maaşını almak istediğinde başvuru işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak boşanmış olduğunu beyan eden bir belge teslim etmesi gerekmekte, aynı zamanda ölmüş olan babasının ölüm belgesini de SGK kurumuna teslim etmesi gerekmektedir.

Gerekli belgelerin teslim edilmesinden itibaren dul bayanın maaşı babasının maaşını alıp alamayacağı kurum tarafından incelemeye alınmaktadır. Durumun olumlu sonuçlanmasından itibaren dul kadına maaş hesabına bir ay içinde yatırılmaya başlanmaktadır.

Kızların babalarından kalan paranın aylık hesabı ile alması ile ilgili merak edilenler;

  • çalışan boşanmış kadın babasının maaşını alabilir mi 2020
  •  ölen annesinin maaşını alabilir mi
  • babasının sigortasından yararlanabilir mi
  • emekli dul bayan aylıkları
  • babasının maaşının ne kadarını alır
  • dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi

Dul Hanıma Yapılan Maaş Yardımı Kesilir Mi?

Devlet eşinden ayrılan dul kadının maddi ve manevi zorluklara düşmemesi için ölmüş olan babasının maaşını alma hakkını vermektedir. Fakat yapılan maaş yardımında dul bayanların özen Eşinden ayrılan hanım babasının maaşını alabilir mi? Evet eşinden ayrılan dul bir bayan babasını maaşını kullanma hakkına sahip olmaktadır.

Öncelikle dul bayanın maaşı alabilmesi için vefat eden babanın SGK lı olması gerekmektedir. Bu durumda maaş yardım talebinde bulunan dul kadının maaş talebi genellikle olumlu olarak değerlendirilmekle beraber maaşın miktarı annenin sağ olma durumuna göre değişiklik arz etmektedir. Anne sağ ise bu durumda yapılan maaş yardımı anne kız arasında paylaşılmakta olup anne maaşın % 75 ini kız ise %25 ini alma hakkına sahip olmaktadır.

göstermesi gerekli olan bazı hususlar bulunmaktadır. Bu konulara dikkat etmedikleri zaman babasından kalan almış oldukları maaş kesilmektedir. Öncelikli dikkat edilecek konu eşinden ayrılan kadın ayrıldığı eşiyle aynı evde yaşamaması gerekmektedir.  Yaşadığı taktirde durumun tespit edilmesiyle cezai ve hukuki işleme tabi tutularak aldığı maaş kesilecek ve aldığı maaşın iadesi istenilecektir. Ve hukuki işlem olarak da hapis cezasına çarptırılacaktır. Fakat dul kadın ayrıldığı eşi ile değil de başka bir adamla oturursa o zaman maaş kesimi yapılmayacaktır. Ve maaşı almaya devam edecektir.

1melek.com petinya.net Kedi isimleri