Tek Başına Tatil Yapabilir Miyiz? – 5 Öneri

Kafa dinlediğimiz, rahatladığımız ve stresten uzaklaştığımız zaman tatili herkes yapmaya bayılır. Çünkü günlük hayatın temposundan azda olsa uzaklaşmaya yardımcı olur. Bu tatili tek başınıza yapmayı düşünüyorsanız fakat tek başına tatil için net karar veremediyseniz yazımızı kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Tatile genelde aileyle ya da arkadaşlarla gitmek tercih edilir. Çünkü kalabalık yapılan tatilin daha eğlenceli olduğu düşünülür. Tabi birçoğumuz tarafından… Ancak bazı kişiler yalnız takılmayı daha çok severler. Kimseye bağlı olmadan sadece kendi istekleri doğrultusunda hareket ederler. Böyle insanlar normal hayatlarında da tek tabanca yaşamaya alışıktırlar. Eğer siz de tek başınıza bir şeyler yapmak istiyorsanız sizin için özellikle tatilde yapabileceğiniz birkaç öneri.

Dilediğince Gez

Kalabalıkla yapılan tatilde herkes birbirine uymak zorunda kalabilir. Birisi A yerine gitmek isterken diğeri B yerine gitmek ister. İşte bu istenmeyen durum zaman kaybına hatta tatsızlıklara neden olabilir. Ancak tek başına tatil veya başka bir etkinlik yapmayı düşünenler için bu geçerli değildir. Kendi kararları doğrultusunda istedikleri yere istedikleri zaman gitmekte özgürdürler. Tabi iç sesiyle kavga etmezse 🙂

Özellikle yapılacak gezilerde bir rehber ile hareket etme zorunluluğu olmadan, kaybolmanın ve öğrenmenin tadını çıkararak tatil yapmak gibisi yoktur. Yalnızlıkların ve sessizliğin diyarı Afrika’da bir atasözü der ki “Kaybolmak, yolu öğrenmektir.”

Farklı İnsanlarla Tanış

Tek başına tatil yapan bireyler farklı insanlarla tanışıp, sosyal çevresini genişletilebilirler. Herhangi bir toplulukla gidildiği zaman belki de bağlı bulunduğu topluluk dışında konuşma ve sosyalleşme fırsatı bulamayabilirler. Hatta topluluğun kabul etmediği ve sizi kısıtlayabileceği durumlar da olabilir.

Yalnız başınızayken çekingenliğinizi de yenerseniz sosyalleşmeniz kendi sınırlarınız dahilinde olacaktır. İstediğiniz kişiyle veya kişilerle iletişim kurabilir, kültürel birikimler elde edebilirsiniz. Bunu ne kadar sürdürebileceğiniz tabi ki sizin elinizde. Ne de olsa yalnızlığı seven birisisiniz 🙂

Dil öğrenme arzusuyla yurtdışı seyahatlerine çıkan ve hiç dil öğrenemeden geri dönen birçok kişi dil öğrenememelerin sebebini farklı insanlarla iletişim kurmamalarına bağlamaktalar. Tek başına tatil yaparken iletişim kuracağınız, çevrenizdeki tanımadığınız insanlar yeni kültürlerden ziyade dil öğrenmenize de katkıda bulunabilir.

Otelden İstediğin Saatte Çık

Kalabalıkla yapılan tatillerde hep birilerini beklemek zorunda kalabilirsin.Biri geç uyanır diğeri çok erken… Bu da yapılacak olan gezi veya etkinliğin uyumsuz ve verimsiz olmasına neden olabilir.

Yine o sihirli girişi yapalım. Eğer tek tabancaysan 🙂 böyle bir durumla uğraşmak zorunda kalmazsın. Dilediğin saatte kalk, kahvaltını yap ve o çok istediğin Adana‘daki Hürriyet Mahallesi’nde güvenle gez. Böylece yanındaki kişinin lüzumsuz tavırları sebebiyle planladığın tatili 2x’e sarmak zorunda kalmayacaksın.:)

Plajda Kitap Oku

Plajda denize girmek ve güneşlenmek dışında kitap okuyarak da hoş vakit geçirebilirsiniz. Saatler boyunca kitap okuyun ve bilgilenin, bu esnada zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Gezmekten yorulduysanız tüm günü burada geçirebilirsiniz.Hatta her güne bir kitap belirleyin ve onu bitirmeye çalışın.

Şarjı bitmeyen, parlaklığını kısmak zorunda kalmayacağınız bu değerli nesneyi sessizlik içinde okurken daha iyi anlayabileceksiniz ve kitaptaki betimlemelere daha iyi odaklanabileceksiniz. Böylece tek başına tatil yaparken sessizlik ve huzur içinde okuyacağınız her kitap ile kafanızın içinde yönetmenliğini sizin yaptığınız efsane filmler oynayacak.:)

Tatil Kameramanı Olma

Günümüzde tatile gidip sosyal medyadan fotoğraf veya video paylaşmayan kalmadı herhalde.:) Tatile giden bu sosyal medya aşığı arkadaşlarımızın attığı bitmek bilmeyen fotoğraf ve videolar ile adeta siz de tatil yapmış gibi oluyorsunuz.

Tek başına tatil yapmak sizi olası bir tatil kameramanlığından korur. Ne mi bu tatil kameramanlığı? Kısaca açıklayalım. Tatile beraber gittiğiniz kişi ya da daha kötüsü kişiler her gördüğü yerde bir fotoğraf çekinmek isterse ve bu fotoğrafları sizin çekmenizi isterse sizin tatil, tatil kameramanlığına dönüşmüş demektir. Tek başına tatil yapmak, istekleri geri çeviremeyen naif kişiliğiniz sebebiyle tatil boyunca hatırını kıramayacağınız kişilerin fotoğraflarını çekmeyi ortadan kaldırır.

Kafanızı Dinleyin

Bir süre internete bakmayın, kimseyle irtibatta olmayın. Tabi önceden böyle bir şey yapacağınıza dair haber verin. Sadece kendiniz ve iç sesiniz kalsın. Hayatınızı sorgulayın, yaptıklarınızı düşünün ve ufak bir meditasyon yapın.

Kafa tatili dedikleri şey, içinizi rahatlatmaktan geçer. Eve dönüşte aklınızda soru işaretleri kalmasın, her şeyi berrak bir hale getirin. İyice dinlenin, işle alakalı hiçbir şey düşünmeyin sadece içinde bulunduğunuz ana odaklanın. Anı yaşayın ve mutlu olmaya bakın. Tatil sonunda motivasyonunuz ve pozitif düşünceleriniz artmış olacaktır.