Peygamber Sevgisi 2023

Peygamber Sevgisi: Peygamber efendimize duyduğumuz sevgi, Allah sevgisinden sonra en önemli sevgilerden biridir. Hz. Muhammed Mustafa Efendimize iman etmek farzdır ve İslam’ın temel şartlarından biridir. Bu nedenle, O’nun Allah tarafından gönderilen bir elçi olduğunu kabul etmeli, sözlerini ve fiillerini kabul etmeliyiz ve O’nun hayatını örnek almalıyız.

Peygamberi Sevmenin Güzelliği

Peygamber sevgisi, imanın tadını almak için gereklidir. Sevgi, inanmak ve yaşamak demektir. Peygamber sevgisi, tüm insanlığın sahip olabileceği en büyük servettir ve her zaman içten ve derinden sevmemiz gerekir. Ayrıca, Allah’ın bizi sevmesi ve imanımızın kalbimizde derinleşmesi için en önemli eylemdir.

Buhari Hazretlerinin bir hadisinde şöyle denir: ‘’ Sizden biriniz, ben kendisine babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığı sürece iman etmiş olmaz.’’ Pek çok hadis de üç özelliğin imanın tadını çıkarmak için gerektiğini belirtir: Allah ve Resulü’nü her şeyden daha fazla sevmek, sevdiğimizi yalnızca Allah için sevmek ve küfre geri dönmeyi çirkin ve tehlikeli görmek.

Peygamberimizi sevmek için pek çok sebep vardır ve en önemlilerinden biri O’nun alemlere rahmet olarak gönderilmiş olmasıdır. Ayrıca, Allah Teala O’nu en üstün ahlaka sahip kılmıştır ve bizlere O’nu model almayı emretmiştir. Peygamberimiz en son peygamber olarak gönderilmiş ve Adem oğullarının efendisidir. Mahşer günü için öldükten sonra ilk olarak O diriltilecektir. Peygamberimizi sevmek, şefaatine ermeye ve cennette onunla birlikte olmaya vesile olacaktır.

Peygamberimizin sevgisi, Allah’ın sevgisini artırır ve Peygamberimizin şefaatine ermeye vesile olur. Peygamberimizi sevmek için ilk olarak O’nun davetine icap etmeli ve iman etmeliyiz. Peygamberimizin sevdiklerini sevmeli ve sevmediklerini sevmemeliyiz. En önemlisi ise O’nun güzel ahlakını örnek alarak yaşam boyunca her anında yaşamalıyız. Sözlerine değer vermek ve emirlerini yerine getirmek, en büyük sevgi göstergesidir.

Peygamber Sevgisi Nedir ve Nasıl Gösterilir?

İslam aleminde Peygamber Efendimiz (s.a.v) sevgisi ölçülemez bir değere sahiptir. Ancak sevgi, sadece sözlerde değil, aynı zamanda kalplerde de olmalıdır. İnsanların kalplerindeki sevgi ve peygamber sevgisinin alametleri, hayatımızdaki sevgimizi de yansıtmalıdır. Sevenler, Efendimizin yolundan ayrılmadan ona tabi olmalıdır.

Kalbinde Allah sevgisi olanlar, İslamiyet’in gereklerini yerine getirerek yaşarlar. Bu sayede Allah, kullarını sever ve günahlarını bağışlar. Allah, bağışlayıcı ve merhametlidir. Bu nedenle, Allah sevgisi olanlar tövbe ederek yaptıkları hatalardan dönerler ve karanlıktan aydınlığa çıkarlar. Tövbe etmek isteyenlerin öncelikle kalben Allah’ı sevmesi gerekmektedir.

Sevgi, insanların hoşlandığı ve güzel gördüğü şeylere karşı ilgi ve hissiyatlarını ifade eder. Manevi bir eylemdir ve davranışlarımız ve yaşam tarzımızla gösterilir. Peygamber sevgisi, farklı bir bağlılıktır ve Efendimize olan sevgimiz, onun yolundan gitmemizi sağlar.

Peygamber Efendimizi sevmenin insanlar için birinci alameti, O’na iman etmekten geçer. Bu nedenle, tevhit akidesine inanmış olmak gerekmektedir. İslam dininin temeli, tevhit akidesine dayanır. Allah, tevhide inanmayanların imanını kabul etmez.

İkinci alameti, sünnetini yaşamaktan gelir. Peygamber Efendimizin her sünnetinde, tevhitten bir nur bulunur. Sünnetlerin yerine getirilmesi sayesinde, tevhit ilmine yakınlık daha da kuvvetlenir. Kuranda ve ayetlerde bahsedilen konular, müslümanların bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlar. Helal yemek ve sünnete uygun hareket etmek, kişinin sevgisinin bir göstergesidir.

Peygamber Efendimiz(S.A.V.)’in Kardeşlerim Dediği Kişiler Kimler?

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), kardeşlerim dediği kimselerin Kevser havuzunun başında su ikram etmek için bekleyeceğini söyler. Ancak, Peygamberimizin kimleri kardeşim olarak tanımladığına gelin beraber bakalım.

Hadislerde Peygamber Efendimiz (S.A.V.), kardeşlerim dediği kişilerin kimler olduğunu açıklamaktadır. Peygamberimizin kardeşim dediği kimseler, kendisinden sonra gelecek olan ümmettir. Bu kişiler, Peygamberimizi göremedikleri halde O’na inanarak kuvvetli bir imanla onu ve getirdiklerini kabul etmektedirler. Peygamberimizin kardeşim dediği kişilerin diğer özellikleri de Hz. Ebubekir gibi Resulullah’ı sevenleri sevmeleri ve onun getirdiği mesajları benimsemeleridir. Peygamberimiz, kardeşleriyle birlikte Kevser havuzunun başında su ikram ederek onları kabul edeceğini müjdelemektedir.

Bu yüksek makama erişmek ve muhafaza etmek kolay değildir. Ancak, dua ederek ve Peygamberimizin öğretilerine uymaya çalışarak, biz de Peygamberimizin kardeşlerinden olabiliriz.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in kardeşim dediği kişiler, kendisinden sonra gelen ve ona inanan ümmetidir. Bu kişiler, kuvvetli bir imanla Peygamberimizi kabul eden ve onun getirdiklerini benimseyenlerdir. Peygamberimizin kardeşlerini, Kevser havuzunun başında su ikramı ile kabul edileceği müjdelenmektedir.

 

Günümüzde Peygamber Sevgisi Nasıl Olmalı?

Dünya hayatının ağırlık kazandığı şu yıllarda peygamber sevgisi ve bunu hayatta asıl düstur edinme gibi değerler giderek azalıyor. Özellikle yeni yetişen nesillerin bu konuda büyük bir kayıp yaşadığını ifade etmemiz gerekir. Gelişen teknoloji ile birlikte çok farklı bir dünyalar içerisinde hayatlarını yaşayan gençlerimiz peygamber sevgisinden nasiplerini alamamaktadır. Bu konuda yetişkinlerin yerine getirmesi gereken önemli vazifeler bulunuyor.

Peygamberimize ve diğer peygamberlere olan sevgiyi ve muhabbeti artırmak için öncelikle onları tanımak gerekiyor. Bunun için siyer kitapları okunmalıdır ve hayatları hakkında ayrıntılı bilgi edinilmeli.

  • Peygamberimiz (s.a.v.)’in hayatını ve öğretilerini daha iyi anlamak için farklı ve güvenilir kaynaklardan faydalaın. Bunlar arasında hadis kitapları, siyer kitapları, biyografi kitapları, tefsir kitapları ve ilmihaller gibi çeşitli eserler bulunmaktadır.
  • Peygamberimiz (s.a.v.)’in yaşadığı dönemi ve çevresini de anlamak önemlidir. Bu nedenle İslam tarihine ve Arap kültürüne dair bilgi edinmek de bu yolda atılan etkili adımlar olacaktır.
  • Peygamberimiz (s.a.v.)’in öğretilerini hayatınıza entegre etmek için çaba sarf edin. Bu, özellikle günlük hayatınızda davranışlarınızı kontrol etmek ve ahlaki değerlerinizi geliştirmek için önemlidir.
  • Peygamber sevgisini yaşatmak için, camiye gitmek, dinî sohbetler dinlemek, cemaatle namaz kılmak gibi İslamî faaliyetlere katılmak da önemlidir. Bu tür etkinliklerde diğer Müslümanlarla etkileşim kurabilir ve Peygamberimiz (s.a.v.)’in öğretilerini daha iyi anlayabilirsiniz.

Zaten peygamberlerin hayatlarına vakıf olunca onlara olan sevgi daha da çok artacaktır. Zira peygamberler hayatların zorlu mücadeleler içerisinde olmuş ve her daim hakkın yanında yer almışlardır. İşte bu örnek hayatlar bizlere de ışık tutacak ve her olay karşısında nasıl bir tavır takınmamız gerektiğini bizlere gösterecektir. Dolayısıyla peygamber sevgisi sadece sözde kalmayacak aynı zamanda hayatımız içerisinde bizzat yer alacaktır.

Peygamber efendimizin nice hikmetli sözleri arasından bir tanesi vardır ki peygamber hasreti çekenlerin gönüllerine su serpmektedir. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde “kişi sevdiği ile beraberdir” demiş ve kendisini göremeyen ya da ahirette birlikte haşrolamayacaklarını düşünenlerin gönüllerine su serpmiştir. Bizler de peygamberimiz ile birlikte olmak istiyorsak onu sevmeliyiz.

Sevgi ise sadece sözde kalmamalı aynı zamanda davranışlarımıza da yansımalıdır.