Cenazesini 70 Bin Meleğin Taşıdığı Sahabe

Cenazesini 70 Bin Meleğin Taşıdığı Sahabe

Yeryüzüne hiç ayak basmamış 70 bin meleğin indiği sahabe Sa’d bin Muaz (ra) kısa dünya hayatında sadece 6 yılını Müslüman olarak geçirmiştir. Bu kısa süre içinde Müslümanlık görevlerinde çok büyük hizmetlere vesile olan ve Peygamber (s.a.v) Efendimizin dilinde ‘’ Ensar içinde en sevgili olma’’ şerefine nail olan yüce bir sahabe olmuştur.

Sa’d Bin Muaz (ra) Kimdir?

Sa’d bin Muaz (ra), Evs kabilesinin reisiydi ve Mus’ab bin Umeyr (ra) aracılığı ile kalbinde İslam davası kökleşmiştir. Daha sonra tüm Evs kabilesinin hidayete ermesini aracı olmuştur. İlk Müslüman olur olmaz iki rekat namaz kılar ve kavmini bir araya toplayarak onlara şöyle buyurur; ‘’ Ey Eşheloğullrı! Beni nasıl bilirsiniz? ‘’ dedi.

‘’ Sen bizim efendimiz, en güvenilir adamımız ve en fazla ileri görüşe sahip olanımızsın.’’ dediler.

Sa’d bin Muaz (ra) da buyurdu ‘’ Ben de size söylüyorum ki, hepiniz benim gibi Allah’a ve Resulüne (s.a.v) iman etmeye başlayıncaya kadar ben içinizde bulunan hiçbir erkek ya da kadın ile konuşmayacağım.’’ dedi.

Yapılan bu konuşma sonrasında kabile içinde akşama kadar bütün erkek ve kadın Müslüman olmuştur. Hicretin 5. yılındaKureyş müşrikleri Medine’yi muharasa etmişlerdir. Müslümanlar çok zor durumdaydılar. Araka adında bir müşrik elinde yayıyla Sa’d bin Muaz’ı (ra) gözlemekte ve nitekim oku atınca sahabenin kol damarlarından birini parçaladı.

Ağır yaralanan Hz. Sa’d dua etmeye başladı. ‘’ Ya Rabbi! Şayet Kureyş ile aramızda olan savaş devam edecekse ben hayatta kalayım ve Peygamberimize (s.a.v) eziyet edenlerin ve O’nu yalanlayan bu adamlarla savaşmaktan hoşlandığım kadar hiçbir şeyden hoşlanmıyorum. Eğer aramızda olan savaş bitiyorsa şehadet mertebesine yükselt.’’ diye dua etti.

Peygamberimiz Beni Kureyza Yahudilerinin yaptıkları anlaşmayı bozması sonucunda hakemlik yapması için Sa’d bin Muaz’ı seçti ve hüküm vermesini söyledi. Hüküm verdikten sonra çadıra döndü ve yarası açılan Sa’d bin Muaz (ra) şehit oldu. Peygamberimiz (s.a.v) ‘’Cenazesi için yeryüzüne ayak basmamış 70 bin melek inmiştir.’’ diye buyurmuştur.

Kategoriler Genel

Yorum yapın