Stres Mide Bulantısı Yapar Mı? – Stresi Azaltmak İçin 6 Öneri

Bedenimiz ve zihnimiz birbirinden ayrı gibi görünse de birbiriyle tamamen bağlantılı bir bütündür. Vücutta stres seviyesi yükseldiğinde, bedenin kimyasal dengesi bozulmaya başlar ve çeşitli şekillerde tepkiler vermeye başlar. Stres mide bulantısı başta olmak üzere omuzların kasılması, solunumun hızlanması, kalbin sıkışması, mide yanması ve mide kasılmasına neden olabilmektedir.

Stres Mide Bulantısı Yapar Mı? – Stresi Azaltmak İçin 6 Öneri

Stres seviyesi yükseldiğinde vücutta adrenalin, noradrenalin, kortizol gibi hormonlar salgılanmaya başlar. Bu hormonlar vücudumuzu tehdit altında hissettirir ve vücudumuz bir şekilde tepki verir.

Sinir sistemi ne kadar çok aktif olur ve stres hormonları ne kadar çok salgılanmaya devam ederse vücutta ve organlarda o kadar hızlı yıpranma gerçekleşir. En çok yıpranan organların başında mide gelmektedir.

Strese Bağlı Mide ve Bağırsak Semptomları

 • Hazımsızlık,
 • Karın krampları,
 • İshal ve kabızlık,
 • İştah kaybı,
 • Mide bulantısı,
 • İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS), ve Peptik Ülserler.

Stres Mide Bulantısı Yapar mı? Hafife Almayın!

Günümüzde gerek iş hayatındaki stresler, gerekse kişilerin aile yaşantısındaki problemler çeşitli mide hastalıklarının artmasına neden olmuştur. Stres durumlarında karşılaşılan mide sorunlarından biri de mide bulantısıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, mide bulantısının psikolojik nedenlerinden biri de kişinin kendisini ifade edememesinden kaynaklıdır. Bastırılmış, ifade edilmeyen duygular vücutta birikir ve zaman zaman mide bulantısı olarak kendisini gösterir.

Gençlerde sınav kaygısı, çalışanlarda başarısız olma korkusu ve işini kaybetme kaygısı, anne babalarda sıkça görülen endişe ve kaygılar zaman zaman mide bulanmalarına sebep olmaktadır. Son yıllarda mide ilaçlarının kullanımının artma sebeplerinden biri de yaşanılan bu kaygı durumlarıdır.

Mide, vücudumuzda tüm negatif duygularımızı bastırdığımız organdır. Bu nedenle strese en çok tepki veren organ olması da kaçınılmazdır. İnsanlar genellikle bu durumu hafife alarak ilaçlarla geçiştirmeye çalışırlar fakat esas yapılması gereken sorunun kökenine inerek vücuttaki stres seviyesinin azaltılması ve gerçek iyileşmenin sağlanmasıdır.

Stres Yönetimine Önem Verin

Stresle baş etmenin çeşitli yöntemleri ve teknikleri vardır. Hayatlarında sıklıkla stres durumlarıyla karşılaşan ve olumsuz etkileriyle karşılaşan kişiler için en doğru seçenek; yaşam tarzını değiştirip kişisel gelişim üzerine yoğunlaşmak ve böylece stresi yönetebilmek olacaktır.

Psikolojik nedenli mide bulantılarında yaşanılan en büyük sorunlardan bir tanesi; hastalığın ciddiye alınmayıp, ilaçlarla geçiştirilmesi, tedavi gerekmeyen bir durum olduğunun düşünülmesidir. Geç kalınmış teşhis ve tedavi durumları gereksiz ilaç kullanımı yaratarak daha farklı hastalıkların çıkmasına sebep olabilir.

Stres yönetimi günümüzde herkes tarafından öncelik olmaya başlamış, huzurlu ve dingin zihne ulaşmak için insanlar yoga, nefes egzersizleri, meditasyon gibi aktivitelere yönlenerek stres yönetimini sağlamaya başlamışlardır.Stres yönetimiyle ilgili sorun yaşıyorsanız sizde bu tür aktivitelere yönelerek, hayatınızdaki stres seviyesini azaltarak, daha sakin bir zihne sahip olabilirsiniz.Kişide eğer stres mide bulantısı ile kendini gösteriyor ve şiddetini artırıyorsa kişi mutlaka bir psikiyatriste gitmeli, daha profesyonel bir yardım talep etmelidir. Sağlık hafife alınmamalı, ilerde daha büyük sorunlar yaşamamak için tedbirli olunmalı, mutlu olmak için sebepler bulunmalı ve gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Stres ve Kaygıyı Azaltmak İçin İpuçları

 1. Nefes egzersizlerine yoğunluk verin.Sessiz ve yavaş yapılan nefes egzersizi sonrası sonuçlara hayran kalacaksınız.Nefes alıp vermeniz çok yavaş, sessiz ve burnunuzdan olmalıdır.Nefes alırken midenizi dışarı itin ve nefes verirken inmesine izin verin.
 2. Hayır demeyi bilin.İş dışında her konuda bazılarının isteklerini yerine getirmeye çalışmayın.Özgür olun ve sınırlarınızı bilin.
 3. Egzersiz ve yoga yapın.Egzersiz,günde on beş dakika olsa bile stresi azaltmanın harika bir yoludur. Egzersiz yaptığınızda vücudunuz, beyninizdeki reseptörlerle etkileşime girer ve vücudunuzda olumlu bir his uyandıran endorfin adı verilen kimyasalları serbest bırakır.
 4. Kontrol edemediğiniz şeyler üzerinde stres yapmak yerine, sorunlara çözüm bulabileceğiniz şeylere odaklanın. Mide sorunlarınıza nasıl tepki vereceğiniz de dahil olmak üzere tepkiniz sizin seçiminizdir. Mide problemlerini kabul etmek kaygınızı azaltacak ve semptomlarınızı azaltacaktır. Mideniz için endişelenmek,sorununuzu daha da kötüleştirir.
 5. Nane ve zencefil,mide rahatsızlığı için doğal ilaçlar olarak bilinir.Eğer çayı için vakit yoksa bunları çiğnemek de faydalı olacaktır.
 6. Her gün kendinizi rahat hissettirecek egzersiz,yoga ve düşüncelere yoğunlaşın.Bunları günlük olarak tekrarlayarak stresi en aza indirgemiş olacaksınız.

Stres’i Yenmek İçin Diğer Öneriler

 1. Meditasyon yapmak
 2. Yoga veya egzersiz yapmak
 3. Düzenli uyku düzeni kurmak
 4. Olumlu düşüncelere odaklanmak
 5. Keyifle yapılabilecek hobiler edinmek
 6. Doğada yürüyüş yapmak
 7. Arkadaş veya aile ile zaman geçirmek
 8. Kitap okumak veya film izlemek
 9. Kendinize vakit ayırmak
 10. Sosyal aktivitelere katılmak
 11. Başkalarına yardım etmek
 12. Mutfakta yemek pişirmek
 13. Gezmek veya tatile çıkmak
 14. Fiziksel olarak aktivite yapmak
 15. Stres kaynağı olabilecek aktivitelerden kaçınmak
 16. Kendinize zaman tanımak
 17. Kendinize pozitif yargılar yapmak
 18. Yeni şeyler öğrenmek
 19. Kendinizi ve başkalarını kabul etmek
 20. Kendinize sevgiyi ifade etmek

Bu yazımızda Stres Mide Bulantısı Yapar mı? sorusuna cevap bulmaya çalıştık. Diğer konularımızı da inceleyebilirsiniz.