Ziraat Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Bankası banka kartınızın üzerinde Ziraat Bankası hesap numarası yazmaktadır. Ziraat hesap numarası 8+4 hane olarak belirlenmiş olup son 4 rakam olarak 5001 ya da 5002 şeklinde devam eder. Kartın ön yüzünde birçok rakam olduğu için genellikle Ziraat Bankası hesap numarasının nerede yazıldığı çok fazla sorulan bir soru haline geliyor. Şimdi detayları bakalım.

Bankkart combo hesap numarası

Bankkart combo ön üstünde bulunan ve 16 rakamdan oluşan ve kartın tam orta kısmını kaplayan büyük sayısal değer banka kart numarasıdır. Ziraat Bankası banka kart numarası bir hesap numarası değildir. Ziraat hesap numarası bu banka kartının ön yüzünde bulunan kart numarasının sağ altında bulunan daha küçük rakamlarla yazılan ve ortalama 8 haneden oluşan bir numaradır.

Bu 8 haneden oluşan numaranın sonuna 5001 ya da 5002 ve 5003 gibi rakamlar eklenerek Ziraat Bankası hesap numarası bulunabilir. Tek hesabınız varsa ve başka ikinci bir hesabınız yoksa sizin son 4 rakamını 5001 ile biter.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?


Hesabınızın yüklü miktarda bir para gelecekse ve karşıdaki kişi sizden Ziraat Bankası hesap numaranızı istiyorsa ön yüzünde bulunan 8 artı 4 haneli hesap numarasını gönderebilirsiniz. ama çok yüksek düzeyde bir para transferi gerçekleşecekse hesap numarasında emin olabilmek için 444 00 00 numaralı Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilir ve banka hesap numarası konusunda emin olabilirsiniz.

Çünkü yanlış yazılan bir hesap numarası nedeniyle para başka bir hesaba gidebilir ve hak iddia edemezsiniz. Karşıdaki kişi parayı geri göndermek istemezse uzun bir hukuki süreç başlayacaktır diyebiliriz. Bundan dolayı hesap numarasını doğru yazdığınızdan mutlaka Emin olmalısınız.

IBAN numarasından hesap numarasını nasıl buluruz?

Bütün bankalarda olduğu gibi Ziraat bankası’nda da hesap numarası IBAN numarasının içinde yer almaktadır. IBAN numarası Türkiye’nin kısaltılmışı olan büyük harflerle TR ile başlar. Devamında 24 tane rakam yan yana gelerek IBAN oluşturur Ziraat Bankası IBAN numarasının son 12 hanesi sizin müşteri hesap numaranızı oluşturmaktadır. Eğer kartınız da açık bir şekilde IBAN numarası yazıyorsa bunun son 12 hanesini alarak bu ne hesap numarası olarak kabul edebilirsiniz.