Pvc Nedir? 2022

Pvc Nedir? Sorusunun cevabı şu şekildedir. Pvc kelimesinin açılımı “Polivinil klorür”. Petrol ve Tuzdan oluşur, petrokimya tesislerinde üretilir, formülü (CH2-CH2) olan bir polimer çeşididir. Plastikler insanların günlük yaşamının hemen her alanında karşılaştığı maddelerden bir tanesidir. Plastiklerden üretilmiş farklı malzemeler bulunmakta olup bunlardan bir tanesi de PVC’dir. PVC Nedir sorusunun en basit cevabı ise Poli Vinil Clorür adı verilen bir plastik türüdür. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olmasından dolayı kimyasal endüstrinin en değerli ürünleri arasında gösterilir. PVC’ler farklı alanlarda kullanılsa dahi bunun büyük bir bölümü yapı sektöründe kullanılmaktadır. Dünyada kullanılan toplam PVC malzemesinin yarısı bina malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni ise bu malzemenin hem ucuz hem de çok kolay bir şekilde monte edilebilir olmasıdır.

Pvc Nedir? Pvc Ne Demek?

PVC Nedir konusundaki bir başka husus ise bu malzemenin bazı özellikleri ile ilgilidir. PVC üretiminde içerisine farklı katkı maddeleri eklenmektedir. Bunlardan bir tanesi olan klorür son derece önemli özelliğe sahip bir malzemedir. Kloratomu genellikle plastiklerin içerisinde yer almamaktadır. PVC içerisinde bulunan klor, bu malzemenin yanma sıcaklığını artırmaktadır. Yani yanması zor bir plastik türü olarak dikkat çekmektedir ve bu da güvenlik açısından çok ciddi bir avantaj sağlamaktadır. PVC alev ile tutuşturulduğu zaman bir süre sonra kendiliğinden sönmektedir. Bu özelliği tahmin edilenin aksine yangınlara karşı dayanıklılık sağlamaktadır.

 

Pvc Nedir Pvc Ne Demek

 

Pvc Nedir? PVC ilk olarak 1920’liyıllarda bulunmasına rağmen kullanımı 1930’lu yılları bulmuştur. II. Dünya Savaşından sonra ise çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. PVC Nedir konusunda bir başka husus ise bu malzemelerin çevreye verdiği zararla ilgilidir. Bütün plastikler gibi bu malzemeler doğada yok olmamaktadır. Diğer plastiklerden farklı bu malzemenin büyük hacimli olması kolay fark edilmesine neden olur. Çevreden rahatlıkla toplanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında neredeyse olumsuz bir özelliği yoktur. Bu malzeme sağlık alanından yaşam alanlarına kadar çok farklı yerlerde etkin olarak kullanılır. Hobi malzemesi olarak da kullanılan pvc çok kolay monte edilir. Pvc yeni ürünlerin yapımında etkin olarak rol oynar.

PVC, yaygın deyimi ile “vinil” , (poli vinil clorür) kelimesinin kısaltılmış seklidir. Formülü -(ch2-ch2) olan bir polimer türüdür. Bu polimer, çeşitli katkı maddeleri ile harmanlanır yüksek sıcaklıklarda şekil alarak plastik haline dönüşür. PVC, polimer zincirinde klor atomu taşıyan ender termo plastiklerdendir. Klor içermesi nedeni ile pvc’nin alev alma sıcaklığı yüksektir, alev tutuştuğunda kendiliğinden hemen söner. PVC çok yüksek sıcaklarda termal olarak kolaylıkla bozulur ve korrozif bir gaz olan hidroklorik asit çıkarır. Pvc, diğer polimerlere kıyasla daha fazla miktarda ve çeşitte katkı maddesi ile karıştırılabilir. Bu nedenle de, PVC plastik malzemenin maliyeti nispeten düşüktür; genel ve çok amaçlı kullanım sağlar. PVC, polietilen’i takiben en çok kullanılan bir polimer türüdür.

Polimer maddesi, insanların günlük yaşamlarının vazgeçilmez maddeleri arasında kendine yer bulmaktadır. Oldukça geniş olan polimer ailesinin en önemli üyesi PVC yani poli vinil klorür olarak bilinir. Dünya üzerinde var olan iki doğal kaynak olan tuz ve petrolden üretilmiştir. PVC, ticari dünyada da gelişmiş olan ilk plastikler arasında kendine yer bulmuştur. PVC geleceğin yapı taşlarıdır. PVC genellikle vinil olarak anılır ve çok çeşitli topluluk dostu ürünler için kullanılır. PVC plastik ürünler güvenlidir, uzun ömürlüdür ve geri dönüştürülebilir.

PVC Ne Demek​

Pvc Nedir? Petrol, doğalgaz ve tuzdan oluşan bir Polimer çeşidi olması PVC ne demek sorusuna kısa bir yanıttır. Polivinil Klorür günlük hayattaki yerini 19’uncu yüzyıldan itibaren almaya başlayan bir üründür. İcat edilmesi H.V. Regnault(1835) ve E. Baumann(1872) tarafından keşfedilmiştir. Termoplastik bir polimerdir. Rus kimyacı Oleg Ostromislensky ve Alman Fritz Klatte ! PVC’yi ticari ürünlerde kullanmak istemiştir. Polimerin esnek yapısı ve katı halde iken işlenmesinin zorluğu karşısında söz konusu çabalar sonuca ulaşmıştır. Waldo Selmon katkı maddeleriyle PVC’yi formulize ederek “plastikleştirme” yöntemini bulmuştur. BF Goodrich çalışanı Waldo Selmon geleceğin yapı taşlarını oluşturacak harika bir buluşa imza atmıştır.

Pvc Neden Tercih Edilir? Teknik anlamda PVC ne demek şeklinde sorulan bir soruya şu cevabı verebiliriz. Polivinil Klorür Poly Vinyl Cloride ifadesinin bir kısaltmasıdır. Petrol, doğalgaz ve tuzdan oluşan bir Polimer çeşididir. Modern dünyada polivinil klorür oldukça yaygın kullanıma sahiptir.

  • Suya karşı dayanımının yüksek olması
  • Kolay temin edilmesi
  • Dayanıklı olması,
  • Hafifliği
  • Uzun ömürlü olması,
  • Aleve dayanıklı olması

Üstte belirtilen etkenler Pvc’nin tercih sebebidir. edilir. Kimya endüstrisinin bir vazgeçilmezidir. Pvc %65 oranında yapı sektöründen ilgi görmektedir. Ucuz olması ve montaj kolaylığı yanında esnekliğiyle de ön plana çıkar.

PVC’nin Kimyası Bahsi geçen PVC ne demek sorusuna (C2H2Cl)n formülü ile de yanıt vermek mümkündür. Dünya çapında en çok üretilen 3’üncü sentetik “plastik” polimerdir. Chloride ve etilenin karışımından Polivinil Klorür elde edilir. Buradaki klorid tuzdan, etilen ise ham petrolden elde edilmektedir. Sert bir plastik olup, bazı plastikleştiriciler ile daha esnek ve daha yumuşak işlenebilir olması sağlanır. Son yıllarda sağlık sektöründeki kullanımı artmıştır.

PVC Açılımı​

Pvc Nedir?İnşaat sektöründe sıkça kullanılan PVC açılımı, Poli Vinil Klorür’dür. Formülü (C2H3Cl)n olan PVC doğalgaz veya petrol ile tuz karışımlarından elde edilir. Petrokimya tesislerinde üretilen bir polimer türüdür. Birçok katkı maddesi ile harmanlanan bu polimer türü, yüksek ısı verilerek plastik hale getirilir. PVC’nin içinde klor bulunması nedeniyle ısı alma oranı yüksektir. Alev aldığında hemen kendiliğinden söner. Yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı yoktur. Çok çabuk bozulabilir. Diğer polimerlerle karşılaştırıldığında daha çok miktar ve çeşitte madde ile karıştırılabilir. Çok amaçlı kullanım sağladığı ve karıştırılabilir özelliği nedeniyle, diğer polimerlere göre maliyeti de düşüktür.

PVC’nin Kullanım Alanları​

PVC açılımı Poli Vinil Klorür olan bu polimer, 1920’li yıllarda sentezlenmiştir fakat 1930 sonrasında kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı’nda kullanımı artmıştır. Günümüzde ise bu kullanım iyice artarak, en yaygın kullanılan polimerlerden biri haline gelmiştir. PVC; pencere, kapı, panjur, çatı kaplama malzemesi, sulama ve pis su boruları için inşaat sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Tıp, elektrik, elektronik malzemeler, otomotiv sektörü ve kullandığımız çeşitli eşyaların üretiminde kullanılır. Birçok alan da hayatımıza yer edinmiş bir polimerdir.

PVC ve Çevre Dostluğu​

Pek çok alanda kullandığımız PVC’ler çevre dostu mudur? PVC açılımı, Poli Vinil Klorür olan bu polimerin çevreyi diğer plastikler gibi kirlettiği öngörülür. Oysa PVC’nin çevreye verdiği zarar sadece görüntüdedir. Diğer plastiklerden hacim olarak daha büyük malzemeler için kullanıldığı için çevreye de büyük zararlar verdiği düşünülür. Oysa geri dönüştürülebilir yani değerlendirilebilir bir plastiktir. PVC, çevreye zarar vermek yerine çevre dostudur. Pencere çerçevesi ve kapı yapımında ahşap malzemenin kullanılması birçok ağaç kesimi demektir. Ağaçları koruma görevi üstlendiğini de söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalar ahşap pencere çerçevesinin, ortalama 15 yıllık ömrü olduğunu gösteriyor. Oysa PVC pencere çerçevelerine boya yapılması gerekmez ve daha dayanıklıdır. Alüminyum üretiminde PVC’ye nazaran daha fazla enerji gerekir ve çevreye verdiği zarar çok fazladır. Ayrıca PVC, ahşap ve alüminyuma göre çok daha hafiftir. PVC kullanımının çevreye bir diğer faydası ise, sağladığı yalıtım sayesinde yakıttan tasarrufu ettirmesidir. Yakıttaki azalma, çevre kirliliğini azaltacağı gibi ekonomik olarak da kazanç sağlayacaktır.

 

Yorum yapın