Zoolog Nasıl Olunur? Zoolog Maaşları Ne Kadar?

Zoolog Nasıl Olunur? Zoolog Maaşları Ne Kadar? Zoolog mesleği hakkında birçok insan bilgi sahibi değildir. İlk olarak zooloji kavramının bir bilim dalı olduğunu söylemekle başlayalım. Zooloji bilimi, hayvanların fizyolojik ve anatomik özelliklerinin laboratuvarlarda gerekli durumlarda da hayvanların yaşam alanlarında incelenmesidir. İşte zoologlar ise bu mesleği yapan kişilerdir.

Zoolog olmak hiç kolay değildir. Zoologlar inceleme yapmak için bazen uzak yerlere gitmek, uzun süre boyunca orada kalmak zorunda kalabilirler. Bu nedenle zoolog olmadan önce mesleğin şartları iyice araştırılmalı ve ona göre karar verilmelidir. Peki, Zoolog Nedir? Nasıl Zoolog Olunur?

Zoolog Nedir?

Zoolog, hayvan ırkını inceleyen, hayvanların yaşamlarını sürdürmesi için gerekli araştırmaları yapan meslek grubudur. Zoologlar hem günümüzdeki hayvanları hem de geçmişte fosilleri kalan hayvanlar üzerinde incelemeler yaparlar. Zoologların inceledikleri hayvanlar arasında; kuşlar grubu, fosil kalıntısı kalmış hayvanlar, sürüngenler grubu, parazitler grubu ve memeliler grubu bulunmaktadır.

Zoologlar aynı zamanda hayvanları fizyolojik ve anatomik olarak da incelemektedirler. Zoologlar isterse tek bir hayvanı inceleyerek o hayvan üzerinde uzmanlaşabilir. Bu nedenle zoologlar bilim adamları olarak da bilinir.

Zoolog Ne İş Yapar?

Bilim insanı unvanı alan zoologlar, araştırmacı unvanı da alabilmektedirler. Zoologların asıl görevleri hayvanlar üzerinde incelemeler ve araştırmalar yapmaktır. Özellikle nesli tükenmek üzere olan hayvanlar hakkında incelemeler yapmak ve nesli arttırmanın yollarını aramaktır. Zoologların diğer görevleri şunlardır:

Zoologlar hayvan hastalıklarını incelerler.
Hayvanların eğitir ve yaşam alanlarını iyileştirirler.
Hayvan hastalıklarını tedavi ederler ve bu konuda ilaç üretirler.
Nesli tükenmek üzere olan hayvanları tespit eder ve bu konuda çalışmalar yaparlar.
Hayvan ıslahı yaparlar.

Zoolog Nasıl Olunur?

Özellikle hayvanları seven kişiler zoolog olmak istemektedir. Ancak çoğu kişi nasıl zoolog olunacağını bilmemektedir. Çünkü ülkemizde tam olarak zooloji ile ilgili bir bölüm bulunmamaktadır. Zoolog Olmak isteyen bir kişi üniversitede 4 senelik Biyoloji Bölümü okumalıdır. Zoolog olmak isteyen bir kişinin sayısal yeteneği güçlü olmalıdır. Bölümü başarı ile tamamlayan kişiler zoolog olmaya karar verirse üst düzeyde eğitim alarak zoolog olabilirler. Zoolog olmak kolay değildir, bu nedenle zoolog olmak isteyen kişiler iyi düşünmelidir.

Zoolog Olma Şartları Nelerdir?

Zoolog olmak isteyen bir kişi sayısal alanda yetenekli olması gerekmektedir. Zoolog olmak isteyen kişilerin bazı özellikler taşıması gerekmektedir. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

Zoologların sunum becerileri olmalıdır.
Uzun süre gözlem yapmak gerektiği için sabırlı olmalıdır.
Hayvanları tutabilecek, yakalayabilecek güce sahip olmalıdır.
Problem çözme yeteneğinin gelişmiş olması gerekmektedir.
İstatiksel tabloları yorumlayabilmeli,
İhtiyaç duyulan ekipmanların kontrolünü yapabilmeli ve eksiklikleri gidermelidir.

Zoolog Maaşları

 

Zoolog Maaşları Ne Kadar?

Zoolog maaşları, zooloğun deneyimine ve çalıştığı kuruma göre farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde zoologlar en yüksek maaş alan mesleklerden biridir diyebiliriz. Biyoloji bölümünden başarılı bir şekilde mezun olmuş kişiler zoolog olduktan sonra güzel bir maaş alabilirler.

Peki, Zoolog Maaşları ne kadardır? Yeni mezun olan bir zoolog tahmini olarak 20 bin lira maaş alabilmektedir. İş tecrübeniz ve deneyimini arttıkça aldığınız maaşınız yükselecektir.

Zoolog İş İmkânları Nelerdir?

Alanından mezun olan zoologlar kolayca iş bulabilirler. Özellikle alanında kendini geliştirmiş zoologlar çok daha kolay iş bulacaktır. Zoologlar ister üniversitelerde kalarak araştırma yapabilir veya öğretim görevlisi olabilirler. Zoologlar özel sektörde de devlet kurumlarında da iş imkanı bulabilmektedirler. Zoologlar diğer meslek gruplarına göre oldukça iyi bir maaş almaktadırlar. Bu nedenle birçok kişi zoolog olmak istemektedir. Ancak zoolog olmak, mesleği icra etmek sanıldığı kadar kolay değildir.

 

Zoolog Maaşları Ne Kadar

 

Bu makalemiz ilginizi çekebilir: Teğmen Maaşı Ne Kadar

Yorum yapın