Ramazan Şerbeti Yapımı

Osmanlı zamanından bu yana kendisini ramazan ayına taşıyan ve çok meşhur olan ramazan şerbeti, iftar zamanı ferahlatmasıyla kendisini öne çıkarır. Yenilen yemeğin yanında en çok tercih edilen içecek olan ramazan şerbeti aynı zamanda birçok kişi tarafından da araştırılıyor.

Ramazan da hem sahur hem de iftar sofralarını taçlandıran bu adet, pek çok kişi tarafından hala devam ettirilmektedir. Yapımının kolay lezzetinin şahane olması ise ramazan ayında şerbete olan ilginin artmasına katkı sağlıyor.

Ramazan Şerbeti Nasıl Yapılır?

Malzemelerinde tarçın, vişne, erik, üzüm ve karanfil isteyen ramazan şerbetinin yapılışı eski zamana değin dayanır ve hala da herkes tarafından kolayca yapılmaktadır. Kaynar su ile kısa vakitte hemen servis edilen ramazan şerbeti, iftarda vazgeçilmezlerden biridir.

Ramazan Şerbeti YapımıYapılışı uzun sürmeyen şerbetimizin hemen hazır olması ve ferahlatan tadı ile Osmanlı zamanından bu yana hala ramazan ayına kendisini getirmiştir. Osmanlı zamanında son derece çok önemle yapılan ramazan şerbetinin yeri çok başkadır. Eskilerden beri bilinmesi ve bu zamana kadar önemini yitirmemişliği onu bugünlere taşıyabilmiştir.

En çok sevilen ramazan tatlıları hangileri biliyor musunuz? Sizler için yaptığımız ufak bir araştırma ile bu tatlıları bir araya getirdik: Çok Sevilen Ramazan Tatlıları

Ramazan Şerbeti Ne İşe Yarar?

Ramazan ayının sıcak zamanlarında susamamak elde değil. Bu sebeple çoğu kişi aynı hataya düşüp, sahurda içebildiği kadar su içebiliyor ya da çok acıkmamak için olduğundan daha fazla besin tüketebiliyor. Ertesi gün ise tutulan orucun çok zor bir duruma geldiğini görüyoruz.

Alınan fazla sıvı ve katı yiyecek sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Yorgun düşmemek için en çok suya ihtiyacı olan insan yapısı, susuz kaldığında her şeyden geri çekilebilir. Bu nedenle çoğu kişi en çok susuzluğun çaresini arar. Sahurda içilen şerbet ile, ertesi günü daha az susuz geçirmenize olanak sağlayabiliyor. Susuzluk hissinizi olduğundan daha az hale getirip, iftara kadar daha dayanıklı olmanızı da sağlayabiliyor.

Sahurda içilen fazla su sinirim sisteminize kötü edebiliyorken, az miktarda içtiğiniz ramazan şerbeti suyun yarattığı susuzluk etkisinden daha iyi kurtarabiliyor. Ramazan orucunuzu tutmanıza yardım eli uzatan bu şerbet, çoğu ibadet eden kişiler tarafından yapılmaktadır.

Yorum yapın