Sahur ve İftar Hakkında Bilgi ve İftar Duası

İftar duası nedir? İftar Ramazan ayında veya oruçlu geçirdiğimiz bir günün sonunda akşam ezanı okunması ile birlikte yenilen yemeğe iftar, İftar açarken veya yemekten sonra yapılan duadır.

İftar duası dediğimiz hemen aklımıza ramazan ayları gelse de her oruç için yapmamız gereken bir duadır. Zira hem bu iftar duası ile hem  genel manada dua ile şükrederiz.

Sahur Nedir? Nasıl ortaya çıktı?

Orucun farz kılındığı ilk zamanlar sahabeler, iftar ettikten sonra gece uyumadıkları müddetçe yiyebiliyor, içebiliyor ve eşleri ile birlikte olabiliyorlardı. Fakat akşam olunca, iftar zamanı dahil çok çalışmaları halinde uyuyor ve bunların hiçbirini yapamıyorlardı. Ertesi gün güneş batıncaya kadar oruçlu oluyorlardı. ( İbn Hacer )

Bir gün Kays bin Sırma (r.a) isimli bir sahabe yorgun argın eve gelerek hanımından iftar için yemek hazırlamasını istemişti. Fakat bütün gün çalışan Kays, hanımı gelene kadar uyuyakaldı.

Böylece hiç yemek yemeden ertesi günün orucuna başlamak zorunda kaldı ve yine tarlasında çalışmaya başladı. Ancak günün ortasında açlık ve yorgunluğun etkisi ile bayıldı. Kays’ın bu durumu Efendimiz (s.a.v)’e haber verildi.

Bunun üzerine inananlara kolaylık olması için “sahur” dediğimiz uygulamanın başlamasına vesile olan şu ayet nazil oldu;

“Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı. Onlar sizin için bir elbise, sizde onlar için birer elbisesiniz. Allah sizin kendinize kötülük ettiğinizi bildi ve tövbenizi kabul edip sizi bağışladı. Artık ( Ramazan gecelerinizde ) onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Sabahın beyaz ipliği ( aydınlığı ) siyah ipliğinden ( karanlığından ) ayırt edilinceye kadar yiyin, için sonra akşama kadar orucunuzu tamamlayın” ( Buhari )

Sahur hakkında Peygamber Efendimiz (s.a.v)“Bizim orucumuz ile Ehl-i Kitabın orucunu ayıran (şey), sahur yemeğidir” ( Müslim ) Buyurarak sahur yapmanın oruç ibadetinde Müslümanların ayırt edici bir vasfı olduğunu bildirmiştir.

“Sahur yemeği yiyin. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır” ( Müslim ) buyurarak sahur yapmayı önemini bize anlatmıştır.

Sahur duası

Peygamber Efendimiz sahur zamanı şöyle dua ederdi. “Ey bu gecenin ve biraz sonra olacak sahurun Rabbi oIan Yüce Allah’ımız.. Bizi iftara ulaştırırıken günahlarımızdan da temizlenmiş olarak orucumuzu açmayı nasip eyle. Amin”

İftar Nedir? İftar duası nasıl yapılır?

Güneşin batışı ile oruç yasaklarının kalktığı ve Akşam ezanının okunduğu zamana “iftar” denir.

İftar vakti, Müminler için sevinç, mutluluk ve huzur vaktidir. Bu zaman diliminin girmesiyle birlikte Allah (c.c)’ın rızası için açlığa, susuzluğa, orucun sıhhatine zarar verecek tutum ve davranışlara karşı sabreden, oruca özel yasaklardan uzak durmayı başaran ihlaslı gönüller için bütün bu yasaklar kalkar ve ecrini hesapsız olarak alır.

Bu vakit için Efendimiz (s.a.v)“Şüphesiz her iftar vaktinde Allah tarafından ( cehennem ateşinden ) azat edilenler vardır. Bu ( azat etme işlemi Ramazan’da) her gece olur.” ( İbn Mâce ) sözleriyle ifade ettiği üzere, bağışlanma vaktidir.

Efendimiz (s.a.v); “…Müminin iki sevinci vardır. Birincisi iftar vaktinde orucunu açtığı andaki sevinç, diğeri Rabbine kavuştuğu zaman orucunun ( Mükâfatından kaynaklanan) sevincidir.” buyurmuştur.

Visal Orucu ( iki gün peş peşe iftar yapmadan tutulan orucu ) ise Efendimiz (s.a.v) yasaklamıştır. (Buhârî)

Tam aksine “İnsanlar vakti girince iftar etmekte acele ettikleri sürece hayır üzere olurlar” (Buhârî) buyurmuştur

“Her kim bir oruçluya iftar yemeği yedirişe, kendisine onun sevabı kadar sevap verilir; oruçlunun ecrinden de bir şey eksilmez.”( Tirmizî)

İftar duası

Hazret Peygamber iftar zamanı şu şekilde dua ederdi. (Ebu Davud)

İftar duası

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in  İftar Vaktinde Okunan Dua

Abdullan b. Amr (r.a)’dan rivayetle Efendimiz (s.a.v) iftar vakti şu duayı okurdu;

“Allah’ım! Senden her şeyi kuşatan rahmetin ile beni bağışlamanı dilerim”

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Başkaları İle İftar Edince Okuduğu Dua

“Eftara ındekümü’s-sâimûn ve ekele taâmekümü’l-ebrar ve sallet aleykümü’l –melaiketü”

Anlamı “Yanınızda oruçlular iftar etsin, yemeğinizi iyiler yesin ve melekler size rahmet dilesin” (Ebû Dâvud)

İftar duası olsun sahur duası olsun verilen nimetler şükür noktasında yapmamız gereken dualardır. Bu duaları yapan ve bu vakitlere ulaşanlardan olalım vesselam.

Yorum yapın