Zihinsel Stres Düzeyi – Zihinsel Stresi Azaltmak

Zihinsel Stres Düzeyi Stres günümüzde insanlara en çok zarar veren ve yaşam kalitesini düşüren konulardan birisi olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde stresin sebep olduğu rahatsızlıklar fiziksel nedenlerden dolayı hasta olan insan sayısını geçmiştir. Bundan 50 yıl önce de bu konunun önemi anlaşılmış ve azaltmak için ciddi araştırmalara başlanmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki  zihinsel stresin önüne geçmek oldukça basittir. Siz de bu kolay yöntemleri uygulayarak stres seviyenizi etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

Başka İşlerle Meşgul Olmak

Başka İşlerle Meşgul Olmak

Zihinsel Stres Düzeyi Stresin en büyük nedenlerinden birisi aşırı düşünmektir. Bunu fark eden bilim insanları da ikinci dünya savaşı sonrasında cepheden dönen askerlerin yaşadıkları stresi azaltmak için bu yönteme başvurmuşlardır. Onların sürekli düşünüp olumsuz olayları zihinlerinde defalarca canlandırmanın önüne geçmek için! Düşünmeleri ve beyinlerini kullanmaları gereken işlere yönlendirmişlerdir. Günümüzde de stres ile mücadele etmek için en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Bakış Açısını Değiştirmek

Bakış Açısını Değiştirmek

Zihinsel Stres Düzeyi Stresle mücadele konusunda da etkili olan yöntemlerden bir diğeri bakış açısını değiştirmek olur. İnsanların, değiştirmek için gücü yetmediği şeyleri kafaya takması ve bundan dolayı stresli olması günümüzde epey yaygın bir durumdur. Bunu kabullenmek ise bir özgürlük ve rahatlama getirmektedir. Bu sayede zihni sürekli meşgul eden ve zarar veren düşüncelerden kurtulmak mümkün olur. (Dert ve Sıkıntıların Dönüşümü)

En Kötü Senaryoyu Kurgulamak

En Kötü Senaryoyu Kurgulamak

Stres ile baş etme konusunda oldukça faydalı olan yöntemlerden birisi de en kötü senaryoyu kurgulamak olur. En kötüyü düşünmek ve sonrasında bunu düzeltmek için yapılacakları belirlemek stresten kurtulma konusunda etkili bir yöntem.