SENETLE ARABA SATAN GALERİLER

Banka kredisi çekmek istemeyenler ya da kredi başvurusu olumsuz sonuçlananlar için en iyi araç sahibi olma yöntemi senetle araba almaktır. Bu yazımızda özellikle büyük şehirlerde senetle araba satan galerilerin hangileri olduğunu ve ikinci el taksitle araç satışlarının nasıl yapıldığını yazdık. Galerinden ikinci el taksitle araç almak istiyorum diyenlerin yapması gerekenler birkaç basit işlem vardır. Gelir belgesi, iyi bir kredi sicil raporu ve sabit ikametgah belgeleri tamamlandığından senetli vadeli otomobil almak mümkün olacaktır. Senetli otomobil satışı peşinatsız ya da birkaç bin TL peşinatla ve uzun vadeler ile yapılabilmektedir. Vadeli otomobil satan yerler, 12 aydan 48 aya kadar vade seçenekleri ile müşterilerine hizmet etmektedir.

Herkesin bütçesine göre, gerek ticari araçlar gerekse hususi araç satışlarında taksit seçenekleri mevcuttur. Bazı müşteriler 5 bin TL peşinat verirken bazılar ise hiç peşinatsız almak istemektedir. Öncelikle peşinatsız otomobil almak için yapılması gerekenleri yazalım, daha sonra da vadeli 2. el araçların nerelerde satıldığını tek tek inceleyelim.

Peşinatsız Senetle Araba Almak

Nakit imkanı olmayanlar için peşinatsız otomobil satışı yapan galeriler, firmalar ve şahıslar vardır. Belli güvenceler altında bu imkandan yararlanabilirsiniz. Örneğin, sahibinden peşinatsız vadeli araba satanlar da var olup bu kişilerden araç almak için birebir görüşmeniz gerekmektedir. Eğer karşıdaki kişi güven veriyorsa bireysel bir sözleşme imzalayabilir ve elden taksitli araç alabilirsiniz.

Galeriden hiç peşinatsız senetle araç almak görüldüğü gibi çok basit değildir. Bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunların başında satıcıya bir güven vermeniz gerekmektedir. Bu da gelir belgesinin olması ve kredi sicilinin de en azından kabul edilebilir bir seviyede olması ile mümkündür.

Ön ödeme yapmadan otomobil alma niyetiniz varsa; senetle peşinatsız araba almak hakkında kaleme aldığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Birçok kişi eskiden galeriden taşıt almak istemezdi; çünkü bozuk çıkmasından endişe edilirdi. Hatta peşinatsız taksitle otomobil veren galeriler çok kolay şekilde senetle ucuz otomobil satınca birçok kişi araçların sorunlu olmasından endişe ederdi. Ama bundan sonra; almış olduğunuz vasıta bozuk çıkarsa senetleri geri alma ve vasıtayı iade etme hakkınız olacaktır. Hükümet çıkarmış olduğu yasaya göre artık satıcı firmalar 2. elde belli bir km garantisi vermek durumunda kalacaktır. Bu ne kadar uygulanır bilinmez; ama en azında biraz daha rahat ticaret yapmanızı sağlayabilir.

İkinci El Taksitle Araba Veren Yerler

Aşağıda sayacağımız koşullar çerçevesinde ülke genelinde birçok firma ya da galeri elden taksitli şekilde ikinci el taşıt satmaktadır. Bu illerin başında; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Adana gibi iller gelse de diğer bütün illerimizde belli bir güvence dahilinde elden senetli satışlar yapılmaktadır. Tamamı senetle araba satan yerler ile eski aracınızı ön ödeme olarak satın alan yerlerin şartları farklıdır.

Elinizde eski aracınız varsa ve bunu peşinat saydırarak sıfır araç almak istiyorsanız; Peşinatsız sıfır araba kampanyaları başlıklı yazımızı mutlaka okuyun ve oto kampanyaları hakkında bilgi sahibi olun.

Tamamı senetle otomobil için ise aşağıdaki galericilerden teklif alabilirsiniz. Taksitle ikinci el araba satanlar daha çok İstanbul ve Ankara illerinde yaygınlaşmıştır. Söz konusu illerde oturanlar için ucuz 2. el araçları satan firmaları yazdık. Örneğin; Ankara ilinde Kızılırmak Grup İnşaat bu noktada müşterilerine halen destek olmaya devam etmektedir. Bunun yanında;  Ar-ce Oto kefilsiz, senetsiz araba satmaktadır.

taksitle araba satanlar

İstanbul’da ise; Mirza Çağlı Filo, Balamanlar, KNC Garage gibi oto satış merkezleri herkesi araç sahibi yapıyoruz sloganı ile satışlarına devam etmektedir.

Yine İzmir, Bursa, Adana illerinde vadeli oto satım yapan firmalar bulunmaktadır. Bu bilginin yanında şu ek bilgilendirmeyi yapmakta fayda vardır; Türkiye’de aslında bütün galericiler vadeli araba satmaktadır; ama yukarıdaki özelikle gelir belgesi ve kredi sicilinin oldukça iyi olması gerekmektedir.

Galeriler dışında ayrıca yetkili bayiler arasında yer alan; Ford, Renault, Nissan, Opel, Fiat, Dacia markaları da yıl sonuna doğru senet ile araba kampanyaları düzenlemektedir. Bu firmalar diğer dönemlere göre çok daha ucuz senetle otomobil satarak ellerindeki stokları tüketmeyi amaçlamaktadır. Özellikle 2028’in sonunu bekleyecek olanlar için, bir miktar peşinat ile bunu önerebiliriz.

İzmir’de bulunan kişiler için otokent pazarında senetle araç satan galerilerin olduğunu söyleyebiliriz. Ankara, Adana, Bursa ve diğer illerin oto galeri sitelerinde bulunan birçok iş yeri bu satışlar konusunda destek olmaktadır. Ayrıca, İstanbul toptancılar çarşısında birçok galeri senetli araba satışı yapmaktadır. İstoç center olarak bilinen İstanbul’un diğer ilçelerinde oturanlar buraya gelerek istedikleri model, renk ve fiyatta araçlara bakabilir ve beğendiklerini uygun ödeme seçenekleri ile satın alabilirler. İstoç’un yanı sıra Pendik, Bağcılar, Zeytinburnu, Avcılar, Esenyurt gibi ilçelerde de galeriler de bu işlemler noktasında müşterilerine yardımcı olmaktadır. Vadeli otomobil almak isteyenleri son kez uyarmak istiyoruz; lütfen alacağınız araçlar ile ilgili boş senetlere imza atmayın. Firma ne kadar kurumsal olursa olsun ya da şahıstan satın alacaksanız kişi ne kadar güvenilir olursa olsun asla boş yere imza atmayın, fiyatları ve ödemeleri görerek imzalayınız.

Birçok okuyucumuz direk bir adres istemekte ve bu vasıtaları satın almak için nereye başvuru yapacağını merak etmektedir. Biz de en çok satış yapan ve ucuz vadeli 2. el oto satışı yapan galericilerin adres bilgilerini de araştırdık ve aşağıya yazdık.

Aşağıda tamamı senetli araba veren yerler ve adres bilgileri verilmektedir. Vadeli araç için başvuru ve iletişim numarası;

Yeşil Plaza Yılanlı Ayazma Yolu No:15 Kat: 16 Cevizlibağ – Topkapı – İSTANBUL

0 (212) 709 81 81

Email: bilgi@wowwo.com

  1. Adres olarak, Bahçelievler Mah. Zümrüt Cad.. Leman Sokak. No:7 PENDİK

TELEFON: 0 (216)  511 15 55

FAKS:  0 (216) 354 54 03

E-MAİL : info@otovadeli.com

Doğan Galeri taksitli 2. el oto satışı; Adres: İstanbul Zeytinburnu, Ceyda Hanım Caddesi No: 6/39 Telefon; 0505555 3200

İkinci El Vadeli Araba Alım Şartları

Öncelikle peşinatsız araç satan firma ya da oto galerilerin istedikleri şartları sıralayalım. Çünkü, şartları tamamlamayan kişilere vadeli taksi ya da diğer vasıtalar satılmamaktadır. İşte ikinci el vadeli araba satışları için istenen şartlar;

  • Kişinin bir gelir belgesi beyan etmesi gerekmektedir
  • Kişinin findeks kredi skorunun en az 1100 puan olması
  • Satın alınacak ürünün aylık ödemesi, aylık gelirin %80’ini geçmemesi
  • Müşterinin son 5 yıl içinde kara listeye girmemiş olması
  • Kişinin sabit bir ikametgah adresi beyan etmesi

Yukarıda sayılan koşullar taksitli araç alım işlemlerinde birçok galericinin istemiş olduğu koşullardır. Bu koşullar tamamlanırsa aşağıdaki tabloya uygun bir ödeme planı çıkartılarak, vade farkı ile birlikte bir anlaşma yapılır.

Taksitli Araba Satışında Vade Seçenekleri

İstediğiniz aracı belirledikten sonra özellikle gelir belgeniz ve 2. el arabanın fiyatı çok önemli hale gelecektir. Çünkü, gelirinizden çok daha yüksek ücretli bir araç bakarsanız bunu satın almanız o denli zorlaşacaktır. Şimdi özellikle; 12, 24, 36 ve 48 ay vadeli araç satışlarındaki uygulamalara ve vade hesaplamasına bir örnek araca model ve fiyatı ile birlikte bakalım. Taksitli oto satışı için ödeme seçenekleri:

Aracın Markası: Fiat Linea

Model-km: 2010 – 130 Bin Km

Aracın nakit fiyatı: 32000 TL

Aracın 12 ay vadeli taksitli satış fiyatı: 35 Bin TL

24 Ay vadeli fiyatı: 38 Bin TL

36 Ay senetli satış rakamı: 42 Bin TL

48 Aylık taksili fiyatı 45 Bin TL

Bu aracın fiyat farkı enflasyonun %10’un üstünde çıkmasından kaynaklanmaktadır. Her sene ortalama %10’luk bir vade farkı söz konusu olmaktadır. Ama banka kredisi ile araç alımlarında gelen toplam faiz de zaten %10’u geçmektedir. Ama elden taksitli bir satış olduğu için daha uygun bir ticari işlem olmaktadır.

Çekle Araba Almak- Satmak

Senetli araç satışlarının yanında çekle otomobil almak da söz konusu olabilir. Şöyle ki elinizde günü henüz tam gelmemiş olan bir çek varsa bunu alıp da galeriye ya da vasıta sahibine verebilirsiniz. Çekin günü gelince de kişi gider nakit parasını alır. Fakat çekin kesinlikle karşılıklı olması gerekmektedir. Karşılıksız çek ile otomobil almak ya da satmak daha sonra alıcı ve satıcı için sorun teşkil edebilir hatta otomobil dolandırıcılığı kapsamında değerlendirilebilir. Çekle otomobil satışı için yukarıda saydığımız yerleri arayıp bilgi alabilir ve koşullarını özel olarak öğrenebilirsiniz.

Vadeli Araba Alırken Fiyat Farkına Dikkat Ediniz

Senetle araba almak kulağa hoş gelse de galericilerin, hususi ve ticari araçlar için koymuş oldukları vade farkları bazen çok yüksek olabilmektedir. 40 bin TL’lik araç 12 ay vadeli şeklinde satın alındığında %13 enflasyon farkı yerine %30’a yakın vade farkı konulabilmektedir.  Bu da araç fiyatını çok arttırmaktadır. Bunun makul seviyede olmasına dikkat etmenizi ve gerekirse birden fazla yerden teklif almanızı tavsiye ederiz.

Elden taksitle alışveriş yapmak istiyorsanız öncelikle piyasa göre biraz fazla para vermeniz gerekmektedir. Peşinatsız vade ile oto satan yerlerin en önemli kazancı da buradadır. Zaten vadeli araba satan galeriler, uzun taksitler yaparak size yardımcı olacaktır. Örnek olarak 30 bin TL’lik araç en fazla 35 TL olur; ama elden taksitli araba satan yerler olduğu için 48 aya kadar senet yapabileceksiniz. 48 ay vadeli satan yerler hep bunu yaparlar. Bütün vadeli satışlarda fiyatlar nakit alınan araçlardan fazladır. Lütfen bunları kıyaslamayın. Satıcı size 40 bin TL’lik arabayı 48 ay vadeli şekilde 50 bin TL’ye bile satmakta serbesttir. Zaten kredi ile araba alsanız faiz ödemeleri ile yine aynı miktara gelecektir. Bu yönü ile banka kredisiz araç almak sizin için daha avantajlı görülmektedir.

Senetle araba satan galeriler aracılığı ile banka kredisiz otomobil almak için, size sunulan taksit seçeneklerini, oluşacak olan fiyat farkını ve ödemelerin yapılmaması durumunda karşılaşılacak yaptırımları kabul etmeniz gerekmektedir. Ayrıca ucuz taksitli otomobil alacağım diyerek de aracınızı kontrol ettirmeden almayın. Araçlarınıza ekspertiz yaptırıp bilen kişilerden yardım alınız. Ayrıca imzalayacağınız değerli evraklara da dikkat edin ve boş bölümlere imza atmayın.