Dilek Duası

Dilek Duası istek ve arzularımızın gerçekleşmesi için, Allah’a yalvarmak, ondan maddi veya manevi bir şeyler talep etmektir. Nihayetsiz kudret sahibi Allah’tan aciz bir kul bizlerin istemesidir.

Dilek duası aslında her dua gibi bir ibadettir. Zira dua gibi ibadetler rızayı ilahiyeye bakar. Bu manada Peygamberimiz (s.a.v) Dua, ibadetin özüdür.” demiştir.

Bir vakit bir zat hem kıtlıktan hem fakirlikten ve çocuğunun olmadığından Hasan-ı Basri hazretlerine gelerek şekvada bulunuldu. O mübarek ona istiğfar etmesini söyledi. Nedeni sorulunca, Kurandan üç ayet okudu.

O ayetler mealen şunlardı, Rabbinize çokça istiğfar (bağışlanma) edin ki, böylece gökten bolca yağmur indirsin; ve size, mal ve evlatlar (oğullarla) yardım etsin, sizin için bahçeler versin, ırmaklar versin.) (Nuh suresi 10–12)

Birisi Peygamber efendimize (s.a.v) gelerek çocuklarını idarede sıkıntı çektiğini ifade edince “Neden istiğfar (afv dilemek) etmiyorsun? Ben günde 100 defa istiğfar ederim” demiştir. Aşağıda verilen  istiğfar duası 100 kez okunmalıdır.

Dilek Duası Okunuşu

Dilek duası

Estagfirullah minkülli mâkerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâilahe illâhüvel hayyelkayyûme ve etûbüileyh

Dilek Duası Anlamı

Ey Rabbim senin razı olmadığın şeylerden, yapmış olduklarımı affet ve yapmadıklarımı ise yapmaktan muhafaza et! Kendisinden hariç ilah olmayan Hay (diri), Kayyum (kaim) ve Azîm (büyük) olan Allah’a istigfar eder (tövbe eder) ve günahlarımdan pişman olup O’na sığınırım.

Türkçe Dilek Duası

“Yâ Rabbi! yalnız sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v) hürmetine yalnız senden istiyorum. O ki senin habibindir, o habibini vesile ederek, sana yalvarıyorum. Onun hatırı için kabul eylemeni istiyorum. Ya Rabbi onun hürmetine dualarımı kabul et!”

Dilek Duası Kabulü İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Dilek duası gibi dualarının kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Dua ettiğinde duayı işiten ve he şeye gücü yeten bir zatın (ilahın) olduğunu bilmek ve hissetmek ve bundan şüphe etmemektir.

Dualarım niçin kabul olmuyor dememeli unutmayalım belki daha vakti vardır ısrarla devam edeceğiz.

Duaya tövbe, istiğfar ile başla ve salavat getir duayı yapa ve tekrar salavat ile bitir. Salavatlar makbul dualardır ortası da makbul olur inşallah.

Samimane, yalvararak ihlas ile dua etmelidir.

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) sahabelere dedi ki Allah’a günah işlemeyen bir dille dua ediniz. Sahabeler sordular böyle bir dili nasıl bulunacağız. O (s.av.) “Siz birbirinize dua edin! Zira ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir.” O zaman birbirimize dua edelim..

Dilek Duası Hakkında Hadisler

“Allah (c.c.) dualarınızı duanızı kabul eder. Dua ettim, lakin duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan (c.c.)  çok isteyiniz! Zira kerem (cömert) sahibinden istiyorsunuz.”

Ama olan bir zat Ya Resulallah! Allah’a dua etseniz de  gözlerim açılsa dedi. Peygamber efendimiz (s.a.v.) de, Güzelce abdest al! Sonra;

“Yâ Rabbi! yalnız sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v) hürmetine yalnız senden istiyorum. O ki senin habibindir, o habibini vesile ederek, sana yalvarıyorum. Onun hatırı için kabul eylemeni istiyorum. Ya Rabbi onu şefaatçi yapıyorum, onun hürmetine dualarımı kabul et!”” diyerek dua etmesini istedi. O da, abdest alarak dua etti. Hemen gözleri açıldı.

Dilek duası yaptığımızda aceleci olmadan ısrarla ihlasla Allah’tan (c.c.) isteyelim. Muhakkak ki o kullarına pek şefkatli olandır. Selam ve dua ile.

“Dilek Duası” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

1melek.com petinya.net Kedi isimleri