Üniversite Öğrencileri İçin Kariyer Planlaması Rehberi

Kariyer Planlaması; Genç veya yaşlı fark etmeksizin prestij sahibi olmak için yapılan çalışmaların düşünsel hazırlık aşaması olan kariyer planlaması tam olarak nedir ve neden önemlidir?

İnsan doğduğu günden itibaren bir gelişme ve değişim sürecinin içerisine girer. Her geçen saniye, dakika ve günler içerisinde büyür ve gelişme kaydeder. Aynı zamanda insanların yaşamlarında da çeşitli evreler vardır. Okul öncesi, okul dönemleri ve okul sonrası dönemlerdir. Kişilerin yaşamda başarı kazanmasında ise bu okul dönemlerini çok iyi değerlendirmesi gereklidir.

Bilinçli aileler çocuklarının daha iyi bir eğitim hayatı olması açısından son derece planlı ve programlı bir yol izlerken bazı aileler bu durumda daha esnek davranabiliyor. Ancak unutulmamalıdır ki eğitim süreci bir çocuğun kariyer yaşamında ve hayatının geri kalanında büyük bir önem taşımaktadır.

Bu nedenle ailelerinden ziyade öğrencilerin kendi kariyer planlaması çalışmalarını kendilerinin yapması gerekmektedir. Öğrenciler için en büyük amaç genelde üniversitede iyi bir bölüm kazanmaktır. Ancak hayatta gerçek başarı için iyi bir bölüm okumaktan çok daha fazlasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu nedenle üniversiteyi kazanan öğrencilerin kendi kariyerleri adına ciddi çalışmalar yapmaları gereklidir.


Üniversite Sonrası Kariyer Planlaması

universite sonrasi kariyer planlamasi
Üniversite Sonrası Kariyer Planlaması

Üniversiteyi kazanmak demek her sorunun bittiği anlamına gelmiyor. Asıl sorunlar ve çalışmalar bu süreçten sonra başlıyor. Özellikle de iyi bir üniversitede güzel bir bölüm kazandıysanız okulun sizlere sunduğu her olanaktan yararlanmaya özen gösterin. Kütüphanesi, akademisyenleri, farklı ve zengin bir çevre sizin kariyerinizde önemli bir yere sahiptir.

Bu süreçte mesleğiniz hakkında detaylı bilgiler edinmeye özen gösterin. Okul sırasında kendi bölümünüz yanında bir de yan dal eğitimi almaya çalışın. Mesleğinizi destekleyecek ek bir diploma iş hayatına atıldığınızda sizin için büyük bir kolaylık olacaktır. Üniversitedeyken kariyer planlaması yapmak mezuniyet sonrasında hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Bir Değil İki ve Daha Fazla Yabancı Dil Öğrenin

kariyer planlamasi yabanci dil
Bir Değil İki ve Daha Fazla Yabancı Dil Öğrenin

Günümüzde artık tek bir yabancı dil bilmek işe girmek için önemini yitirmeye başladı. Bu nedenle yabancı dil konusunda mutlaka çok yönlü olmanız gerekmektedir. Üniversite seçimi yaparken yabancı konusunda sizlere fırsatlar tanıyan alanları tercih etmelisiniz. Özellikle İngilizce eğitim veren bölümlerden mezun olmak size iyi bir fırsattır.

Ek yabancı dillerle kariyerinizi biraz daha pekiştirebilirsiniz. Bununla birlikte yabancı dil öğrenirken sadece kendinizi ifade edecek kadar dil bilmek işinize yaramaz. Yabancı dil öğrenmekten kasıt mesleğinizi ana dilinizde konuştuğunuz gibi konuşabilmelisiniz. İngilizce yanında Almanca, Arapça, İspanyolca, Rusça öğrenilebilecek diller arasındadır. Dil seçimi yaparken sektörünüzde hangi ülkelerle daha yoğun ilişki içerisinde olduğunu da inceleyebilirsiniz. Özellikle ERASMUS gibi yurtdışı dil programlarını kaçırmayın.

Okumaya Özen Gösterin

okuyun
Okumaya Özen Gösterin

Üniversiteye başladığınızda ders kitapları haricinde farklı kitaplar da okumaya özen gösterin. Okumak sizi geliştirecek en önemli aktivitedir. Üniversite döneminde hem mesleğiniz ile ilgili olarak hem de genel kültürünüzü geliştirecek şekilde kitaplar okumaya özen gösterin. Dünya gündemini ve ülkenin güncel olaylarını yakından takip edin. Hayatınız sosyal medyadan ibaret olmamalıdır.

Okurken okuduklarınızı yorumlamak kendinize göre bir hayat görüşü de oluşturmak önemlidir. Okumak için hem güncel hem de klasik eserleri tercih edebilirsiniz. Eğer işletme ve iktisat gibi bir alanda okuyorsanız güncel ekonomi dergilerini mutlaka aylık olarak takip etmelisiniz.

Kariyer Planlaması ile İlgili Olarak Fikir Alın

Hayatta ne yapmak istediğinize karar vermesi gereken sizsiniz. Ancak yine de sizden daha fazla iş ve hayat tecrübesi olan kişilerden fikir almak kariyer planlarınızı zenginleştirecektir. Bu süreçte iş dünyasında önemli isimlerin sözlerine kulak verebilirsiniz. Başarısız olan insanların neden başarısız olduklarını yakından takip edebilirsiniz.

Yatırım ve Yatırım Alanları Hakkında Bilgi Edinin

Üniversitede hangi bölümü okuyorsanız okuyun fark etmeksizin mutlaka yatırım alanlarında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Meslek hayatınıza atıldığınızda paranızı iyi bir şekilde değerlendirebilmek ve tasarruf elde edebilmek için yatırım yapmayı bilmelisiniz. Öğretmen ya da doktor olmanız fark etmiyor. Eğer kendi paranızı idare edemezseniz ilerleyen süreçte kariyerinizi geliştirmek için yeterli olanaklarınız da olmayacaktır.

Okulda Öğrenci Kulüplerine Katılın

ogrenci kulupleri
Okulda Öğrenci Kulüplerine Katılın

Öğrenci kulüpleri farklı amaçlarla düzenlenir. Buralarda hem sosyal çevrenizi genişletme imkanı elde edersiniz hem de farklı alanlarda kendinizi geliştirme şansı bulursunuz. Kariyer planlama süreci için bu kulüpler son derece idealdir. Aynı zamanda arkadaş çevrenizi de kariyer yaşamınıza göre şekillendirmenizde oldukça önemlidir.

Lisans Sonrası Eğitimleri Araştırın

Eğitimlerinizi yalnızca lisans diploması ile sınırlamayın. Üniversite bittikten sonra eğitimlerinizi devam ettirebilmenin de yollarını arayın. Öncelikle lisansüstü eğitimle işe başlayabilirsiniz. Bunun için de üniversite okurken ders notlarınızın yüksek olmasına önem vermeniz gereklidir. Doktora, yurt dışında master eğitimleri, mesleki yeterlilik kursları vs gibi birçok eğitim alternatifi bulunmaktadır.

İş ve Sosyal Çevrenizi Genişletin

sosyal cevre
İş ve Sosyal Çevrenizi Genişletin

Sosyal çevrenizin geniş olması demek iş hayatında oldukça önemlidir. Farklı sektörlerde çalışan kişileri tanımak en çıkmaz anlarınızda destek alabilmenizde önemlidir. Bunun için de üniversitedeyken arkadaş çevrenizin farklı bölümlerden olmasını sağlayabilirsiniz. Bu çevreyi genişletmek için kariyer planlaması gelişim seminerleri, panellere ya da fuarlara katılarak da yapabilirsiniz.

Aynı zamanda okurken yarı zamanlı çalışmak da kariyeriniz açısından önemli bir fırsattır. Kendi alanınızla ilgili bir işletmede yarı zamanlı olarak işe girmek hem mesleği öğrenmek hem de iş çevresi geliştirmek açısından son derece avantajlıdır.

Yaz stajları kariyeriniz açısından son derece önemlidir. Stajlarınız sırasında az da olsa bir iş çevresi edinir hem de mesleğiniz ile ilgili birçok konuyu kolayca öğrenebilirsiniz.

Kariyer Planlaması İçin Koçluk Hizmeti Alın

Kariyer planlaması konusunda yetersiz olduğunuzu hissediyorsanız bu alanda sizlere koçluk hizmeti verebilecek kişilerden yardım alabilirsiniz. Bu kişiler sizlere üniversite döneminde ve sonrasında neler yapabileceğiniz konusunda önemli destekler sunmaktadır.