Namaz ve Dua’nın Güzelliği

Namaz ve Dua’nın Güzelliği Huzur Bulmak İçin İbadet Edin. Namaz, huzur bulmak ve mutlu olmak için çok yararlı olacak bir ibadettir. Her insan kötü zamanlardan geçer. Bu durumda Allah’a sığınmak ve ondan yardım istemek, en doğru yoldur. Çok sinirli olduğunuz ve kızgın olduğunuz anlarda abdest almak, sizi rahatlatacaktır. Sakin bir yerde namaz kılmak ise, içinizin huzurla dolmasını sağlar. Allah, kullarına namaz kılmayı farz olarak kılmıştır. Bu hem yüce yaratıcı olan Allah’ı anmak hem de sağlığımız açısından çok yararlı bir eylemdir. Salih ameller ile defterimizi doldururken, farz ibadetleri de yerine getirdiğimiz zaman ! sonsuz huzur bulunacak cennete gitmek, her müslümanın en büyük isteğidir. Bu yolda maneviyattan uzaklaştığımız zamanlarda, namaz kılmak iman etmeyi destekler.

Dua, Allah ile kul arasındaki en önemli iletişim yollarından biridir. Yüce Allah her şeyi görür, işitir ve bilir. Onun haznesinde her şey çok ve sonsuzdur. Bu nedenle istemek ve dilemek gerekir. Duaların ne zaman kabul edileceği bilinmez. Ümidi kesmemek ve her zaman dualarımızı dile getirmek gerekir. Allah kalbimizden geçeni en iyi bilendir. Bize şah damarımızdan daha yakındır. Biz ancak ve ancak ona döndürüleceğiz. Huzuruna gitmeden önce yaşadığımız bu dünyada, iyilikler yapmak ve ibadet etmek çok önemlidir. Yalan dünyaya kanıp, gerçek sonsuzluğu yaşayacağımız günü unutmak, yanlış bir davranıştır. Bugün ölecek gibi diğer dünya için, hiç ölmeyecek gibi diğer dünya için yaşamak gerekir. Bu ince çizgiyi tutturmak ve Allah’ın rızasını kazanmak, dünya sınavından geçenlerin başarısı olacaktır.

Namaz ve Dua'nın Güzelliği 2

Namazı Hayatınıza Alın ve Farkı Hissedin

Namaz ve Dua’nın Güzelliği . Namaz, günlük koşturmaca içinde insana zor gelen bir ibadettir. Zaman kaybı gibi ya da çok zaman alıyormuş gibi düşünülebilir. Bu tamamen şeytanın insana verdiği vesveselerin en kötüsüdür. Oysa namaz, toplamda 24 saat içinde 1 saat bile sürmeyen bir ibadettir. Allah ile kul arasındaki bu özel anlarda, insan da doğası gereği huzur bulur. Namaz insanı iyileştirir ve güzelleştirir. Her insan ancak ibadet ederek, huzur bulur. Kendi iç huzuruna ancak Allah için bir şeyler yaparak ulaşır.

Dua ile tamamlanan namazın, günlük hayat içinde yer edinmesi, işlerinizin de düzene girmesini sağlar. Hayatınıza disiplin katan namaz ile kötülük yapmaktan ve haram işlerden de uzaklaşırsınız. Allah’ı anmak ve unu tespih etmek, insana tarif edilemeyen bir huzur verir. Çünkü kalpler ancak Allah’ı anarak huzur bulur. Bu dünyanın kötülüklerinden Allah’a sığınmak ve ondan yardım dilemek, en kesin ve doğru yoldur. Çünkü o, dünyayı yaratmış ve arşa kurulmuştur. Her şeyi izler ve görür. Zalimlerin cezası mutlak olarak verilecektir. Bazı zalimler bu dünyada helak olurken, bazıları için de hazırlanan cehennem onları beklemektedir. Elbet o hesap günü geldiğinde, zalimler hak ettikleri cezayı bulacaktır.

Namaz ve Dua'nın Güzelliği 3

Çocuklarınızı Namazın ve Duanın Güzelliği İle Tanıştırın

Namaz ve Dua’nın Güzelliği . Namaz, her müslüman için ergenlik çağına geldiği andan itibaren farz kılınmıştır. Küçük yaşta hiç namaz ile tanışmayan bir çocuğun, namaz kılma yaşı geldiğinde bu duruma adapte olması çok zordur. Bu nedenle küçük yaşta onlara namazı anlatmak yararlı olacaktır. Çocuklar görerek öğrendikleri için onların yanında namaz kılmak çok etkili olacaktır. Çok küçük bir yaştaki çocuk bile yaptığınız hareketleri tekrar edecektir. Dua ederken onlara da tekrarlatmak, gülümseyerek ve güzellikle seccade de kalmalarını sağlamak gerekir. Namaz kılarken, merak edip yanınıza gelen çocuklarınıza sakın kızmayın. Bu onların namazdan korkmasına neden olur. Yanınızda oynamasına izin verin, bu şekilde zamanla o da namazın güzelliğinin farkına varacaktır.

 

Sevgi Ekseni arşivleri – 1memur

Yorum yapın