Evde Kuran Okutmak Sevap Mıdır?

Kuran-ı Kerim Allah’ın sözlerini içermesinden dolayı evde Kuran okutmak faydalıdır. Evimizin manevi havasını arttırmak için bu yola başvurulabilir. Evin manevi havasını arttırmak evdeki insanların iç huzuru yakalamasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden iç huzur yakalamak için yapılacak aktiviteler arasında Kuran okumak veya okutmak bulunmaktadır.

Kuran okumak İslam peygamberinin hadis-i şerifleriyle sabittir ki çok sevaptır. İslam dininde iyi ya da kötü bir olaya neden olmak o işi yapmakla aynı tutulmaktadır. Örneğin bir insana namaz Kuran okumayı öğretmek, sayesinde o kişinin her Kuran okumasında alınan sevabın öğreten kişiye de gitmesi demektir.

Bazı kişiler Kuran okumayı bilmeyebilir. Ya da yeterince iyi okuyamayabilir. Bu durumda evde Kuran okutmak suretiyle Kuran okuma sevabından nasibini alabilir. Çünkü bu hareketiyle evinde ortam hazırlayarak bir kişinin Kuran okumasına sebep olmuştur. Bunun yanında eğer evinde bu güzel sözleri dinlemesi için başka kimseleri de çağırmışsa onların Kuran dinlemesine vesile olmuş demektir. Böylece Kuran dinleyen kişi sayısı adedince de sevap kazanmış olmaktadır.

Evde Kuran Okutmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle ortamı evde Kuran okutmak için uygun hale getirmek gereklidir. Bu ortamı hazırlamak temizlik ile başlar. Dinimiz temizliğe çok önem vermektedir. Bu yüzden Allah’ın sözlerinin söylendiği bir yeri temiz olması önemlidir. Eğer eve misafir de bağlanacaksa misafirlere ikram hazırlanabilir. Bu kazanılacak sevabı arttırabilir.

Evde Kuran Okutmak Sevap Mıdır?
Evde Kuran Okutmak Sevap Mıdır?

Hayatınızda bir şeylerin ters gittiği ve kendinizi çaresiz hissettiğiniz oldu mu? Bu dualar ile siz de çaresizlikten kurtulabilir ve ferahlayabilirsiniz. Çaresizlik Duası Var mı? Çaresiz Olduğun Anda Okunacak Dua

Evde Kuran Okuturken Hangi Sureler Uygundur?

 Evde Kuran okutmak isteyen kişilerin aklına evde hangi sureler okutur sorusu gelmektedir. Öncelikle Kuran bütün hepsi aynı anda okunamayacağı için indirilen her sure bütün konulardan bahseder. Bu yüzden hangi sure okutulursa okutulsun sevap kazanılır. Fakat bazı sureler Kuran’da önemli yer tutmaktadır. Yasin Süresi önemli bir yer tutanlardandır. Bir başka okutulabilecek sure ise Fetih Suresi olabilmektedir.

Bir başka akla gelebilecek soru da Kuran okutmak için para ödenmesi gerekli midir sorusudur. Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Fakat eğer sevap kazanılmak isteniyorsa para bu işe çok karıştırılmamalıdır. Bu yüzden evde Kuran okuyacak kişi para için değil Allah rızası için okuyacak kişilerden seçilmelidir.

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri