Ramazan Ayı Oruç Ne Zaman Başlıyor, Bayram Ne Zaman ?

Her sene büyük bir heyecanla bekleyenler Ramazan ayı oruç ne zaman başlıyor sorusunu sormaya başladılar bile. 2022 senesinin ilk aylarına girdiğimizden beri bu sorunun yanıtı birçok kişi tarafından çoğu kez aratıldı. İftar, sahur, ramazan pidesi vb. şeyler de hâlen sorulmaya devam ediyor. Çoğu vatandaş tarafından orucun kesin tarihi merak ediliyor.

1 ay sürecek olan bu oruç, sahur ve iftar olarak zamanları ikiye ayrılır. Çoğu kişinin merak ettiği Ramazan ayı oruç ne zaman başlıyor sorusunun yanıtı herkes için önem arz etmektedir. İbadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşların heyecanla beklediği tarihtir.

Ramazan Ayı Oruç Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan Ayı Oruç Ne Zaman Başlıyor, Bayram Ne Zaman ?
Ramazan Ayı Oruç Ne Zaman Başlıyor, Bayram Ne Zaman ?

Diyanet işleri bakanlığı tarafından 2022 tarihinde yayımlanan ramazan ayı tarihi 2 Nisandır. 2 Nisan tarihinde başlayacak olan bu ramazan orucu, mayıs ayı itibari ile bitecektir. Kimi yıl 28 kimi yıl ,ise 30 gün süren ramazan ayının belirlenmesinde ay takvimi dikkate alınır. Ramazan ayının ardından ise ramazan bayramı gelecektir.

1 Mayıs olarak bitiş tarihi duyurulan ramazan ayı, 1 ay sürerek ardından bayramı kendisinden sonra getirecektir. Ramazan bayramı herkes tarafından beklenmekte ve ramazan ayının tarihini araştıranlar aynı zamanda ramazan bayramını da bir o kadar araştırmakta ve merak etmektedir. 1 ay sonunda bitecek olan ramazan ayı, bayramı mayıs ayında getirecektir.

2 Mayıs ramazan bayramının 1. günü olarak belirlenen bu tarih herkes tarafından merak edilen konulardan biridir. Ramazan bayramının 2. günü ise 3 Mayıs tarihine, ramazan bayramının 3. günü de 4 Mayıs tarihine denk gelmektedir.

Ramazan Ayı Önemi

11 Ayın sultanı olarak anılan Ramazan ayı, İslam’ ın 5 şartı olan oruç ibadetinin gerçekleştirildiği aydır. Müslümanların önemli bir ibadeti olan ramazan ayında tutulan oruç, her sene 1 ay süreyle tutulmaktadır. Sabah ezanından akşam ezanına kadar yemek yememek ve içecek içmemek şeklinde yapılan bir ibadettir.

Oruç hem fiziken hem de ruhen arınmanın, paylaşmanın ve şükretmenin önemini ortaya çıkaran  bir ay olması sebebi ile de değerlidir. Bu ay içerisinde yapılan ibadetler ve dualar Allah katında özel olarak ödüllendirilen. Ramazan ayı bitiminde gelen bayram ile küsler barışır, hasretler sona ererek eş, dost ve akraba birbirine kavuşur.

 

Yorum yapın